Kayıp Cennet Özet ve Karakter Analizi

Kayıp Cennet Özet

Milton’ın konuşmacısı, Kayıp Cennet’e olacağını belirterek konusunun Adem ile Havva’nın itaatsizliği ve gözden düşmesi başlıyor. Göksel bir ilham perisini çağırır ve iddialı öyküsü ile Tanrı’nın insanlık için olan planı arasında bağlantı kurmak için yardım ister. Aksiyon, Şeytan ve onun asi melek arkadaşlarının Cehennemdeki bir ateş gölüne zincirlenmiş halde bulunmasıyla başlıyor. Kendilerini hızla özgürleştirirler ve karaya uçarlar, burada mineralleri keşfederler ve buluşma yerleri olacak Pandemonium’u inşa ederler. Pandemonium’da artık şeytan olan asi melekler, Tanrı’yla başka bir savaşa başlayıp başlamamaları gerektiğini tartışıyorlar. Beezelbub, onların Tanrı’nın sevgili yeni yaratımı olan insanlığı yozlaştırmaya çalıştıklarını öne sürüyor. Şeytan kabul eder ve kendisi gitmeye gönüllü olur. Cehennemden ayrılmaya hazırlanırken kapılarda onu takip eden ve Cehennem ile Dünya arasında bir köprü kuran çocukları Günah ve Ölüm tarafından karşılanır.

Cennette Tanrı, meleklerin kendi konseyleri için bir araya gelmelerini emreder. Onlara Şeytan’ın niyetini anlatır ve Oğul, insanlık için fedakarlık yapmaya gönüllü olur. Bu sırada Şeytan Gece ve Kaos’ta seyahat eder ve Dünya’yı bulur. Güneşi koruyan Başmelek Uriel’i geçmek için melek kılığına girer. Uriel’e Tanrı’nın muhteşem yaratılışını görmek ve övmek istediğini söyler ve Uriel de onay verir. Şeytan daha sonra Dünya’ya iner ve düşünmek için biraz zaman ayırır. Cennetin ihtişamını görmek ona zevkten çok acı verir. Kötülüğü kendi iyiliği haline getirme ve Tanrı’ya karşı suç işlemeye devam etme kararını yeniden teyit eder. Şeytan, Cennet’in duvarının üzerinden atlar, karabatak (büyük bir kuş) şeklini alır ve Hayat Ağacı’nın tepesine tüner. Bulunduğu yerden Şeytan’a bakan Uriel, bu sözde meleğin yüzüne yansıyan uçucu duyguları fark eder ve diğer melekleri, aralarında bir sahtekarın olduğu konusunda uyarır. Diğer melekler, davetsiz misafirleri bulmak için Bahçeyi aramayı kabul eder.

Bu sırada Adem ile Havva, Tanrı’nın Bilgi Ağacı’ndan yememe yönündeki yüce emrine dikkatle itaat ederek Bahçeyle ilgilenirler. Uzun bir çalışma gününün ardından çardaklarına dönüp dinlenirler. Orada Şeytan kurbağa şekline bürünür ve Havva’nın kulağına fısıldar. Cenneti korumakla görevli melek Cebrail orada Şeytan’ı bulur ve ona gitmesini emreder. Şeytan Cebrail’le savaşmaya hazırlanır ama Tanrı gökyüzünde adaletin altın terazisi olan bir işaret belirir ve Şeytan koşarak uzaklaşır. Havva uyanır ve Adem’e, bir meleğin onu yasak ağaçtan yemeye teşvik ettiği bir rüyayı anlatır. Yaratılışı hakkında endişelenen Tanrı, Adem ve Havva’ya Şeytan’la karşılaştıkları tehlikeleri öğretmesi için Raphael’i Dünya’ya gönderir.

Raphael Dünya’ya gelir ve Adem ve Havva ile yemek yer. Raphael, Şeytan’ın, Oğul’un Tanrı’nın yardımcısı olarak atanmasına duyduğu kıskançlığın öyküsünü anlatır. Şeytan, bu habere öfkelenen diğer melekleri de bir araya topladı ve hep birlikte Allah’a savaş açtılar. Abdiel, Şeytan’ın ordusuna katılmamaya karar verir ve Tanrı’ya döner. Melekler daha sonra savaşmaya başlar ve Michael ve Gabriel, Cennetin ordusunun eş liderleri olarak görev yapar. Savaş, Tanrı’nın savaşı sona erdirmesi ve Şeytan ile onun asi meleklerini Cehenneme teslim etmesi için Oğlunu göndermesiyle iki gün sürer. Raphael, Adem’e Şeytan’ın kendilerini yozlaştırmaya yönelik kötü niyetlerini anlatır ve Adem’i Şeytan’a dikkat etmesi konusunda uyarır. Adam, Raphael’den kendisine yaratılış hikayesini anlatmasını ister. Raphael, Adem’e Tanrı’nın, evreni yaratmak için Oğlunu Kaos’a gönderdiğini söyler. Dünyayı, yıldızları ve diğer gezegenleri yarattı. Merak eden Adam, Raphael’e yıldızların ve gezegenlerin hareketlerini sorar. Eve emekli olur ve Raphael ile Adam’ın yalnız konuşmasına izin verir. Raphael, Adam’ı görünüşte bastırılamaz bilgi arayışı konusunda derhal uyarır. Raphael, Adam’a bilmesi gereken her şeyi öğreneceğini ve diğer bilgilerin insanların anlayabileceği anlamına gelmediğini söyler. Adam, Raphael’e uyanıp kim olduğunu, ne olduğunu ve nerede olduğunu merak ettiği ilk anılarını anlatır. Adem, Tanrı’nın kendisiyle konuştuğunu ve kendisine Bilgi Ağacı’ndan yememesi emri de dahil olmak üzere birçok şey söylediğini söylüyor. Hikayenin ardından Adam, Havva’ya olan yoğun fiziksel ilgisini Raphael’e itiraf eder. Raphael, Adem’e Havva’yı daha saf ve ruhsal olarak sevmesi gerektiğini hatırlatır. Bu son tavsiyeyle Raphael Dünya’yı terk eder ve Cennete döner.

Şeytan, sürgünden sekiz gün sonra cennete döner. Cennet hayvanlarını yakından inceledikten sonra yılan şeklini almayı seçer. Bu sırada Havva, Adam’a daha fazla iş yapabilmeleri için bir süre ayrı çalışmalarını önerir. Adam tereddüt ediyor ama sonra kabul ediyor. Şeytan, Havva’yı arar ve onu yalnız bulduğuna sevinir. Yılan şeklinde Havva ile konuşur ve onun güzelliği ve dindarlığı konusunda ona iltifat eder. Konuşabilen bir hayvan bulduğunda şaşırır. Konuşmayı nasıl öğrendiğini sorar ve o da bunun Bilgi Ağacından yiyerek olduğunu söyler. Havva’ya, Tanrı’nın aslında kendisinin ve Adem’in ağaçtan yemesini istediğini ve bu emrinin yalnızca cesaretlerini sınamak için olduğunu söyler. İlk başta tereddüt etse de daha sonra Bilgi Ağacı’ndan bir meyve alıp yer. Perişan olur ve Adem’i arar. Adem, Havva’ya çiçeklerden bir çelenk yapmakla meşguldü. Havva Adem’i bulduğunda çelengi düşürür ve Havva’nın yasak ağaçtan yemek yediğini görünce dehşete düşer. Onun düştüğünü bilerek, saf kalıp onu kaybetmektense onunla birlikte düşmeyi tercih ettiğine karar verir. Böylece meyvelerden de yer. Adem, Havva’ya farklı bir gözle bakar ve birlikte şehvete yönelirler.

Allah onların isyanlarını hemen bilir. Cennetteki meleklere, Adem ve Havva’nın cezalandırılması gerektiğini, ancak hem adalet hem de merhamet gösterisiyle olduğunu söyler. Cezaları vermesi için Oğul’u gönderir. Oğul, önce Şeytan’ın bedenini aldığı yılanı cezalandırır ve onu bir daha asla doğru yürümemeye mahkum eder. Daha sonra Oğul, Adem ve Havva’ya artık acı çekmeleri ve ölmeleri gerektiğini söyler. Havva ve tüm kadınlar doğumun acısını çekmeli ve kocalarına boyun eğmelidir; Adem ve tüm erkekler tükenmiş bir Dünya’da avlanmalı ve kendi yiyeceklerini yetiştirmelidir. Bu sırada Şeytan, tezahüratlarla karşılandığı Cehenneme döner. Pandemonium’da şeytanlarla konuşuyor ve herkes onun Tanrı’yı ​​​​yendiğine inanıyor. Günah ve Ölüm, Dünya’ya giderken inşa ettikleri köprüden geçerler. Kısa bir süre sonra şeytanlar istemeden de olsa yılana dönüşürler ve onlara ulaştıkça kuruyup toz haline gelen hayali ağaçlardan meyve almaya çalışırlar.

Tanrı meleklere Dünyayı dönüştürmelerini söyler. Düşüşten sonra insanlık, düşmeden önceki sabit sıcaklıklar yerine, sıcak ve soğuk mevsimlerle uğraşmak zorunda kalacak. Adem ve Havva Dünya’da yaklaşan felaketten korkuyor. İtaatsizliklerinden dolayı birbirlerini suçluyorlar ve giderek birbirlerine kızıyorlar. Adem öfkeyle Tanrı’nın Havva’yı neden yarattığını merak eder. Havva Adem’e onu terk etmemesi için yalvarır. Ona birbirlerini severek hayatta kalabileceklerini söyler. Hem Tanrı’ya hem de Adem’e itaatsizlik ettiği için suçu kabul ediyor. İntihar etmeyi düşünüyor. Konuşmasından etkilenen Adam, onun kendi canına kıymasını yasaklıyor. Aldıkları cezayı hatırlıyor ve Allah’a itaat ederek Şeytan’dan intikam alabileceklerine inanıyor. Birlikte Allah’a dua edip tövbe ederler.

Tanrı onların dualarını duyar ve Mikail’i Dünya’ya gönderir. Michael Dünya’ya gelir ve onlara Cenneti terk etmeleri gerektiğini söyler. Ancak onlar ayrılmadan önce Michael, Havva’yı uyutur ve Adem’i en yüksek tepeye çıkarır ve burada ona insanlığın geleceğine dair bir vizyon gösterir. Adem, çocuklarının ve çocuklarının günahlarını ve ilk ölüm görümünü görüyor. Dehşete düşmüş bir halde Michael’a ölümün alternatifi olup olmadığını sorar. Gelecek nesiller şehvet, açgözlülük, kıskançlık ve gururla günah işlemeye devam edecek. Bencilce birbirlerini öldürüyorlar ve sadece zevk için yaşıyorlar. Daha sonra Michael ona, savaşan akranları onu öldürmeye çalışırken Tanrı tarafından kurtarılan Enoch’un vizyonunu gösterir. Adam ayrıca, erdemleri diğer tüm insanları öldüren tufandan sağ çıkmak üzere seçilmelerine olanak tanıyan Nuh ve ailesinin hikayesini de görüyor. Adem ölümden pişmanlık duyuyor ve insanlığın kurtuluşundan mutluluk duyuyor. Sırada Nemrut ve Babil Kulesi’nin vizyonu var. Bu hikaye, saf dilin bugün Dünya’da konuşulan birçok dile nasıl saptırıldığını açıklıyor. Adem, Musa’nın ve İsraillilerin zaferini görüyor ve ardından Oğul’un insanlığı kurtarmak için yaptığı fedakarlığı görüyor. Bu vizyondan sonra sıra Adem ile Havva’nın Cennetten ayrılma vaktine gelir. Havva uyanır ve Adem’e çok ilginç ve eğitici bir rüya gördüğünü söyler. Mikail’in önderliğinde Adem ve Havva yavaşça ve acı bir şekilde Cennet’i el ele bırakarak yeni bir dünyaya doğru yola çıkarlar.

Kayıp Cennet Karakter Analizi

Şeytan

Cennetten yeni düşmüş asi meleklerin başı. Şiirin muhalifi olan Şeytan, günahın yaratıcısıdır; Baba Tanrı’nın bereketlerine karşı ilk nankör olandır. Sonunda Adem ile Havva’nın düşüşüne yol açacak ama aynı zamanda sonsuz cezasını daha da kötüleştirecek olan Dünya’ya bir göreve çıkar. Şiir boyunca karakteri değişir. Şeytan çoğu zaman mantıklı ve ikna edici konuşuyor gibi görünse de şiirin ilerleyen kısımlarında onun düşüncelerinin tutarsızlığını ve mantıksızlığını görüyoruz. Hem görkemli hem de alçakgönüllü şekilleri benimseyerek herhangi bir şekle bürünebilir.

Adam

İlk insan, ırkımızın atası ve eşi Havva ile birlikte Cennet Bahçesi’nin bekçisi. Adem Tanrı’ya minnettar ve itaatkardır, ancak Havva onu Bilgi Ağacından yeme günahına katılmaya ikna ettiğinde lütuftan düşer.

Eve

İnsanlığın ilk kadını ve annesi. Havva, Adem’in böğründen alınan kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Adem’den yaratıldığı ve Adem için yaratıldığı için ona tabidir. Aynı zamanda Adem’den daha zayıf olduğundan Şeytan ayartma güçlerini ona odaklıyor. Allah’ın emrine rağmen yasak ağacın meyvesini ona yedirmeyi başarır.

Tanrı Baba

Hıristiyan Teslis’inin bir kısmı. Baba Tanrı dünyayı Oğul Tanrı aracılığıyla yaratır ve en son Adem ile Havva’yı yaratır. Onlar aracılığıyla insanlığın düşüşünü öngörüyor. Özgür iradelerini korumak için düşmelerini engellemez, ancak Oğlunun onların günahlarının kefaretini ödemesine izin verir.

Oğul Tanrı

İsa Mesih, Üçlü Birliğin ikinci kısmı. Şeytan’ın güçlerine öldürücü darbeyi indirerek onları Dünya yaratılmadan önce Cehenneme gönderir. İnsanın düşüşü önceden bildirildiğinde, Baba Tanrı’nın hem adil hem de merhametli olabilmesi için, insanlığın günahlarının bedelini ödemek üzere kendisini bir kurban olarak sunar.

Beelzebub

Şeytan’ın ikinci komutanı. Beelzebub, Cehenneme atıldıktan sonra Şeytan’la seçeneklerini tartışıyor ve tartışma sırasında yeni yaratılan Dünya’yı araştırmalarını öneriyor. O ve Şeytan sapkın aklın vücut bulmuş halidirler, çünkü hem güzel konuşurlar hem de rasyoneldirler, ancak yeteneklerini tamamen yozlaşmış amaçlar için kullanırlar.

Şeytani

Cehennemdeki başlıca şeytanlardan biri. Belial, Cennet ile daha fazla savaşa karşı çıkıyor, ancak bunu yapıyor çünkü kendisi tembellik ve hareketsizliğin vücut bulmuş hali, hiçbir iyi nedeni yok. Belagati ve ilmi çok büyüktür ve hatalı muhakemesi ile şeytanların çoğunu ikna etmeye muktedirdir.

Mammon

İncil’de zenginliğin simgesi olarak bilinen bir şeytan. Mammon sanki değerli eşyaları yerde arıyormuş gibi her zaman kamburu çıkmış halde yürür. Şeytanlar arasındaki tartışmada, savaştan hiçbir kazanç elde edilemeyeceğini düşünerek savaşa karşı çıkıyor. Orada buldukları mücevher ve mineralleri çıkararak Cehennemin iyileştirilebileceğine inanıyor.

Dut

Şeytanın Cehennemdeki sarayı Pandemonium’u inşa eden şeytan. Mulciber’in karakteri, fakir bir mimar olarak bilinen bir Yunan mitolojik figürüne dayanmaktadır, ancak Milton’un şiirinde o, Cehennemdeki en üretken ve yetenekli şeytanlardan biridir.

Dikenli kertenkele

Aceleci, mantıksız ve öldürücü bir şeytan. Moloch, Pandemonium’da şeytanların Tanrı’ya ve onun hizmetkar meleklerine karşı yeni bir savaşa girmesi gerektiğini savunuyor.

Günah

Şeytan’ın kızı, Şeytan henüz Cennetteyken onun kafasından tam olarak fırladı. Sin’in belinin üstü bir kadın, altı ise bir yılan şeklindedir ve ortası, periyodik olarak rahmine girip bağırsaklarını kemiren Cehennem Köpekleri ile çevrilidir. Cehennemin kapılarını korur.

Ölüm

Şeytan’ın kızı Sin’den olan oğlu. Ölüm de annesine tecavüz eder ve alt yarısına eziyet eden bir sürü canavarın doğmasına neden olur. Ölüm, Günah ve Şeytan arasındaki ilişkiler korkunç bir şekilde Kutsal Teslis’inkileri taklit eder.

Cebrail

Cennet Bahçesi’nde bekçi olarak görev yapan Cennetin baş meleklerinden biri. Cebrail, melekleri Şeytan’ı Bahçede Havva’ya fısıldarken bulduğunda Şeytan’la yüzleşir.

Raphael

Tanrı’nın elçilerinden biri olarak hareket eden Cennetteki baş meleklerden biri. Raphael, Adem’e Şeytan’ın onları günaha sürükleme planını anlatır ve ayrıca düşmüş meleklerin ve Şeytan’ın düşüşünün hikayesini anlatır.

Uriel

Dünya gezegenini koruyan bir melek. Uriel, Şeytan’ın melek kılığına girdiğinde kandırdığı melektir. İyi bir melek ve koruyucu olan Uriel, diğer meleklerin Şeytan’ın varlığından haberdar olmasını sağlayarak hatasını düzeltmeye çalışır.

Abdül

İlk başta isyana Şeytan’a katılmayı düşünen, ancak Şeytan’a ve asi meleklere karşı mücadele edip Tanrı’ya dönen bir melek. Onun karakteri tövbenin gücünü gösteriyor.

Michael

Başmeleklerin şefi Mikail, Oğul kesin bir avantaj sağlamadan önce, Cennetteki savaşta melek güçlerini Şeytan’a ve onun takipçilerine karşı yönetir. Mikail ayrıca Cennet Kapısı’nda nöbet tutuyor ve Kitap XI ve XII’de dünyanın geleceğini Adem’e anlatıyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler