Köktürk Devleti

Köktürk Devleti

(522 – 659 Yılları)

Tarihte Türk adıyla kurulan ilk Türk Devletidir.

Bumin Kağan tarafından kurulmuştur.

Bumin Kağan veraset sistemi gereği devleti doğu ve batı şeklinde ikiye ayırmış ve batı tarafının yönetimini kardeşi İstemi Yabgu’ya bırakmıştır.

Devlet Merkezi Ötüken’dir.

Köktürkler kendilerine ait 36 harfli olan Köktürk alfabesini Türk Devleti’dir.

Ergenekon ve Bozkurt Destanları, Köktürklere aittir.

2. Köktürk Devleti ( Kutluk Devleti)

(682 – 744 Yılları)

Yaklaşık 50 yıl, Çin hakimiyetinde kalan Köktürkler, Kutluk Kağan’ın (İlteriş Kağan) Çin’e başkaldırmasıyla ikinci defa kuruldu. Bu sebeple Kutluk Kağan’a devleti derleyen toplayan manasına gelen “İlteriş Kağan”unvanı verildi. II. Köktürk Devletine, Kutluk devleti de denir.

En önemli hükümdarı Bilge Kağan’dır.

Bilge Kağan dönemi; II. Köktürk Devleti en parlak zamanını Bilge Kağan döneminde yaşamıştır. Bilge Kağan, kardeşi Kül Tigin ve vezirleri Tonyukuk ile birlikte, ülke sınırlarını en geniş haline getirdiler.

II. Köktürk Devletinin Türk tarihine en önemli katkısı, Türk tarihinde bilinen ilk yazılı eseri olan Orhun Abideleri’ni (Köktürk yazıtlarını) yapmış olmalarıdır.

Orhun Yazıtları olarak da bilinen bu anıtlar Bilge Kağan, kardeşi Kül Tigin ve vezirleri Tonyukuk adına dikilmiştir. Günümüzde Moğolistan sınırları içinde bulunur. Eserlerin bulunduğu alan Türkiye Cumhuriyetinin katkılarıyla koruma altına alınmıştır.

Bu yazıda Köktürk Devleti hakkında bilgi, göktürk devleti özellikleri, 2. Köktürk Devleti hakkında bilgi, Kutluk Devleti hakkında bilgi, Köktürkler kısaca, Köktürk Devleti kısaca, Köktürk Devleti kurucusu, 2.göktürk devleti özellikleri bulunmaktadır.

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir