Kraliçeyi Kurtarmak Özet – Kraliçeyi Kurtarmak Özet Kısa

Kraliçeyi Kurtarmak Özet – Kraliçeyi Kurtarmak Özet Kısa

Bu sayfada kraliçeyi kurtarmak oku, kraliçeyi kurtarmak kısa özet, kraliçeyi kurtarmak özet, kraliçeyi kurtarmak özeti kisa bulunmaktadır.

*Vladimir Tumanov*

Kraliçeyi Kurtarmak yazar Vladimir Tumanov’un matematik dersinde başarılı olamayan oğlu Aleks için kaleme aldığı bir eserdir. Can sıkıcı gelen matematik dersinde Aleks in başarılı olması için onu fantastik bir hikayenin kahramanı yapar. Aleks bir maceranın baş karakteri olunca matematike bakış açısı değişti.

Kraliçeyi Kurtarmak Özeti

Aleks İsaac Fog ayağının dibine bir şey düştü. Etrafta kimse yoktu ama ayak sesleri geliyordu. Sesler uzaklaştı ve kesildi. Yerde tepesinde minik bir şato bulunan bir kurşun kalem vardı. Aleks kalemi inceledi ve çantasına koydu. Okul otobüsü geldi ve Aleks   okula her zamanki gibi yanyana oturduğu arkadaşı Sam’in yanına oturarak okula gitti. Pazartesi sabahı Matematik sınavı vardı. Matematik sınavları başladığında Aleks’in beyni kavruluyordu. Matematik öğretmeni Bayan Lund kırk yılda bir ona “orta” verecek olursa kendini şanslı sayıyordu. Oysa Aleks elinden geleni yapıyordu. Aleks’in öteki dersleri mükemmeldi.
Aleks arkadaşı Sam’e bulduğu kalemi gösterdi. Bugün matematik testinde belki uğur getirir diye onu kullanacaktı. Sınav başlayınca Aleks her zamanki gibi panikledi. Sonra kalemi kâğıda değdirdiğinde inanılmaz bir şey oldu. Kalem elini hareket ettirmeye başladı. Hareket eden eli artık ona ait değildi. Daha farkına bile varmadan çözüm yazılmıştı. Aleks hayretler içindeydi. Kalem test bitmeden durmadı. Aleks şaşkınlık içinde kalktı ve kağıdı teslim etti.  Bayan Lund kağıttaki yanıtların görünce Aleks’e yüreklendirici bir gülümsemeyle baktı.
Öğle yemeğinde Aleks koşarak Sam’e “kanıtladım” diye sesleniyordu. “kalem sihirli” dedi ve ona matematik sınavının hikayesini anlattı. Sam’i anlattıklarına inandırmak için büyük çocukların kitaplarını ödünç alıp oradaki soruları çözdü. Sam kalemin bu soruları çözdüğünü görünce çok şaşırdı.

Aleks ve Sam arkalarında duran sınıf arkadaşları Venessa’yı farketmemişlerdi. Venessa bir dahakine başkalarının sizi duymasını istemiyorsanız sessiz olun dedi. Venessa onları duymuştu. Ama kimseye söylemeyeceğim dedi. Venessa’yı da aralarına aldılar. Venessa kalemi deneyince “vay canına” dedi çok şaşırmıştı.
Aleks sınavdan pekiyi almıştı. Üç arkadaş o günden sonra işin keyfini çıkardılar. Kütüphanede en zor soruları bulup kaleme çözdürüyorlardı.
Aleks arkadaşlarına kalemin böyle boş yere kullanmamak gerektiğini söylemek istedi. Ama birden ağzından ” kalemi kaybettim” diye çıkıverdi. Niyeti yalan söylemek olmasa da bir daha söylediğini düzeltemedi. Aleks pazartesi günü arkadaşlarından özür dileyip gerçeği anlatacaktı ama kalem dolapta yok olmuş, kaybolmuştu.  Aleks hem çirkin bir iş yapmış hem de kalemi kaybetmişti. Kitap okuyarak bu zor düşüncelerden uzaklaşmayı düşündü. Birkaç kitaba baktıktan sonra ” Kraliçeyi Kurtarmak” adında olanı seçti. Kitap ona tuhaf hissettirdi. Kitabın yazarı belli değildi.

Bir zamanlar Jayden adında genç bir kraliçenin yönetiminde Işıkta denilen zengin ve mutlu bir krallık varmış. Jayden’e ” Zümrüt Kraliçe” derlermiş. Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Jayden zeki ve halkının gereksinimlerini düşüne n bir kraliçe imiş. O ve kız kardeşi Kira çok iyi bir eğitim alarak büyütülmüşler. Zümrüt Kraliçe, İdilya’nın her tarafına okullar yaptırmış. Bilim insanları, sanatçı ve edebiyatçılar bu ülkede saygıdeğer insanlarmış. Jayden boş zamanlarında kitap yazar, kardeşi Kira da onu resimlermiş.
Jayden her yıl komşularıyla kalıcı barışı garantilemek için çevre ülke yöneticilerine bir balo düzenlermiş. Çok gösterişli bu zamanlardan sonra öteki hükümdarlar bu ev sahiplerine zarar vermeyi ya da onun rüya gibi ülkesini işgal etmeyi akıllarından bile geçirmezmiş.  Ancak böyle bir davette korkunç görünüşlü bir kral ortaya çıkmış. Lugubriya adlı bir ülkenin yöneticisi Rechner.
Eğlence her zamanki gibi keyifli şekilde  devam ederken bir cambaz her türlü çarpma ve bölme işlemini hemen yapıveriyormuş.  kalabalığın içinden biri çok büyük rakamlarla çarpma ve bölme işlemi sorar o da cevap verirmiş.
Rechner birden ayağa kalkıp bir şiir okuyarak Jayden’e evlilik teklifi etti. Kısa bir şaşkınlıktan sonra Jayden aynı yöntemle kibarca bu teklifi reddetti.  Rechner öfkelendi.
Aradan zaman geçti. Rechner’den bir ses çıkmadı. Jayden bir sonraki davetini planlamaya başlamış. Ancak Rechner onu unutmamış. Rechner Jayden’i sarayından kaçırır. İdilya’nın ordusu harekete geçti ama sınırı geçince hiçbir direnişle karşılaşmamışlar. Bir kara büyü ustası olan Rechner hazırlıklıymış. Rechner İdilya ordusunu birkaç metre genişliğinde ve çok yüksek bir alev duvarı ile karşılamış. İdilya ordusu ateşi söndürmeye çalıştı. Sönsün diye bekledi. Ne yaptıysa nafile ateş sönmedi. Sonunda İdilyalılar geri döndüler.
Jayden, Rechner’in uğursuz şatosunda hapismiş. Şatonun altında dört yüz mahzenli bir zindan varmış. Rechner, zindanda Jayden’e gelip ya kendisiyle evlenmesini ya da tek tek bütün mahzenleri geçmesi oradaki canavarları ve bilmeceleri geçmesi gerektiğini söylemiş. Mahzenin bir köşesinde bir tomar kağıt ve birkaç kalem vardı. Jayden ikinci seçeneği benimseyerek hemen diğer mahzene geçti. Orada tek gözlü bir canavar bekliyordu. Tek gözlü canavar ona ilk bilmeceyi sordu.
Aleks sayfanın dibine geldiğinde ” Jayden’ın bu problemi çözmesine yardım et sonra sayfayı çevir.”
“Ben matematikten anlamam” diye söylendi Aleks. Sabırsızlıkla sayfayı çevirmek istedi Aleks ama sayfa çevrilmedi. Ne yaptıysa olmadı. Zümrüt Kraliçeye o kadar acıdı ki oturup uğraştı ve sonunda bilmeceyi çözdü. Sayfa ilerledi. Tek gözlü canavar Jayden’e bir kağıt uzattı. Başarmıştı, çok heyecanlıydı. Kağıttaki yanıt Aleks’in yanıtıydı. Çok şaşırmıştı.

Aleks ertesi gün öğle arasında Venessa’ya olan biteni anlattı. Venessa da bu işe girmişti. Akşam Alekslerde buluştular. Aleks önce Venessa’ya Jayden’ın İdilya’dan kaçırılışını okudu.
Jayden’ın yolunu ikinci mahzende kuş ayaklı, ayıya benzeyen bir gardiyan kesmişti. Yaratığın bilmecesini okuyunca Venessa çantasından ağırlık ve uzunluk ölçüleri tablosunu çıkardı. Biraz uğraştıktan sonra bilmeceyi çözdüler. O hafta her akşam bir mahzenden ötekine geçtiler.
Geçen haftaki matematik sınavı kötü geçmişti. Bayan Lund ve anne- babası şaşırmıştı. Bu yıl başarılı olursa onu Waconda Kampına göndereceklerdi.
Akşam Venessa geldi. Yeni bilmeceyi de birlikte çözünce artık yarınki Matematik sınavından o kadar korkmuyordu. Jayden’ı Rechner’in zindanından kurtarmak kolay olmayacaktı. Sam’i de aralarına aldılar. Artık bu üçlü birlikte  Jayden’i kurtarmak için çalışıyorlardı.
Üçü de bu yıl başarılı olursa aileleri onları Waconda Kampına göndereceklerdi. Bu kamp çok eğlenceli bir tatil imkanı sunuyordu. Zindandaki tek gözlü canavarın adı Monoculus’tu. Monoculus iyiydi. Monoculus onlara yardım ediyordu. Her mahzende Matematikle ilgili yeni yeni bilmeceler soruluyor, çocuklar da bu soruları çözerek Jayden i kurtarmaya çalışıyorlardı. Epeyce bir yol aldılar. Jayden’ı kurtardıklarını düşünüyorlardı. Yıl sonu geldi. Çocukların üçü de başarılı bir yıl geçirdikleri için Waconda Kampına birlikte gönderildiler. Kampta çok eğleniyorlardı. Aleks su kayağı yaparken bir kaza geçirdi. Onu çeken halat kesilmiş, üzerindeki can yeleği de çıkmıştı. Sonra suyun üzerinde Rechner in korkunç yüzü belirdi.
Rechner çok kızgın şekilde onlara yedi gün süre verdi. Bu sürede Jayden’ı kendisine geri vermelerini istiyordu. Ama Jayden onlarda değildi.
Yeniden kitaptaki Monoculus un olduğu sayfayı açtılar. Monoculus’un elindeki kağıtta bir mesaj vardı. Eğer Rechner in yüzüne gizli olan bir kelime söylenirse büyü tersine döner ve Rechner kendi zindanında sonsuza dek hapsolur, diye yazıyordu. İzini sürüp çalışarak bu sihirli sözcüğü bulmak gerekiyordu. Yedi bilmece ve yedi gün süre vardı. sessiz bir ortama ihtiyaçları vardı. Gece yakınlardaki Blackwell adasına gitmeye karar verdiler. Sam motorun yedek anahtarını koydukları yeri görmüştü. Gece herkes korkarak, dikkatli şekilde yataklarından çıktılar. Çocuklar kamp nöbetcilerine yakalanmadan o gece kampa dahil olmayan bu adaya vardılar. Bol sivrisinekli bu uğursuz ve korkutucu adada bir ağaç kütüğünde Venessa nin getirdiği nevaleyi yedikten sonra Venessa’nın çantasında ağırlık ve uzunluk ölçüleri tablosunun da olduğunu fark ettiler. Monoculus’un elindeki ilk soruyu okudular biraz zor da olsa çözdüler. Sonra diğer günler sıradaki bilmeceleri çözdüler. Son gün Sam ve Venessa kamp nöbetçisine yakalanınca Aleks tek başına adaya gitmek zorunda kaldı. O gece çok yağmur yağıyordu. Tek başına korkuyordu ama mecburen bu akşam bilmeceleri bitirmek zorundaydı. Yağmurdan korunmak için adadaki mağaraya sığındı. Burada soruları bitirdi. Mağara bekledikleri kadar ürkütücü değildi. Son bilmece ile Aleks  16709 sayısına ulaşmıştı. Her harf için bir sayı belirledi. 1=A, 6=F, 7=G…. A, F, G, boşluk, I.
AFGOI kelimesi çıkıyordu. Çocukların elinden bu kadar gelmişti. Bir ara kitaptan kurtulmanın yolunu düşündüler, anne babalarını arayıp kendilerini buradan almalarını da isteyebilirlerdi. O zaman Moduculus ve Jayden ne olacaktı. Kampta o gün bir gerilim filmi gösterimi yapıldı. Meteorolojinin derinliklerine doğru bir yolculuk filmi. “Sonsuz deniz”

kraliçeyi kurtarmak kaç sayfa: 160
kraliçeyi kurtarmak yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
kraliçeyi kurtarmak kitabının konusu: Bu kitap Matematiği sevmeyen çocuklara Matematiği sevdirmek için yazılmış faydalı bir eserdir.

Kraliçeyi Kurtarmak Vladimir Tumanov dünya çocuk edebiyatına kazandırdığı ilgi çekici kitaplardandır. kraliçeyi kurtarmak ana fikri ve konusu, kraliçeyi kurtarmak kitap özeti ve ana fikri, matematiği sevdiren müthiş bir macera, kraliçeyi kurtarmak özet kısa, Ortaokul öğrencilerinin okuyabileceği kitap özetleri, Ortaokul öğrencilerinin okuması gereken bir kitap özeti, 5678. Sınıf Ortaokul öğrencilerinin okuyabileceği kitap özetleri, 5678. Sınıf Ortaokul öğrencilerinin okuması gereken bir kitap özeti, kraliçeyi kurtarmak kısa özet oku

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler