Kürk Mantolu Madonna Özet – Kürk Mantolu Madonna Roman Özeti

Kürk Mantolu Madonna Özet – Kürk Mantolu Madonna Roman Özeti

Bu yazımızda Kürk Mantolu Madonna özeti kısa, Kürk Mantolu Madonna özeti uzun, Kürk Mantolu Madonna özet uzun, Kürk Mantolu Madonna özeti, Kürk Mantolu Madonna kitap özeti, Kürk Mantolu Madonna roman özeti bulunmaktadır.

*Sebahattin Ali*

Kahramanımız bankadaki işini kaybetmiştir. Ankara sokaklarında geçimini sağlayacak bir iş bulma endişesi ile dolaşırken eski okul arkadaşı ile karşılaşır. Arkadaşı Hamdi bir şirkette müdür yardımcısı olmuştur. Arkadaşının işsiz olduğunu öğrenen Hamdi Bey çalıştığı şirkette ona bir iş verebileceğini söyler. Yıllar içinde arkadaşı arasındaki statü farkının artması ve arkadaşının ona tepeden bakan tavırları anlatıcımızı işe başlama konusunda kararsız bırakmıştır. Biraz çaresizliğin etkisinden işi kabul ecen kahramanımız oda arkadaşı tercüman Raif Efendi ile burada tanışır. Haftalarca aynı odada çalışmalarına rağmen aralarında bir yakınlık arkadaşlık gerçekleşmez. Raif Efendi’nin yaptığı çevirinin daktilo edilmesi memurlar tarafından geciktirilince Hamdi Bey yanlızca Raif Efendi’yi azarlar. Raif Efendi ise Hamdi Bey gittikten sonra bir kağıda onun resmini yapar. Bu resimde başarılı bir insan tahlili gören kahraman-anlatıcı, bundan sonra Raif Efendi’ye daha farklı bir nazarla bakmaya başlar. Bu olayla birlikte Raif Efendinin sıradan bir hayatı olmayacağı fikrine kapılan anlatıcı onu romanın asıl kahramanına dönüştürür. Raif Efendinin hasta olduğu günlerde acil çevirileri götürme bahanesiyle, Anlatıcı Raif Efendi’nin evine gidip gelmeye başlar ve burada arkadaşının aile hayatını da gözlemleme şansı bulur. Karısının bütün ailesiyle birlikte, küçücük bir evde yaşayan Raif Efendi, kendi evinde de işyerine olduğu gibi hor görülmekte, herkesten uzak bir şekilde yaşamaktadır. Havranlı bir aileye mensup olan Raif Efendi, çocukluğunda çekingen ve ürkek bir çocuktur. Akranlarıyla iletişim kurmakta zorlandığı için yalnızlığını kitap okuyarak ve resim yaparak gidermeye çalışır. Güzel Sanatlar Akademisi’ni okumak için İstanbul’a gelir ve eğitimini tamamlamadan buradan ayrılır. Maddi durumu iyi olan babası, Raif Efendi’yi sabunculuk tekniğini öğrenmesi için Almanya’ya gönderir. Burada, fabrikaya gitmek yerine, müzelere ve resim galerilerine giderek vaktini geçirmeye çalışır. Bir senedir burada olan Raif Efendi, bir gün bir resim galerisinde gördüğü Kürk Mantolu Madonna tablosundan etkilenir. Günlerce sadece bu tabloyu seyretmek için galeriye gider. Sonunda tablonun sahibi Maria Puder’le tanışır ve ona âşık olur. Onsuz bir yaşama dayanamayan Raif Efendi, Maria’nın hastaneye kaldırıldığını öğrenir. Hastalığı müddetince ona bakar ve tekrar güvenini kazanır. Maria’yla ilişkisinin tam rayına oturduğu bir zamanda memleketinden bir telgraf alır. Telgrafta babasının öldüğü ve derhal memlekete gelmesi gerektiği yazılıdır. İşlerini düzelttikten sonra Maria’yı da memleketine getireceği sözünü veren Raif Efendi, Almanya’dan ayrılır.

Maria Puder’le düzenli olarak mektuplaşır. Ancak belli bir zaman sonra Maria Puder, Raif Efendi’ye mektup yazmaz. Raif Efendi kandırıldığını düşünerek bir başka kadınla evlenir ve çocukları olur. Ankara’da bir gün, Almanya’dayken pansiyonunda kaldığı Maria Puder’in akrabasıyla karşılaşır. Ona Maria Puder’le ilgili imalı sorular sorunca Maria’nın on sene önce hastalandığını, hastalığına rağmen bir çocuk dünyaya getirdiğini ve babasının da bir Türk olduğunu öğrenir. Kadının isim vermediği bu Türk’ün kendisi olduğunu anlayan Raif Efendi, kadının yanında olan 8-9 yaşlarındaki kızına bakar. Bir dakika sonra tren hareket eder ve bu şokla Raif Efendi de hatıra defterine bunları yazmaya başlar. Raif Efendi yıllarca içinde yaşattığı ve kavuşamadığı aşkının acısıyla hayata gözlerini yumar.

***

Kitabın adı: Kürk Mantolu Madonna
Kürk Mantolu Madonna Yazarı: Sebahattin Ali
Kürk Mantolu Madonna Sayfa Sayısı : 153
Kürk Mantolu Madonna Yayınevi : Fark Yayınları
Kürk Mantolu Madonna Romanının Kahramanları

Birinci kısımda Rasim ve Raif Efendi, Rasim’e iş veren Hamdi Bey, Raif Efendi’nin eşi Mihriye Hanım, kızları Necla ve Nurten, baldızı Ferhunde Hanım ve Ferhunde’nin eşi Nurettin yer alır.
İkinci kısımda Raif Efendi ve Maria Puder yer alır.
Rasim: Rasim şiir ve edebiyat ile yakından ilgilidir. Raif Efendi’den çok etkilenir.
Raif Efendi: Sessiz, sakin, gerekmedikçe konuşmayan yaşlı ve tecrübeli bir tercümandır.  Az bir maaşla kalabalık bir aileyi geçindirmeye çalışır. Ailesi tarafından bile ezilir ve eleştirilir. Avrupa kaynaklı romanlar okur ve bunlardan etkilenir.
Maria Puder: bir gece kulübünde keman çalıp şarkı söyleyen, güzel ve zeki bir kadındır. Erkekler hakkında öğrendiği tek şey erkeklere güven olmayacağıdır. Kendini ne kadar zorlasa da hiçbir erkeği sevemez. Maria Puder’in bu ön yargılarını Raif Efendi kırarak kalbini kazanmayı başarır.

Yazıda sebahattin ali Kürk Mantolu Madonna özet, Kürk Mantolu Madonna romanın şahıs kadrosu , Kürk Mantolu Madonna romanı hakkında bilgiler, Kürk Mantolu Madonna romanının özeti, Kürk Mantolu Madonna romanın konusu, Kürk Mantolu Madonna romanı ana fikri,  Kürk Mantolu Madonna romanın kahramanları, Kürk Mantolu Madonna romanın olay örgüsü, Kürk Mantolu Madonna romanın yazarı, Kürk Mantolu Madonna kısaca özet, Kürk Mantolu Madonna romanın şahıs kadrosu, Kürk Mantolu Madonna kaç sayfa, sebahattin ali Kürk Mantolu Madonna özeti, Ortaokul lise öğrencilerinin okuyabileceği kitap özetleri, lise öğrencilerinin okuması gereken bir kitap özeti, 7, 8. Sınıf Ortaokul öğrencilerinin okuyabileceği kitap özetleri, 9 10 11 ve 12. Sınıf lise öğrencilerinin okuması gereken bir kitap özeti incelenmiştir.

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir