Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Kitap Özeti

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Kitap Özeti

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin üçüncü kitabıdır. Hikaye, Harry’nin on üçüncü doğum gününden bir gece önce başlar. Okul arkadaşlarından baykuş postasıyla hediyeler alır. Ertesi sabah kahvaltıda televizyonda hapisten kaçan bir adam olan Black’in haberini görür. Bu sırada Harry’nin akrabası Marge, Dursley ailesinin yanına gelir ve Harry’nin ebeveynlerini birçok kez aşağılar. Harry onun şişmesine neden olur. Dursley’lerin evinden ayrıldıktan sonra Knight Otobüs tarafından alınır, ancak büyük ve siyah bir köpeğin görülmesiyle önce korkutulur. Knight Otobüs, Harry’yi Diagon Yolu’na bırakır. Orada Büyü Bakanı Cornelius Fudge tarafından karşılanır. Bir oda kiralayarak okulun başlamasını bekler. Diagon Yolu’nda Harry, okul işini bitirir, bir dükkânın penceresindeki Firebolt süpürgesine hayranlıkla bakar ve bir süre sonra arkadaşları Ron ve Hermione’yi bulur. Bir evcil hayvan dükkanında Hermione, Scabbers adlı yaşlı fareye saldıran Crookshanks adlı bir kedi satın alır. Ron oldukça memnuniyetsizdir. Hepsi Hogwarts’a gitmeden önce, Harry, Ron’un ebeveynlerinin Sirius Black’in Harry’nin peşinde olduğunu konuştuğunu duyar.

Hogwarts öğrencileri Hogwarts Ekspresi trenine binerler ve bir kez Dementor adı verilen bir varlık tarafından durdurulurlar. Harry bayılır ve yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olan Profesör Lupin tarafından hayata döndürülür. Kısa bir süre sonra öğrenciler Hogwarts’a varır ve dersler başlar. Kehanet dersinde, Profesör Trelawney çay yapraklarını okuyarak ve ölümü simgeleyen büyük bir siyah köpek olan Grim’i bulup görerek Harry’nin ölümünü öngörür. Sihirli yaratıkların bakımı dersinde, Hagrid öğrencilere atlar ve kartallar arasında büyük ve derin bir saygınlığa sahip olan Hippogrifleri tanıtır. Malfoy bu yaratıklardan birine, Buckbeak’e hakaret eder ve saldırıya uğrar. Malfoy, Hagrid’in işten atılmasını ve Buckbeak’in uyutulmasını sağlamak için yaralanmayı uzatır. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde, Profesör Lupin sınıfı bir Boggart’ı yenmek için yönlendirir. Boggart, izleyicinin en büyük korkusu olarak görünmek üzere şekil değiştirir. Lupin için bir küre, Ron için bir örümcek olur. Harry’nin ise onunla savaşma şansı yoktur

Hogwarts öğrencileri Hogsmeade adlı büyücü köyünü ziyaret eder. Ancak Harry’nin izin belgesi olmadığı için bu köye gidememesi onu üzüntüye boğar. Bu sırada Harry, Profesör Lupin ile çay içer. Harry, Boggart ile savaşmasına izin verilmemesinin nedeninin, Lupin’in bu yaratığın Voldemort’un şeklini alabileceğinden endişe etmesi olduğunu öğrenir. Bu endişe, Harry’yi şaşırtır çünkü o daha çok korkunç Dementorlar hakkında düşünmekteydi. Snape, Lupin’e buharı tüten bir iksir getirir ve Lupin bunu içer, Harry’nin endişesine yol açar. Aynı gece, Sirius Black Hogwarts’a girer ve Gryffindor Kulesi’ni koruyan Şişman Bayan tablosunu yok eder. Öğrenciler geceyi Büyük Salon’da geçirirken öğretmenler kaleyi ararlar. Hemen ardından Quidditch tam gaz devam eder ve Gryffindor evi Hufflepuff’a karşı oynar. Oyun sırasında Harry, büyük siyah köpeği görür ve birkaç saniye sonra bir grup Dementor’u fark eder. Bilincini kaybeder ve süpürgesinden düşer. Harry, sadık süpürgesinin Whomping Willow’a çarparak kırıldığını ve oyunun da kaybedildiğini fark eder. Daha sonra Lupin’den Dementorların Harry’yi bu kadar etkilemesinin nedeninin, Harry’nin korkunç geçmişi olduğunu öğrenir.

Hogsmeade ziyaretinde, Harry’nin izni olmadığı için katılamadığı yerde, Fred ve George Weasley Harry’ye Marauder’s haritasını verir. Bu gizemli dörtlü Moony, Prongs, Wormtail ve Padfoot tarafından yazılmıştır. Harita, onu Hogsmeade’deki gizli bir geçide yönlendirir ve burada Ron ve Hermione ile yeniden bir araya gelir. Hogsmeade tavernalarının içinde, Harry, Cornelius Fudge’un Sirius Black’in Harry’nin ebeveynlerinin ölümünden sorumlu olduğunu ve aynı zamanda başka bir Hogwarts öğrencisi olan Peter Pettigrew’un parçalanarak sadece bir parmağının kaldığı ölümünden bahsettiğini duyar. Hogwarts’a döndüğünde, Hagrid’in Malfoy’a saldıran hippogrif Buckbeak’in yargılanacağına dair bir bildiri aldığını ve Hagrid’in teselli edilemez olduğunu öğrenir. Kış tatilleri gelir. Harry, dünyanın en etkileyici yarış süpürgesi olan Firebolt’u Noel için alır. Ancak hem Harry hem de Ron’un hayal kırıklığına uğramasına rağmen, Hermione süpürgenin Sirius Black tarafından gönderilmiş (ve lanetlenmiş) olabileceği korkusuyla Profesör McGonagall’a rapor eder ve süpürgesini elinden alır .

Tatillerin ardından, Harry, Profesör Lupin ile Patronus büyüsü ile Dementorlara karşı savaşmaya başlar. Orta derecede başarılıdır, ancak onları uzak tutma yeteneğine tam olarak güvenmemektedir. Ravenclaw’a karşı oynayacakları maçtan hemen önce, Harry’nin süpürgesi ona geri verilir ve Ron, süpürgenin odasına götürdüğünde Scabbers’ın Crookshanks tarafından yenildiğine dair kanıtlar bulur. Ron, Hermione’ye öfkelenir. Hemen ardından Gryffindor, Quidditch’te Ravenclaw ile karşılaşır. Harry, Firebolt süpürgesiyle zafer kazanır ve oyunu kazanır. Tüm öğrenciler yattıktan sonra, Sirius Black, Harry’nin yatağının etrafındaki perdeyi yırtar. Birkaç gün sonra, Hagrid Harry ve Ron’u çaya davet eder ve Scabbers ve Firebolt nedeniyle Hermione’yi dışladıkları için onları azarlar. Biraz suçluluk hissederler, ama çok da kötü değil. Kısa bir süre sonra, Harry, görünmezlik pelerini altında, Hogsmeade gezisi sırasında Ron ile karşılaşır; döndüğünde Snape onu yakalar ve Çapulcu Haritası’nı elinden alır. Lupin, Harry’yi Snape’in öfkesinden kurtarır, ancak ardından onu “sihir numaraları torbası” için güvenliğini riske atmaktan sert bir şekilde azarlar. Harry, Lupin’in odasından ayrılırken Hermione ile karşılaşır ve Buckbeak’in idam tarihinin belirlendiğini öğrenir. Ron, Hermione ve Harry, Hagrid’e yardım etme çabalarında barışırlar. Bu arada, Hermione iş yükünden dolayı son derece streslidir ve bir günde Hagrid’a sataşan Malfoy’a tokat atar ve Kehanet dersini bırakır, Profesör Trelawney’in büyük bir sahtekâr olduğuna karar verir. Birkaç gün sonra, Gryffindor, Quidditch’te kirli bir oyunla Slytherin’i yenerek Kupa’yı kazanır.

Sınavlar yaklaşırken, Harry’nin anlamsız Kehanet sınavında, Profesör Trelawney gece yarısından önce Voldemort’un hizmetkarının geri döneceğini öngörür. Ron, Hermione ve Harry, Harry’nin görünmezlik peleriniyle kendilerini korurlar ve idamdan önce Hagrid’ı teselli etmek için yola koyulurlar. Hagrid’ın kulübesindeyken, Hermione Scabbers’ı Hagrid’ın süt sürahisinde bulur. Ayrılırlar ve Buckbeak idam edilir. Ron, Harry, Hermione ve Crookshanks, Hagrid’ın evinden ayrılırken baltanın sesinden sarsılırken, büyük siyah köpek onlara yaklaşır, Ron’un üzerine atlar ve onu Whomping Willow’un altına sürükler. Harry, Hermione ve Crookshanks, tuhaf bir şekilde, çırpınan ağacı durdurmak için basılması gereken gizli düğmeyi bilir. Yer altı tünelinden geçerler ve Çığlık Çığlığı Kulübesi’ne varırlar. Siyah köpeğin Sirius Black’e dönüştüğünü ve Ron ile aynı odada olduğunu görürler. Harry, Ron ve Hermione, Black’i etkisiz hale getirmeyi başarırlar ve Harry, ebeveynlerinin ölümlerini intikam almak için Black’i öldürmeden önce, Profesör Lupin odaya girer ve ondan silahını alır. Harry, Ron ve Hermione, Lupin ve Black’in bir dizi selamlaşmasına ve kucaklaşmasına şaşkın bir şekilde tanık olurlar.

Üç öğrenci yeterince sakinleştikten sonra, Lupin ve Black her şeyi açıklar. Lupin, Snape tarafından kendisi için yapılan özel buharlı iksir sayesinde evcilleştirilmiş bir kurtadamdır. Hogwarts’ta öğrenci olduğu dönemde en iyi arkadaşları James Potter, Sirius Black ve Peter Pettigrew, animagus olmuşlardır (hayvan formlarını alabilen insanlar) böylece tam ayda Lupin ile dolaşabilirler. Snape’in bir zamanlar Lupin’i dönüşüm yeri yakınında takip ettiği, Sirius’un düzenlediği bir şaka sonucu olduğunu ve James Potter tarafından kıl payı kurtarıldığını açıklarlar. Bu sırada Snape, Harry’nin düşürdüğü görünmezlik pelerininin altından kendini gösterir, ancak Harry, Ron ve Hermione ondan silahlarını alır ve bayıltır. Lupin ve Black daha sonra Harry’nin ebeveynlerinin gerçek katilinin Black değil, yıllardır Scabbers olarak gizlenen Peter Pettigrew olduğunu açıklarlar. Pettigrew, Voldemort’un hizmetkarı olduğunu itiraf eder ve Black’in masum olduğunu ortaya çıkarır. Hepsi Hogwarts’a geri döner, ancak tam ayın görüntüsüyle Lupin, kontrol edici toniğini (buharlı sıvıyı) almayı unutmuş olduğundan kurtadama dönüşür. Sirius Black, kurtadamı ormana sürerken, bir grup Dementor yaklaşır ve Black korkudan felç olur. Dementorlardan biri Harry’nin ruhunu emmek için hazırlanır, ancak Harry’nin Patronus büyüsü yeterince güçlü değildir. Bir yerden gelen bir Patronus, Dementorları uzaklaştırır. Harry bayılır.

Harry, hastane kanadında uyanır ve Snape ile Cornelius Fudge’un Sirius Black’in ölümcül Dementor’un Öpücüğü’ne maruz kalacağı gerçeğini tartıştığını duyar. Harry ve Hermione, Black’in masumiyetini savunur, ancak sonuç alamazlar; ardından Dumbledore odaya girer, diğerlerini kovar ve gizemli bir şekilde Harry ve Hermione’nin Hermione’nin zaman döndürme cihazıyla geriye gitmelerini ve hem Black’i hem de Buckbeak’i kurtarmalarını önerir. Hermione saat kum saati kolyesini üç kez geri çevirir ve Harry ve Hermione, idamından hemen önce Buckbeak’i kurtarırlar. Ormanda bir saklanma yerinden, Harry Dementor dizisini izler ve Patronus büyüsünü kendisinin yaptığını keşfeder ve patronusunun babasının animagus formu olan geyik şeklinde olduğunu fark eder. Dementorlardan geçmişini kurtardıktan sonra Harry ve Hermione, Black’in hapiste olduğu kuleye uçar ve onu Buckbeak’in sırtında özgürlüğe gönderirler. Ertesi gün, Harry, önceki geceki korku nedeniyle Profesör Lupin’in Hogwarts’tan ayrılacağını öğrenir. Dumbledore, Harry ile buluşur ve yaşanan olaylar hakkında bilge bir baba tavsiyesi verir. Eve dönüş tren yolculuğunda Harry, Sirius’tan gelen baykuş postası mektubunu alır. Mektup, Hogsmeade izin mektubunu, Buckbeak ile güvenli bir şekilde saklandığına dair doğrulama sözlerini ve aslında Firebolt’un göndereni olduğunu içerir. Ron için küçük bir evcil baykuş da mektupta vardır. Harry, yazını Dursley ailesiyle geçirmek üzere eve dönerken biraz umutlanır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler