Geçmiş dönemde kurulan devletler niçin İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun yakınlarındaki şehirlere hakim olmak istemişlerdir?

Geçmiş dönemde kurulan devletler niçin İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun yakınlarındaki şehirlere hakim olmak istemişlerdir?

Cevap:

İpek ve baharat yollları uluslararası bir ticaret yoludur. Bu yolllara yakın şehirlere sahip olan devletler ekonomik olarak kalkınırlardı. Bu yollarda yapılan ticaretten faydalanırlardı. Halkın ürettiği ürünler buralarda satılır, tüccarların başka diyarlardan getirdiği ürünler satın alınırdı. İpek yolu Türklerin yaşadığı coğrafyadan geçtiği için Türk devletleri İpek yoluna hakim olmaya çalışmış bu sebeple diğer devletlerle mücadele etmişlerdir. İpek yoluna sahip olan Türk devletleri bu yolun güvenliğini sağlamışlar ve bu yoldan elde ettikleri gelirle ekonomik olarak kalkınmışlardır.

Sosyal bilgiler 6 Anadol yayıncılık ders kitabı cevapları sayfa 68, 6. Sınıf Sosyal bilgiler Anadol yayıncılık ders kitabı cevapları sayfa 68, Sosyal bilgiler 6 Anadol yayıncılık cevapları sayfa 68, Geçmişte devletler niçin İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun yakınlarındaki şehirlere hakim olmak istemişlerdir?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir