Güneş de Doğar Özet ve Karakter Analizi

Güneş de Doğar Özet

Güneş de Doğar açılıyor anlatıcı Jake Barnes ile kısa bir biyografik sunum yapıyor arkadaşı Robert Cohn’un çizimi. Jake, Dünya Savaşı gazisi Ben şu anda Paris’te gazeteci olarak çalışıyorum. Cohn aynı zamanda Amerikalı bir gurbetçidir. bir savaş gazisi olmasa da. O, yaşayan zengin bir Yahudi yazardır. Güçlü ve kontrolcü kız arkadaşı Frances Clyne ile Paris’te. Cohn son zamanlarda huzursuzlanmaya başladı ve Jake’in ofisine geldi. Bir öğleden sonra Jake’i kendisiyle birlikte Güney Amerika’ya gitmeye ikna etmeye çalışacağım. Jake bunu reddeder ve Cohn’dan kurtulmak için çaba harcar. O gece Jake bir dans kulübünde boşanmış sosyetik Leydi Brett Ashley ile karşılaşır. ve Jake’in hayatının aşkı. Brett özgür ruhlu ve bağımsız bir kişidir. kadın ama bazen çok bencil olabiliyor. O ve Jake buluştular Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de, Brett Jake’in savaş yarasını tedavi ederken. Jake ve Brett’in konuşması sırasında kurnazca şu ima ediliyor: Jake’in yaralanması onu iktidarsız hale getirdi. Brett Jake’i sevmesine rağmen seksten vazgeçmek istemediğini ima ediyor ve bunun için bu nedenle onunla bir ilişkiye girmeyecek.

Ertesi sabah Jake ve Cohn öğle yemeği yerler. Cohn oldukça etkilenmiş durumda Brett’le konuşuyor ve Jake ona Brett’in plan yaptığını söylediğinde sinirleniyor ağır içki içen İskoç savaş gazisi Mike Campbell ile evlenmek. O öğleden sonra Brett, Jake’i ayağa kaldırır. Ancak o gece gelir beklenmedik bir şekilde zengin bir Yunanlı Kont Mippipopolous ile evinde gurbetçi. Şampanya için sayımı gönderdikten sonra Brett şunları söylüyor: Jake, İspanya’daki San Sebastian’a gideceğini söylüyor her ikisinin de ayrılması daha kolay olacaktır.

Birkaç hafta sonra Brett ve Cohn seyahatteyken Paris dışında Jake’in arkadaşlarından biri, Amerikalı savaş gazisi arkadaşı Bill Gorton, Paris’e gelir. Bill ve Jake ayrılma planları yapıyor İspanya’nın biraz balık tutması ve daha sonra Pamplona’daki fiestaya katılması için. Jake, Pamplona yolunda Cohn’la buluşma planları yapar. Jake koşuyor San Sebastian’dan dönen Brett’e; onunla birlikte Mike da var, onun nişanlısı. İspanya’da Jake’e katılıp katılamayacaklarını sordular, o da kibarca olabilecekleri yanıtını veriyor. Mike bir anlığına ayrıldığında Brett şunu açıklıyor: Jake’e kendisinin ve Cohn’un San Sebastian’da birlikte olduklarını söyledi.

Bill ve Jake Paris’ten Bayonne’a giden bir trene binerler. Fransa’nın güneyinde, Cohn’la tanıştıkları yer. Üç adam seyahat ediyor birlikte İspanya’ya, Pamplona’ya. Brett ile tanışmayı planlıyorlar ve Mike o gece ama çift gelmiyor. Bill ve Jake Balık tutmak için Burguete adlı küçük bir kasabaya gitmeye karar verirler ama Cohn kalmayı ve Brett’i beklemeyi seçer. Bill ve Jake seyahate çıkıyor İspanyol kırsalına gidin ve küçük, kırsal bir hana yerleşin. Harcazlar Balık tutma, içme ve kağıt oynamayla geçen beş güzel gün. Sonunda, Jake, Mike’tan bir mektup alır. Kendisinin ve Brett’in yapacağını yazıyor Yakında Pamplona’ya varacağız. Jake ve Bill bir otobüse biniyorlar öğleden sonra çiftle tanışmak için. Pamplona’ya vardıktan sonra Jake ve Bill, İspanyol boğa güreşi Montoya’ya ait bir otele yerleşti Jake’i spora olan içten ilgisinden dolayı seven bir uzman. Jake ve Bill, Brett, Mike, Cohn ve tüm grupla buluşur Boğa güreşlerine hazırlık amacıyla boğaların boşaltılmasını izlemeye gider şenlik sırasında. Mike, Brett’i takip ettiği için Cohn’la sert bir şekilde dalga geçiyor istenmediği zaman.

Birkaç gün süren hazırlıkların ardından şenlik başlıyor. Şehir dansla, içkiyle ve genel sefahatle doludur. İlk günün en önemli olayı ilk boğa güreşiydi. On dokuz yaşında bir dahi olan Pedro Romero öne çıkıyor her şeyden önce diğer boğa güreşçileri. Brett, şiddetine rağmen gözlerini boğa güreşinden ya da Romero’dan ayır. Birkaç gün sonra Jake ve arkadaşları otelin yemek odasındadır ve Brett bunu fark eder Romero yakındaki bir masada. Jake’i kendisini onunla tanıştırması için ikna eder. o. Mike yine Cohn’a sözlü tacizde bulunuyor ve neredeyse birbirlerine giriyorlar Jake durumu etkisiz hale getirmeden önce. O gecenin ilerleyen saatlerinde Brett şunu sorar: Jake, birlikte düştüğünü söylediği Romero’yu bulmasına yardım edecek aşık. Jake yardım etmeyi kabul eder ve Brett ve Romero geceyi geçirir. birlikte.

Jake daha sonra ikisi de aşırı sarhoş olan Mike ve Bill ile buluşur. Cohn kısa süre sonra gelir ve Brett’in nerede olduğunu bilmek ister. Bir değişimden sonra Hakaretlerin ardından Cohn, Mike ve Jake’e saldırarak ikisini de bayılttı. Jake otele döndüğünde Cohn’u yüzüstü yatarken bulur. yatağında ve ağlıyor. Cohn, Jake’ten af ​​diliyor ve Jake isteksizce verir. Ertesi gün Jake, Bill ve Mike’tan şunu öğrenir: Cohn’un, boğa güreşçisini keşfettiğinde Romero’yu da dövmesinden önceki gece Brett’le birlikte; Cohn daha sonra Romero’ya onunla el sıkışması için yalvardı ama Romero reddetti.

O öğleden sonraki boğa güreşinde Romero muhteşem bir şekilde dövüşüyor. Bir adamı boynuzlayarak öldüren boğayı öldürerek kalabalığın gözlerini kamaştırmak sokaklarda. Daha sonra boğanın kulağını keser ve verir. Brett’e. Bu son boğa güreşinden sonra Romero ve Brett ayrılır. Madrid için birlikte. Cohn o sabah ayrıldı, yani yalnızca Bill, Mike, ve Jake, şenlik sona ererken kalır.

Ertesi gün geri kalan üç adam bir araba kiralayıp İspanya’dan Bayonne’a doğru yola çıkıyorlar ve sonra kendi yollarına gidiyorlar. Jake İspanya’ya, harcamayı planladığı San Sebastian’a geri dönüyor birkaç sakin gün rahatlatıcı. Brett’ten bir telgraf alır. ancak ondan Madrid’de onunla buluşmasını istedi. O uyuyor ve aynı gün bir gece trenine biner. Jake, Brett’i yalnız bulur Madrid’deki bir otel odasında. Bundan korktuğu için Romero’dan ayrıldı. onu ve kariyerini mahvederdi. Artık istediğini duyurdu Mike’a dönmek için. Jake, Madrid’den ayrılmaları için bilet rezervasyonu yapar. Brett, İspanya’nın başkentinde taksiye binerken yakınıyor o ve Jake birlikte harika vakit geçirebilirlerdi. Jake “Evet, böyle düşünmek hoş değil mi?” diye yanıtlıyor.

Güneş de Doğar Karakter Analizi

Jake Barnes

Romanın anlatıcısı ve kahramanı. Jake, Paris’te gazeteci olarak çalışan, Birinci Dünya Savaşı’nın Amerikalı gazisidir ve burada arkadaşlarıyla birlikte bitmek bilmeyen içki ve partilere katılır. Jake, arkadaşları arasında en istikrarlı olanı olmasına rağmen Leydi Brett Ashley’e olan aşkı, iktidarsızlığı ve savaştan kaynaklanan ahlaki boşluk yüzünden ıstırapla mücadele ediyor. Jake kendisini bir gözlemci olarak konumlandırıyor, genellikle içgörüsünü ve zekasını yalnızca etrafındakileri tanımlamak için kullanıyor ve nadiren kendisi hakkında doğrudan konuşuyor. Ancak Jake gördüğü olayları ve insanları anlatırken örtülü olarak kendi düşünceleri ve duyguları hakkında birçok şeyi açığa vuruyor.

Leydi Brett Ashley

Çok içki içen güzel bir İngiliz sosyetesi. Roman başladığında Brett kocasından ayrılmıştır ve boşanmayı beklemektedir. Jake’i sevmesine rağmen onunla bir ilişkiye girmek istemiyor çünkü bu, seksten vazgeçmek anlamına gelecektir. Aslına bakılırsa, kendisine aşık olan pek çok erkekten herhangi birine tam olarak bağlanmak istemiyor, ancak onlardan bazılarıyla ilişkisi var. Ancak bağımsızlığından pek fazla mutluluk duymuyor gibi görünüyor. Kendi neslindeki pek çok kişinin hayatı gibi onun hayatı da amaçsız ve tatmin edici değil.

Robert Cohn

Paris’te yaşayan zengin bir Amerikalı yazar. Pek çok tanıdığı gibi kendisi de bir gurbetçi olmasına rağmen Cohn, Birinci Dünya Savaşı’yla ilgili doğrudan deneyimi olmaması ve Yahudi olması nedeniyle diğerlerinden ayrılıyor. Aşk ve adil oyun gibi savaş öncesi romantik ideallere bağlı kalıyor, ancak Birinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı mirası karşısında bu değerler trajik derecede saçma görünüyor. Bir Yahudi ve gazi olmayan biri olarak Cohn, Jake ve arkadaşlarının zalim ve önemsiz husumetleri için uygun bir hedeftir.

Bill Gorton

Yabancı olmasa da ağır içki içen bir savaş gazisi olan Jake gibi. Bill, I. Dünya Savaşı’nın duygusal ve psikolojik sonuçlarıyla başa çıkmak için mizahı kullanıyor. O ve Jake, Amerikalı gaziler olarak güçlü bir bağı paylaşıyorlar ve arkadaşlıkları, romandaki birkaç gerçek duygusal bağlantıdan biri. Ancak Bill, Jake ve Jake’in arkadaş çevresinin karakteristik özelliği olan ufak tefek zalimliklere karşı bağışık değildir.

Mike Campbell

Sürekli sarhoş, iflas etmiş bir İskoç savaş gazisi. Mike’ın çok sık görülen sarhoşluk nöbetleri sırasında kendini gösteren korkunç bir öfkesi var. Brett’in, kendisinde kendine acıma ve öfke patlamalarına neden olan rastgele cinsel davranışlarıyla başa çıkmakta büyük zorluk yaşıyor ve hem onun sadakatsizliği hem de parasızlığı konusunda güvensiz görünüyor.

Pedro Romero

On dokuz yaşında güzel bir boğa güreşçisi. Romero’nun ringdeki yetenekleri hem meraklıları hem de spora yeni başlayanları cezbediyor. Kendini her zaman onurlu ve özgüvenli bir şekilde taşıdığı için Jake ve arkadaşları için bir engel (tutumları veya duyguları başka bir karakterinkilerle çelişen ve dolayısıyla onları vurgulayan bir karakter) görevi görüyor. Üstelik boğa güreşine olan tutkusu hayatına anlam ve amaç katıyor. Ahlaksızlığın ve yozlaşmış erkekliğin hakim olduğu bir dünyada Romero, dürüstlüğün, saflığın ve gücün sembolü olmaya devam ediyor.

Montoya

Pamplona’da bir han sahibi ve bir boğa güreşi uzmanı. Montoya, boğa güreşini kutsal bir şey olarak görüyor ve Jake’e bu konudaki gerçek coşkusundan dolayı saygı duyuyor ve hayranlık duyuyor. Montoya, yetenekli genç boğa güreşçisi Pedro Romero’ya babacan bir ilgi duyar ve onu turistlerin ve şöhretin yozlaştırıcı etkilerinden korumaya çalışır.

Frances Clyne

Romanın başında Cohn’un kız arkadaşı. Manipülatif bir statü avcısı olan Frances, ilişkilerinin başlarında oldukça otoriterdi ve Cohn’u Paris’e taşınmaya ikna etti. Görünüşü solmaya başladıkça giderek daha sahiplenici ve kıskanç hale gelir.

Sayın Mippipopolous

Zengin bir Yunan kontu ve yedi savaş ve dört devrimin gazisi. Kont Mippipopolous, Brett’e aşık olur, ancak Brett’in çoğu sevgilisinin aksine, onu kıskanç, kontrolcü davranışlara maruz bırakmaz. Jake’in sosyal çevresini oluşturan dikkatsiz, ahlaksız, zevk peşinde koşan kalabalığın ortasında Kont, istikrarlı ve aklı başında bir kişi olarak göze çarpıyor. Pedro Romero gibi o da Jake ve arkadaşlarına engel oluyor.

Wilson-Harris

Jake ve Bill’in İspanya’da balık tutarken arkadaş olduğu bir İngiliz savaş gazisi. Üç adam, Birinci Dünya Savaşı’nın dehşetini ve askerlerin geliştirdiği yakınlığı deneyimlemiş oldukları için derin bir ortak bağı paylaşıyorlar. Harris, Jake ve Bill’in ona verdiği adla, Jake ve Bill’le geçirdiği kısa zamana çok değer veren, nazik ve arkadaş canlısı bir insandır.

Georgette

Jake’in alıp akşam yemeğine götürdüğü güzel ama biraz kalın kafalı bir fahişe. Jake, yüzeysel konuşmalarından hızla sıkılır ve onu Brett’le birlikte olmak için bir kulüpte terk eder.

Belmonte

Pedro Romero ile aynı gün dövüşen bir boğa güreşçisi. Belmonte, ilk günlerinde büyük ve popüler bir boğa güreşçisiydi. Ancak emeklilikten çıkıp yeniden dövüşmeye başladığında, çevresinde büyüyen efsaneleri asla yaşayamayacağını fark etti. Bu nedenle kırgın ve üzgündür. Daha sonraki yetişkin yaşamında kendisini yersiz ve amaçsız hissetmesi nedeniyle tüm Kayıp Kuşak’ı simgeliyor gibi görünüyor.

Harvey Stone

Sürekli parası olmayan sarhoş bir gurbetçi kumarbaz. Harvey zeki ve iyi okumuş bir insan olmasına rağmen aşırı içki ve kumarın şeytanlarından kaçamıyor. Jake’in pek çok arkadaşı gibi o da Cohn’a karşı ufak tefek zulme eğilimlidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler