İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? & Kendini İnşa Etmenin Yolları

İlber Ortaylı, yeni kitabının tanıtımını yapmaya başladı. Yeni kitabının adı ise “İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? & Kendini İnşa Etmenin Yolları” oldu. Değerli bir Türk yazar olan İlber Ortaylı, bu kitabıyla özellikle gençlere seslenmek istemektedir.

Kitap 22 şubat 2022 tarihinde piyasaya çıktı. Çıktığı anda imzalı biçimde yayına sunuldu. Elbette,  kitabı ilk alanlardanız. Okuma safhasında ise insanlara faydalı olmak amacıyla özetlemek istedik.

İlber Ortaylı’nın daha önce “Bir Ömür Nasıl Yaşanır?” kitabını okumuştum. Bu nedenle, “İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?” kitabı da onu andırdı. Okurken yaşlı bir amcadan öğütler dinler gibi hissettim. Açıkçası, öğütlerin değerini de bildiğimi söylemeliyim.

Kitap Ne Anlatıyor?

Kitap, İlber Ortaylı’nın başından geçenlerle birlikte okura seslenişini içeriyor. Ortaylı, okuru düşünceleriyle selamlıyor. Bu nedenle, okur tarafından kimi  zaman itici bulunabiliyor ancak tenkide daima açık olduğunu söylediği için yeniden okurun gözüne girebiliyor. Özünde kitap bir gence veya çocuğa sesleniyormuş gibi durabilir. Bu konuda haklılık payı kesinlikle var. Kitap bir genci ayağa kaldırabilir veya bir çocuğa yürümeyi öğretebilir. Yaşlı bir insana ise pek az şey katabilir. O nedenle yaşamın başında olan bireylere önerilebilecek bir kitap olduğunu söylemeliyim.

Ortaylı’nın “İnsan Geleceğini Nasıl Kurar?” kitabı, bazı önemli kitapların okunmasını öğütlüyor, gezmeyi ve didinmeyi salık veriyor. Bir işin peşinden koşmak için çabalamayı söylüyor. Bir işi bütün tırnaklarınla tutmayı amaçlatıyor. Ortaylı, sanki sizinle konuşurmuşçasına yazıyor ve bu nedenle okurdan artı puanı alıyor. Yani kitap akademik bir amaç barındırmıyor, genel kitleye hitap etmeyi amaçlıyor.

Kitabı ilk okuyanlardan biri olarak şunları söylemeliyim: Almanızı tavsiye ederim. Özellikle içerisinde entelektüel bir esinti bulabileceğinizi söyleyebilirim. Ancak bu kitap sizin hayatınızı değiştirmeyecek. Sizin hayatınızı sizden başkası değiştiremeyecek. Eğer siz ayağa kalkarsanız, eğer siz bir atılım yaparsanız bir şeyler değişecek. Ancak siz yatıp uyuşuk biçimde durursanız hiçbir şey değişmeyecek. Kitabın birçok sayfasında buna benzer öğütler bulunuyor. Daha afilli biçimde yazılan anlamlı sözleri düşünebilirsiniz. Öyleyse bu kitap sizin çevreye bakışınızı değiştirebilir. Bu kitap sizin bakış açınızda farklılıklar yaratabilir. Ancak sizi harekete geçiremez. Onu yapacak tek kişi kendinizsiniz.

İlber Ortalı’ya büyük saygı duyuyoruz ve onu değerli buluyoruz, o nedenle kitaplarını ilgiyle takip ediyoruz. Bu nedenle, “İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? & Kendini İnşa Etmenin Yolları” kitabını da tavsiye ediyoruz.

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mıknatıs

almanca alfabesi

Tüyap Çiçekçi 

seo 

içerik

web site 

iktisat