Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Kitap Özeti

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları Kitap Özeti

Malfoy Malikanesi’nde Snape, Harry’nin arkadaşlarının onu Privet Drive’daki evden yeni bir güvenli yere taşıma tarihini Voldemort’a bildirir. Böylece Voldemort, Harry’yi yolda yakalayabilir.

Harry Privet Drive’dan ayrılırken, Dumbledore için okuduğu iki ölü ilanı, ona Dumbledore’u aslında ne kadar iyi tanımadığını düşündürür. Aşağıda, Voldemort’un tehdidi nedeniyle son kez Dursley’lere veda ederken, Harry’nin Dursley’lerle vedalaşırken, Alastor “Delicesine Göz” Moody liderliğindeki Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry’yi yeni evi olan Weasley’lerin evine, Burrow’a götürmek üzere gelir. Altı arkadaşı, Harry’nin yerine geçmek için Polijus İksiri içer ve hepsi farklı yönlere uçar. Snape tarafından ayrılışlarına dikkat çekilen Ölüm Yiyenler, Harry ve arkadaşlarına saldırır. Voldemort, Harry’yi kovalar, ancak Harry’nin asası, görünüşe göre Harry’nin yardımı olmadan Voldemort’u savuşturur.

Harry Burrow’a vardığında, arkadaşları oraya geldiğinde Moody’nin öldüğünü ve George Weasley’nin kovalamada yaralandığını öğrenir. Harry, Voldemort’un gözünden ne yaptığını gördüğü vizyonlar görmeye başlar ve Voldemort’un Harry’yi nasıl yenileceğini öğrenmek için bir asa yapıcısını sorguladığını tanık olur.

Harry, Ron ve Hermione, Dumbledore’un onlara bıraktığı görevi yerine getirmek için gerekli kitapları ve araçları bir araya getirirler: Voldemort’un ruhunun parçalarını yerleştirdiği Horcrux’ları bulup yok etmek. Bu nesneler hayatta kaldıkça kendini ölümsüz kılar. Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour, Dumbledore’un vasiyetinde onlara bıraktığı eşyaları teslim eder. Harry, ilk Quidditch maçında yakaladığı Altın Yakalama Topu ve Gryffindor’un Kılıcı’na sahip olur. Ancak Scrimgeour, Kılıç’ın Dumbledore’a ait olmadığını iddia ederek Harry’ye vermez. Ron’a ışıkları söndüren bir cihaz olan Deluminator bırakılırken, Hermione’e büyücü peri masalları kitabı verilir. Hiçbiri eşyaların ne anlama geldiğini bilmez.

Weasley ailesi oğulları Bill’in Fleur Delacour ile düğününü düzenler. Düğün resepsiyonunda Harry, Ron’un teyzesi Muriel’in Dumbledore hakkında korkunç söylentilerini duyar: kız kardeşinin büyücü ebeveynlerin doğurduğu büyü yapamayan biri olduğunu ve Dumbledore’un gençken Koyu Sanatlara bulaştığını iddia eder. Düğün, Ölüm Yiyenler tarafından kesilir, çünkü Voldemort Sihir Bakanlığı’nı ele geçirmiş ve artık büyü dünyasının başında.

Harry, Ron ve Hermione, Londra’daki kalabalık bir sokağa Disapparate (yani teleport) olurlar ve kısa süre sonra Ölüm Yiyenler tarafından saldırıya uğrarlar. Sirius Black tarafından Harry’ye bırakılan büyülü ev olan On İki Grimmauld Meydanı’nda güvenli bir sığınak bulurlar. Orada, R.A.B. harflerinin anlamını keşfederler. Önceki kitap olan Harry Potter ve Melez Prens’te Harry ve Dumbledore, Voldemort’un bir Horcrux haline getirdiği bir kiliti bulmak için denemeler yapmışlardı, ancak sonunda kilitin çalındığını ve sahte bir kilit ile R.A.B. imzalı bir not bırakıldığını gördüler. Şimdi, bu baş harflerin Sirius’un ölmüş küçük kardeşi Regulus Arcturus Black’e ait olduğunu görüyorlar. Regulus, Voldemort’un takipçilerinden biri olmuştu. Şimdi evde gördükleri bir kilitin artık yok olduğunu hatırlıyorlar.

Harry ve arkadaşları, evle birlikte gelen ev cini Kreacher’ı çağırırlar. Kreacher, Voldemort’un onu Regulus’tan ödünç alarak kiliti koruyan sihirli savunmaları test etmek için kullandığını açıklar. Sonrasında Regulus, Voldemort’a hizmet etme konusunda kalbinde bir değişiklik yaşamış ve Kreacher ona kiliti çalmada yardımcı olmuş, sahte olanı yerine koymuştu. Gerçek kilit uzun yıllardır Kreacher’ın elindeydi, ancak Mundungus Fletcher tarafından yakın zamanda çalındı. Harry, Kreacher’a Mundungus’u bulmasını ve geri getirmesini emreder.

Kreacher daha sonra Mundungus ile geri döner ve Dolores Umbridge tarafından ondan alınan kilitin çalındığını açıklar. Ron, Harry ve Hermione, Bakanlık çalışanları olarak kendilerini gizler ve Umbridge’den kiliti çalarak, safkan büyücü ailelerinden olmayan büyücüleri zulmetmek için Bakanlık’ın çabalarını tanık olurlar.

Grimmauld Meydanı’ndaki eve Disapparate ettiklerinde, Hermione yanlışlıkla koruyucu büyülerin içine bir Ölüm Yiyen’i çeker, bu nedenle evi terk etmek ve yer değiştirmek zorunda kalırlar. Bir sonraki Horcrux’u nerede arayacaklarını bilmiyorlar ve güçlü büyülerle korunan kilit nasıl yok edileceğini bilmiyorlar. Harry, Voldemort’un başka bir ünlü asa yapıcısını takip ettiğini ve bir asa çalan genç bir adamı aradığını gördüğü bir vizyon yaşar.

Bir gece, ormanda Harry ve arkadaşları, Hogwarts müdürünün odasında bulunan Gryffindor’un Kılıcı’nın sahte olduğunu söyleyen bir cüceyi dinlerler. Harry, gerçek Gryffindor’un Kılıcı’nın Horcruxları yok etme gücüne sahip olduğunu ve onu bulmaları gerektiğini fark eder. Ron, ilerleme eksikliğinden bıkkın, Harry ve Hermione’yi terk eder.

Harry ve Hermione, Godric’s Hollow’a giderler. Burada Harry’nin ebeveynlerinin mezarını ziyaret ederler ve onu Voldemort’un öldürdüğü evi görürler. Bir kadın olan Bathilda Bagshot, onları evine götürür ve onlar da Dumbledore’u tanıdığını ve onlara kılıcı verebileceğini umarak peşinden giderler. Ancak Bathilda, ölüdür ve bedeni Voldemort’un yılanı Nagini tarafından ele geçirilmiştir. Zorlukla kaçarlar ve Harry’nin asası savaşta yok olur.

Harry, Dumbledore’un yeni (ve kötü niyetli) biyografisini okur. Bu biyografi, Dumbledore’un gençken Koyu Büyücü Grindelwald’a yardım ettiğini ve kız kardeşinin ölümünden sorumlu olabileceğini iddia eder. Harry, kitaptaki bir fotoğrafta Voldemort’un aradığı genç adamı tanır ve bu kişi Grindelwald’dır.

Bir gece, Harry nöbet tutarken, gümüş bir geyik Patronus belirir ve onu bir gölette buzun altına gömülmüş Gryffindor’un Kılıcı’na götürür. Harry dalar ve boynundaki kilit Horcrux onu boğmaya çalışır. Ron, geri dönen Ron, Harry’yi kurtarır, kılıcı geri alır ve kiliti yok eder.

Harry, Ron ve Hermione, Xenophilius Lovegood’u ziyaret etmeye giderler. Çünkü Hermione, Dumbledore’un ona bıraktığı kitapta garip bir sembol keşfetmiş ve Xenophilius’un bu sembolü taktığını görmüşlerdir. Xenophilius sembolün Ölüm Yadigarları’nı temsil ettiğini açıklar. Bu üç nesne – Elder Asa, Diriltme Taşı ve Görünmezlik Pelerini – Ölüm tarafından yapılmıştır ve bu üç nesnenin sahibine ölüm üzerinde hakimiyet verir.

Xenophilius, kızı Luna’yı, Bakanlık tarafından hapsedilen Luna’yı kurtarmayı umarak Ölüm Yiyenlere ihanet eder ve Harry ve arkadaşları evinden zorlukla kaçarlar. Harry, Hallows’u takip etmeyi ve Horcruxlar için olan görevini terk etmeyi düşünür. Harry, Voldemort’un adını yanlışlıkla söyler ve bu, takip büyüsünü tetikler. Sonuç olarak, Voldemort’un takipçileri tarafından yakalanır ve Malfoy Malikanesi’ne götürülür.

Malfoy Malikanesi’nde Bellatrix Lestrange, taşıdıkları kılıcın nereden geldiği hakkında Hermione’yi işkenceyle sorgular. Hermione’nin Gringotts bankasındaki kasasında olduğunu düşündüğü kılıç hakkında endişelidir. Dobby, Malfoy ailesinin eski ev cini, Harry ve arkadaşlarının kaçmasına yardımcı olur. Ollivander asa yapıcısı, Luna Lovegood ve goblin Griphook da kaçmaya katılırlar. Harry, hepsini Ron’un kardeşi Bill’in kır evine götürür.

Harry, Voldemort’un Bellatrix’in kasasında bir Horcrux sakladığını tahmin eder, çünkü onun bu konuda endişeli göründüğünü fark etmiştir. Griphook goblini, kasaya girmesi için ona yardım etmesi için ikna eder. Griphook’un yardımıyla Harry, Ron ve Hermione kasaya girer ve Hufflepuff Kupası’nı çalar, ardından bir ejderhanın sırtında kaçarlar.

Harry, Voldemort’un bir vizyonundan son Horcrux’un Hogwarts’ta olduğunu öğrenir, bu nedenle yakındaki Hogsmeade köyüne seyahat ederler. Orada Dumbledore’un kardeşi Aberforth ile tanışırlar. Aberforth, gizli İhtiyaç Odası’nda Dumbledore’un Ordusu toplantıları düzenleyen Neville Longbottom’u çağırarak Hogwarts’a girmelerine yardımcı olur. Harry, D.A. üyelerine, hepsi de destekçisi olan, okulla ilişkilendirilen önemli bir nesneyi düşünebileceklerini sorar, böyle bir nesnenin son Horcrux olabileceğini umar. Ravenclaw öğrencileri ona Ravenclaw’un kayıp tacını anlatır.

Harry tacı ararken, Hogwarts’un profesörleri ve öğrencileri, Voldemort’un yolda olduğu konusunda uyarıldıkları için savunmasına katılırlar. Voldemort ve takipçileri büyük bir savaşta okulu saldırır ve Harry, diadem Horcrux’unu bulur ve yok eder.

Harry, Snape’in Dumbledore’un güçlü asasını ele geçirmek için onu öldürdüğünü şahit olur (çünkü Snape Dumbledore’u öldürdüğü için, Snape asanın gerçek sahibi olmalıdır, ta ki biri onu öldürünceye kadar). Ölmeden önce Snape, Harry’ye Pensieve’de görüntülemek üzere çıkarılan anılarını verir.

Harry, başmüdürün odasındaki Pensieve’a gider ve Snape’in hayatının en önemli anlarını izler. Snape hakkında tamamen yanıldığını öğrenir. Snape, Harry’nin annesi Lily Potter’a tüm hayatı boyunca aşık olmuştur. Snape, yetişkin hayatının tamamını Dumbledore için Voldemort’u casusluk yaparak ve Harry’yi korumak için çalışarak geçirmiştir.

Snape’in Dumbledore ile yaptığı konuşmalardan birinde Harry, içinde Voldemort’un ruhunun bir parçası olduğunu öğrenir (Harry aslında son Horcrux’tur) ve Voldemort’un ölmeden önce onu öldürmesine izin vermesi gerektiğini öğrenir. Harry ormana gider ve Voldemort’un onu öldürmesine izin verir, ardından King’s Cross tren istasyonunun rüya gibi bir versiyonunda uyanır. Dumbledore onu karşılar ve ona ölmediğini ve Lily Potter’ın Harry üzerine koyduğu koruyucu büyünün Voldemort içinde yaşadığını söyler. Çünkü Voldemort kendini yeniden yapılandırmak için Harry’nin kanını kullanmıştır. Böylece Voldemort Harry’yi öldürememiştir ve Harry şimdi geri dönüp onu yok edebilir.

Voldemort, Harry’nin öldüğünü düşünerek onu Hogwarts’a geri götürür ve teslim olmasını talep eder. Öğrenciler ve öğretmenler Voldemort’a karşı gelir ve Neville, Voldemort’u yenilmez kılan son Horcrux olan dev yılan Nagini’yi öldürmek için Gryffindor’un Kılıcı’nı kullanır. Son bir savaş patlak verir ve Harry hala hayatta olduğunu açıklar, ardından Voldemort ile düelloya girer.

On dokuz yıl sonra geçen bir Epilogda, Harry Ginny ile evlidir ve çocuklarını Hogwarts’a göndermektedir. Ron ve Hermione evlenmiş ve aileleri her ikisi de iyi durumdadır.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com