Hobbit Özet ve Karakter Analizi

Hobbit Özet

Bilbo Baggins, Bag End’deki rahat deliğinde sessiz, huzurlu bir hayat yaşar. Bilbo bir delikte yaşıyordur çünkü o bir hobbittir – insanların yarı boyunda, tüylü ayaklı, iyi yemek ve içmeye düşkün küçük, tombul bir ırktan. Bilbo, Hobbiton adlı hareketli hobbit köyüne yakın olan Bag End’de oldukça mutludur, ama bir gün yaşlı büyücü Gandalf’ın gelmesiyle rahatı bozulur. Gandalf, Bilbo’yu on üç savaşçı cüceyle birlikte bir maceraya çıkmaya ikna eder. Cüceler, yağmacı ejderha Smaug’dan hazinelerini geri almak için büyük bir göreve çıkmaktadırlar ve Bilbo onların “hırsızı” olarak görev yapacaktır. Cüceler, Gandalf’ın hırsız seçimi konusunda çok şüphecidirler ve Bilbo da rahat hayatını bırakıp maceraya atılmaktan korkmaktadır. Ama Gandalf, hem Bilbo’ya hem de cücelere, küçük hobbitin göründüğünden daha fazlası olduğunu söyler.

Grup yola çıktıktan kısa bir süre sonra, üç aç trol hepsini Gandalf hariç yakalar. Gandalf, trolleri güneş doğarken dışarıda kalacak şekilde kandırır ve güneş ışığı gececi trolleri taşa çevirir. Grup, trollerin kampında büyük bir silah deposu bulur. Gandalf ve cüce lordu Thorin sihirli kılıçlar alır, Bilbo da kendine küçük bir kılıç alır.

Grup, büyük elf lordu Elrond’dan tavsiye aldıkları elf kalesi Rivendell’de dinlenir, sonra Sisli Dağlar’ı geçmek için yola çıkar. Kar fırtınası sırasında bir mağarada sığınak bulduklarında, dağın altındaki mağaralarda yaşayan bir grup goblin onları esir alır. Gandalf, cüceleri dağdan çıkan bir geçide götürür, ama Bilbo’yu arkada bırakırlar.

Tünellerde dolaşırken, Bilbo yerde garip bir altın yüzük bulur. Yüzüğü alır ve cebine koyar. Yakında Gollum’la karşılaşır, mağaralardaki bir havuzda yaşayan, balık ve goblin avlayan, ıslık çalan, inleyen bir yaratık. Gollum, Bilbo’yu yemek ister ve Bilbo’nun kaderini belirlemek için iki arasında bir bilmeceler yarışması yapılır. Bilbo, şüpheli bir bilmecede, “Cebimde ne var?” diye sorarak kazanır.

Gollum, Bilbo’yu yine de yemek ister ve giyenini görünmez yapan sihirli yüzüğünü almak için kaybolur. Ancak yüzük, Bilbo’nun zaten bulduğu yüzüktür ve Bilbo, yüzüğü kullanarak Gollum’dan ve goblinlerden kaçar. Dağdan çıkan bir tünel bulur ve cücelerle Gandalf’ın zaten kaçtığını görür. Warg adı verilen kötü kurtlar onları kovalar, ama Bilbo ve arkadaşları, büyük kartalların ve bir adamdan bir ayıya dönüşebilen Beorn adlı bir yaratığın yardımıyla güvenliğe kavuşurlar.

Grup, Mirkwood’un karanlık ormanına girer ve işleri daha da kötüleştiren Gandalf, başka bir acil işe bakmak için onları terk eder. Ormanda, cüceler dev örümceklerin ağlarına yakalanır ve Bilbo, kılıcı ve sihirli yüzüğüyle onları kurtarmak zorunda kalır. İlk örümceğini öldürdükten sonra, Bilbo kılıcına Sting adını verir. Örümceklerden kurtulduktan kısa bir süre sonra, şanssız cüceler, Mirkwood’un içinden akan nehre yakın yaşayan bir grup orman elfi tarafından yakalanır. Bilbo, yüzüğünü kullanarak gruba kaçmalarına yardımcı olur ve cüceleri, onları varillere saklayarak ve sonra nehre yüzdürerek elflerden uzaklaştırır. Cüceler, Thorin’in hazinesiyle birlikte uyuyan büyük ejderhanın altında olan Yalnız Dağ’a yakın bir insan yerleşimi olan Göl Kasabası’na varırlar.

Dağa sinsice giren Bilbo, kurnaz ejderha Smaug’la konuşur, Smaug farkında olmadan zırh gibi pullarının kalbine yakın bir zayıf noktası olduğunu açığa çıkarır. Bilbo, ejderhanın hazinesinden altın bir kupa çaldığında, Smaug öfkelenir ve dağı terk edip Göl Kasabası’nı yakmak için uçar. Kahraman bir okçu olan Bard, Smaug’un zayıf noktasının sırrını bir karatavuktan öğrenmiştir ve ejderhanın kalbine bir ok atarak onu öldürür. Ancak Smaug ölmeden önce, Göl Kasabası’nı yerle bir eder.

Göl Kasabası’nın insanları ve Mirkwood’un elfleri, kayıplarına ve yardımlarına karşılık olarak hazineden pay istemek için Yalnız Dağ’a yürürler, ama Thorin açgözlü bir şekilde reddeder ve insanlarla elfler dağı kuşatır, cüceleri ve hobbiti içerde hapseder. Bilbo, barış getirmeye çalışmak için insanlara katılmak için sinsice dışarı çıkar. Thorin, Bilbo’nun ne yaptığını öğrendiğinde, çok sinirlenir, ama Gandalf aniden ortaya çıkar ve Bilbo’yu cüce lordunun gazabından kurtarır.

Tam o sırada, bir ordu goblin ve Warg dağa yürür ve insanlar, elfler ve cüceler onları yenmek için bir araya gelmek zorunda kalırlar. Goblinler neredeyse kazanır, ama Beorn ve kartalların gelmesi iyi ordulara savaşı kazandırır.

Savaştan sonra, Bilbo ve Gandalf Hobbiton’a dönerler, burada Bilbo yaşamaya devam eder. Artık saygın hobbit toplumu tarafından kabul edilmemektedir, ama umurunda değildir. Bilbo artık elflerle ve büyücülerle konuşmayı tercih eder ve büyük ve korkunç maceralarından sonra evinin tanıdık rahatlıkları arasında olmaktan derinden memnundur.

Hobbit Karakter Analizi

Bilbo Baggins

Hikayenin kahramanı. Bilbo bir hobbittir, “kısa boylu, insana benzeyen bir insandır.” Sağduyulu ve titiz olan Bilbo, Çıkın Çıkmazı’ndaki rahat deliğinde sakin bir hayat sürüyor ve çoğu hobbit gibi evde kalmaktan memnun. Ancak Bilbo’nun kullanılmamış büyük bir iç gücü vardır ve büyücü Gandalf, Bilbo’yu yağmacı bir ejderhadan altınlarını geri alma arayışında bir grup cüceye katılmaya ikna ettiğinde Bilbo, şirketin hırsızı olarak çok önemli bir rol oynamaya başlar. Bilbo’nun maceraları onun cesaretini ve inisiyatifini uyandırıyor ve yapılması gerekeni yapma konusundaki amansız yeteneğini kanıtlıyor.

Gandalf

Her zaman açıkladığından daha fazlasını biliyormuş gibi görünen yaşlı, bilge bir büyücü. Gandalf’ın büyü konusunda geniş bir hakimiyeti vardır ve kendisine en çok ihtiyaç duyulduğu anda ortaya çıkma eğilimindedir. Cücelere arayışlarında yardımcı olmasına rağmen (en azından Bilbo’nun da onlarla birlikte gitmesini sağlayarak), onların altınlarıyla hiç ilgilenmiyor gibi görünüyor. Aklında her zaman başka bir amaç veya plan vardır ancak özel düşüncelerini nadiren açıklar.

Thorin Oakenshield

Hazinelerini Smaug’dan geri almak için cüce dostlarını Yalnız Dağ’a bir yolculuğa çıkaran bir cüce. Smaug’un ödülü, Thorin’in büyükbabası ve Dağın altındaki büyük Kral Thror’a ait olduğu için Thorin’in mirasıdır. Thorin, zaman zaman biraz inatçı olsa da gururlu, kararlı ve sağlam bir savaşçıdır. Roman ilerledikçe, başarılı planlar formüle edememesi, açgözlülüğü ve her fırsatta kendisini kurtarması için Bilbo’ya olan güveni Thorin’i pek çekici olmayan bir figür haline getirir, ancak ölmeden önce gösterdiği pişmanlık onu kısmen kurtarır.

Gollum

Dumanlı Dağlar’ın altındaki Moria mağaralarının derinliklerinde yaşayan tuhaf, küçük, sümüksü bir yaratık. Orada, Gollum “kıymetli” sihirli yüzüğü üzerinde düşünür, ta ki yanlışlıkla onu kaybedene ve Bilbo onu bulana kadar. Onun tam olarak nasıl bir yaratık olduğunu hiçbir zaman öğrenemiyoruz. Görünüşe göre, gerçek şekli, yıllarca karanlıkta yaşamaktan dolayı tanınamayacak kadar deforme olmuş.

Smaug

Yalnız Dağ’da yaşayan büyük ejderha. Yıllar önce Smaug, Thror’un hükümdarlığı döneminde cücelerin dağda biriktirdiği hazineyi duydu ve altını kendisine almak için onları uzaklaştırdı. Alevli nefesi bir şehri yakabilir, devasa kanatları onu uzak mesafelere taşıyabilir ve zırhı andıran derisi neredeyse aşılmazdır. Smaug konuşabiliyor ve karanlık, alaycı bir mizah anlayışına sahip.

Bard

Yalnız Dağ’ın hemen güneyinde Uzun Göl üzerinde kurulmuş bir insan şehri olan Lake Town’daki muhafızların onurlu kaptanı olan acımasız insan. Bilbo’nun keşfettiği ve bir ardıç kuşu tarafından aktarılan bilgilerin yardımıyla Bard, Smaug’un zayıf noktasını bulur ve onu öldürür. Bu makalenin paragrafı, Bard’ın Hobbit’te birçok açıdan geleneksel bir kahraman rolüne nasıl hizmet ettiğini tartışıyor.

Beorn

Ayıya dönüşebilen bir adam olan Beorn, goblinlerden kaçan Bilbo ve cücelere yardım eder.

Elrond

Ayrıkvadi’deki elflerin büyük lideri. Elrond, romanın başlarında Ayrıkvadi’den geçerken Bilbo’ya grup yardımı yapıyor ve faydalı tavsiyeler veriyor. 3. Bölüm’de “bir savaşçı kadar güçlü, bir büyücü kadar bilge, cücelerin kralı kadar saygıdeğer ve yaz kadar nazik” olarak tanımlanıyor.

Dark Lord Sauron

Kötü bir büyücü ve sihirli yüzüğün yaratıcısı. Necromancer olarak da anılan Sauron’dan yalnızca Hobbit’te bahsedilmektedir; aslında asla ortaya çıkmaz.

Thror

Thorin’in büyükbabası. Thror, Dağ’ın altındaki bir dizi mağara olan Moria’da madencilik yaptı ve zengin miktarda altın ve mücevher keşfetti. Dağın Altındaki Kral oldu ama çok geçmeden ejderha Smaug geldi ve Thror’un tüm halkını öldürdü veya dağıttı. Ejderha o zamandan beri hazineyi koruyor ve Thorin hakkı olanı geri almak istiyor.

Dwarves

Thorin’in Fili, Kili, Dwalin, Balin, Oin, Gloin, Ori, Dori, Nori, Bifur, Bofur ve Bombur’dan oluşan grubu, hiçbiri romanda bireysel bir karakter olarak geliştirilmemiştir. Anlatıcı, 12. Bölüm’de cüceleri olumsuz bir şekilde tanımlıyor ve onların açgözlülüklerine ve hilelerine dikkat çekiyor. Ancak bazıları “eğer çok fazla bir beklentiniz yoksa, Thorin ve Company gibi yeterince düzgün insanlardır.”

Elves

Orta Dünya’daki ilk yaratıklar. Savaşta öldürülmedikçe ölümsüzdürler, güzel yüzlüdürler, güzel seslere sahiptirler ve doğayla yakın bir ilişkileri vardır, bu da onları harika zanaatkarlar yapar. Aslında iki farklı elf türü vardır: orman elfleri ve yüksek elfler. Orman elfleri Kuyutorman’da yaşar ve bunun sonucunda yüksek akrabalarına göre daha şüpheci ve daha az bilge eğilimlere sahiptirler.

İnsanlar

İnsanlar, Yalnız Dağ yakınındaki Göl Kasabası yerleşiminde ortaya çıkar. Tolkien onların ölümlü olduğunu, bilgelik eksikliğini, doğayla uyumsuzluklarını ve aşırı düşmanlıklarını vurguluyor, ancak insanları goblinleri ve Wargları tanımladığı gibi doğası gereği kötü olarak tanımlamıyor.

Troller

Hemen hemen her şeyi yiyen çabuk sinirlenen ve donuk zekalı yaratıklar olan troller, Eski İngiliz ve Anglo-Sakson şiirlerinden alınan mitolojik yaratıklara, popüler masallardan ve folklordan figürlere dayanmaktadır. Tolkien onları, fantastik destana modern bir şaka katan alt sınıf Londralıların lehçesi olan Cockney aksanıyla konuşturuyor.

Goblinler

Bilbo ve arkadaşlarının 4. Bölüm’de karşılaştığı kötü yaratıklar. Goblinler, acımasız silahlar ve işkence aletleri yapma yetenekleriyle ünlüdür.

Warglar

Bölüm 17 ve 18’de Beş Ordular Savaşı’nda Goblinlerle güçlerini birleştiren kötü kurtlar. Bilbo yüzüğü aldıktan hemen sonra Warglar, Bilbo ve cücelerin peşine düşer.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler