Gazap Üzümleri Özeti ve Karakter Analizi

Gazap Üzümleri Özeti

Oklahoma eyaletinden serbest bırakıldı Adam öldürme suçundan dört yıl yattıktan sonra cezaevine gönderildi Tom Joad, ailesinin Oklahoma’daki çiftliğine geri dönüyor. O çağrısını bırakan eski bir vaiz olan Jim Casy ile tanışır tüm yaşamın kutsal olduğu inancının -tipik olarak kutsal olan kısımlarının bile- günahkar olduğu düşünülür ve bu kutsallık sadece çaba göstermekten ibarettir İnsanlar arasında eşit olmak. Jim, Tom’a evine kadar eşlik eder. sadece onu ve çevredeki tüm çiftlikleri terk edilmiş halde bulmak için. Muley Mezarları, eski bir komşu oradan geçer ve adamlara herkesin sahip olduğunu söyler. araziden “çekilerek” çıkarıldı. Çoğu ailenin de dahil olduğunu söylüyor kendisi iş aramak için Kaliforniya’ya gitti. Sonraki sabah, Tom ve Jim, Tom’un John Amcası’na doğru yola çıkarlar; Muley de orada olduğunu garanti eder. Joad klanını bulacaklar. Tom vardığında Ma’yı bulur ve Pa Joad ailenin birkaç eşyasını topluyor. El ilanlarını gördükten sonra Kaliforniya’da meyve toplama işlerinin reklamını yapıyorlar, Hayatlarını geri almak için tek umutları Kaliforniya’ya gitmek takipte.

Çürük bir kullanılmış kamyonla Kaliforniya’ya yolculuk uzundur ve zorlu. Büyükbaba Joad, acı bir şekilde şikayet eden alıngan yaşlı bir adam toprağını terk etmek istemediğini, kısa süre sonra yolda öldüğünü ailenin ayrılmasından sonra. Harap arabalar ve kamyonlar, yüklü hurda eşyalarla dolu, 66. Otoyolu tıka: öyle görünüyor ki tüm ülke Vaat Edilmiş Topraklara uçuyor Kaliforniya. Joad’lar rahatsız bir çift olan Ivy ve Sairy Wilson ile tanışır araba sorunu yaşayanlar ve onları aileyle birlikte seyahat etmeye davet edin. Sairi Wilson hasta ve Kaliforniya sınırına yakın bir yerde, yolculuğa devam edin.

Joad’lar Kaliforniya yakınlarındayken uğursuz söylentiler duyarlar Tükenmiş bir iş piyasasının. Bir göçmen Pa’ya 20.000 kişinin her 800 işe geliyor ve kendisinin çocuklar açlıktan öldü. Joad’lar baskı yapmaya devam etse de Granma Joad’un ölmesiyle Kaliforniya’daki ilk günler trajik olur. Geriye kalan aile üyeleri bakımsız bir kamptan diğerine taşınıyor, Boşuna iş arıyor, yiyecek bulmakta zorlanıyor ve çaresizce çabalıyor. ailelerini bir arada tutmak için. Joad çocuklarının en büyüğü olan Nuh, çok geçmeden aileyi terk eder, tıpkı hayalperest genç Connie gibi. Tom’un hamile kız kardeşi Rose of Sharon ile evli.

Joad’lar Kaliforniya’da büyük bir düşmanlıkla karşılaşıyor. Kamplar aşırı kalabalık ve açlıktan ölmek üzere olan göçmenlerle dolu. birbirlerine kötü davranıyorlar. Mahalleli selden korkuyor ve öfkeli alaycı bir şekilde “Okies” diye etiketledikleri yeni gelenlerin sayısı. İş neredeyse bulmak imkansız ya da bir ailenin doyacağı kadar az bir ücret ödüyor günlük çalışma düzgün bir yemek satın alamaz. Bir ayaklanmadan korkan büyük toprak sahipleri göçmenleri yoksul tutmak için ellerinden geleni yapıyor ve bağımlı. “Hooverville” olarak bilinen köhne bir kampta kalırken Tom ve birkaç adam bir şerif yardımcısıyla hararetli bir tartışmaya giriyor İşçilerin bir sendikada örgütlenmesi gerekip gerekmediği konusunda. Tartışma ne zaman Şiddete başvuran Jim Casy, şerifi baygın bir şekilde yere serer ve tutuklanır. Polis memurları gelir ve evi yakma niyetlerini duyurur. Hooverville yere.

Hükümet tarafından işletilen bir kampın Joad’lar için çok daha misafirperver olduğu ortaya çıktı. ve aile kısa sürede birçok arkadaş ve biraz iş bulur. Fakat, Bir gün boru döşeme işinde çalışırken Tom şunu öğrenir: polis kampta bir isyan çıkarmayı planlıyor, bu da izin verecek tesisleri kapatmaları gerekiyor. Uyarıp organize ederek Tom, kamptaki adamların yardımıyla tehlikenin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur. Yine de bir o kadar hoş Hükümet kampındaki yaşam böyleyken Joad’lar onsuz hayatta kalamaz. istikrarlı bir çalışma ve devam etmeleri gerekiyor. İş bulmayı buluyorlar meyve, ama çok geçmeden sadece iyi bir ücret aldıklarını öğrenecekler çünkü İşçi grevini kırmak için tutuldular. Tom Jim’le karşılaşır Hapisten çıktıktan sonra işçileri örgütlemeye başlayan Casy; Bu süreçte Casy, toprak sahipleri arasında birçok düşman edindi. Polis onu yakalayıp Tom’un huzurunda öldürdüğünde, Tom misilleme yapar ve bir polis memurunu öldürür.

Aile yük vagonuna taşınırken Tom saklanmaya başlar bir pamuk çiftliğinde. Bir gün Joad’ın en küçük kızı Ruthie, erkek kardeşinin iki erkeği öldürdüğü ve saklandığı kamptaki bir kız yakında. Güvenliğinden korkan Ma Joad, Tom’u bulur ve onu uzaklaştırır. Tom, Jim’in göçmen işçileri örgütleme görevini yerine getirmek için yola çıkar. Pamuk sezonunun bitmesi işin bitmesi ve laf atılması anlamına geliyor Ülke genelinde üç ay boyunca iş bulunamayacak. Yağmurlar yağdı ve ülkeyi sular altında bıraktı. Rose of Sharon doğurdu ölü doğmuş çocuk ve ailesini güvenli bir yere götürmek için çaresiz kalan anne Sel onları çok uzakta olmayan kuru bir ahıra götürüyor. İşte buluyorlar Yavaş yavaş açlıktan ölmek üzere olan babasının başında diz çöken genç bir çocuk ölüm. Günlerdir yemek yemiyor, ne yiyeceği varsa veriyor onun oğlu. Rose of Sharon’un artık süt ürettiğini fark eden Ma, diğerleri dışarıda, böylece kızı ölmekte olan adama bakabilsin.

Gazap Üzümleri Karakter Analizi

Tom Joad

Romanın kahramanı ve Ma ile Pa Joad’ın en sevdiği oğlu. Tom iyi huylu ve düşüncelidir ve hayatın ona verdikleriyle yetinir. Bir adamı öldürmüş ve dört yıldır ailesinden ayrı kalmış olsa da pişmanlıklarla zamanını boşa harcamaz. Şu anı dolu dolu yaşıyor ve bu da onun Joad ailesi için büyük bir canlılık kaynağı olmasını sağlıyor. Bilge bir rehber ve amansız bir koruyucu olan Tom, roman boyunca kendisine güç ve kararlılık aşılayan ahlaki bir kesinlik sergiliyor: Hem aile üyelerinin hem de daha sonra sendikalar halinde örgütlediği işçilerin müthiş saygısını kazanıyor.

Ma Joad

Joad ailesinin annesi. Ma, “ailenin kalesi” rolünü bilerek ve memnuniyetle yerine getiren bir kadın olarak tanıtılıyor. Ailenin hastalıklarının şifacısı ve tartışmalarının hakemidir ve roman ilerledikçe bu görevleri yerine getirme yeteneği de artar.

Pa Joad

Ma Joad’ın kocası ve Tom’un babası. Pa Joad, çiftliğinden tahliye edilen Oklahoma’lı bir kiracı çiftçidir. Açık sözlü, iyi kalpli bir adam olan Pa, aileyi Kaliforniya’ya götürme çabalarını yönetir. Oraya vardığında iş bulamayan ve giderek çaresiz kalan Pa, bazen zayıf konumundan utansa da kendini güç ve liderlik için Ma Joad’a bakarken bulur.

Jim Casy

Tüm insanlık deneyiminin kutsal olduğu inancından dolayı hizmetini bırakan eski bir vaiz. Çoğu zaman romanın ahlaki sesi olan Casy, aralarında halkın kutsallığı ve tüm insanlığın temel birliğinin de bulunduğu en önemli temaların çoğunu dile getirir. Tom Joad’ın sadık bir arkadaşı olan Casy, işçilerle Kaliforniya polisi arasında çıkan kavga nedeniyle Tom’un yerine hapse girer. Göçmen işçilerin kararlı bir örgütleyicisi olarak ortaya çıkıyor.

Şaron’un Gülü

Ma ve Pa Joad’ın kızlarının en büyüğü ve Connie’nin karısı. Pratik olmayan, huysuz ve romantik bir genç kadın olan Rose of Sharon, ilk çocuğuna hamile olarak Kaliforniya yolculuğuna başlar. O ve Connie’nin bir şehirde kendilerine bir hayat kurma konusunda büyük fikirleri var. Ancak göçmen yaşamının sert gerçekleri çok geçmeden Rose of Sharon’u bu fikirlerden vazgeçirir. Kocası onu terk eder ve çocuğu ölü doğar. Romanın sonunda önemli ölçüde olgunlaşır ve okuyucu, annesinin boyun eğmez ruhuna ve zarafetine dair bir şeyleri şaşkınlıkla öğrenir.

Büyükbaba Yahudi

Tom Joad’ın büyükbabası. Joad çiftliğinin kurucusu Büyükbaba artık yaşlı ve güçsüzdür. Bir zamanlar zalim ve şiddetli bir mizaca sahip olan Büyükbaba’nın kötülüğü artık neredeyse tamamen diliyle sınırlı. Karısına eziyet etmekten ve başkalarını günahkar konuşmalarla şaşırtmaktan zevk alıyor. Karakteri büyük ölçüde komik bir etki yaratmaya hizmet etse de, ülkeyle çok gerçek ve dokunaklı bir bağ sergiliyor. Aile, çiftliği terk etmesini sağlamak için ona ilaç vermek zorunda kalıyor; Ancak doğal unsurundan uzaklaştırılan Büyükbaba kısa süre sonra ölür.

Büyükanne Joad

Büyükanne, kocasının yönüne cehennem ateşi ve lanet atmayı seven dindar bir Hıristiyandır. Büyükbabasının ölümünden sonra sağlığı hızla kötüleşir; aile Kaliforniya’ya ulaştıktan hemen sonra ölür.

Al Joad

Tom’un küçük erkek kardeşi, on altı yaşında, arabalara ve kızlara takıntılı bir oğlan çocuğu. Al kibirli ve kendini beğenmiş ama son derece yetenekli bir tamircidir ve uzmanlığı, Wilson’ların yanı sıra Joad’ları da Kaliforniya’ya getirmede hayati öneme sahiptir. Tom’u putlaştırıyor ama romanın sonunda kendi kendisinin adamı haline geldi. Çalıştıkları pamuk tarlasında Agnes Wainwright adında bir kıza aşık olunca ailesiyle birlikte ayrılmak yerine onun yanında kalmaya karar verir.

Ivy ve Sairy Wilson

Büyükbabanın ölümünden hemen önce, Kaliforniya’ya seyahat eden Joad’ların 66. Karayolunda buluştuğu bir çift. Wilson’lar, Büyükbaba’nın ölmek için rahat bir yere sahip olabilmesi için Joad’lara çadırlarını ödünç veriyor. Joad’lar, bozulan arabalarını tamir ederek çiftin nezaketine karşılık verir. Yolculuğu kolaylaştırmak umuduyla iki aile güçlerini birleştirir ve Sairy Wilson’ın sağlığı onu ve Ivy’yi durmaya zorlayana kadar birlikte seyahat eder.

Connie

Rose of Sharon’un kocası Connie, Kaliforniya’ya ulaştıktan sonra Joad’ları terk eden gerçekçi olmayan bir hayalperesttir. Bu bencillik ve olgunlaşmamışlık, saf karısı dışında kimseyi şaşırtmaz.

Nuh Yahudisi

Tom’un ağabeyi. Noah doğduğundan beri biraz deforme olmuş: Pa Joad doğumu gerçekleştirmek zorunda kaldı ve paniğe kapılarak onu zorla dışarı çıkarmaya çalıştı. Yavaş ve sessiz olan Noah, ailesini Kaliforniya sınırı yakınındaki bir derede geride bırakır ve Tom’a ebeveynlerinin onu diğer çocukları sevdikleri kadar sevmediğini hissettiğini söyler.

John Amca

Yıllar önce hamile karısı mide ağrılarından şikayet ettiğinde doktor çağırmayı reddeden Tom’un amcası. Onun ölümünden dolayı kendisini hiçbir zaman affetmedi ve sıklıkla günah olarak gördüğü ihmalkarlık üzerinde yoğun bir şekilde duruyor.

Ruthie Yahudi

Joad’ın ikinci ve küçük kızı. Ruthie’nin erkek kardeşi Winfield ile ateşli bir ilişkisi vardır: İkisi birbirine son derece bağımlıdır ve son derece rekabetçidir. Başka bir çocuğa erkek kardeşinin iki adamı öldürdüğünü söyleyerek övündüğünde istemeden Tom’un hayatını tehlikeye atar ve onu kaçmaya zorlar.

Winfield Joad

On yaşındaki Winfield, Joad çocuklarının en küçüğüdür. Anne, uygun bir yuva olmazsa büyüyüp vahşi ve köksüz olacağından korkarak onun iyiliği için endişeleniyor.

Floyd Knowles

Tom ve Casy’ye işçi örgütünde çalışmaları için ilk ilham veren göçmen işçi. Floyd’un açık sözlülüğü polisle arasında bir tartışmaya yol açar ve Casy tutuklanır.

Muley Mezarları

Joad’ların Oklahoma’daki komşularından biri. Banka ailesini tahliye ettiğinde Muley arazisini terk etmeyi reddeder. Bunun yerine karısının ve çocuklarının kendisi olmadan Kaliforniya’ya taşınmasına izin veriyor ve dışarıda yaşamak için geride kalıyor. Terk edilmiş Joad çiftliğinde Tom’a rastladığında genç adamı John Amcasına yönlendirir.

Agnes Wainwright

Romanın sonlarına doğru Joad’ların yük vagonunu paylaşan çiftin kızı. Agnes, onunla birlikte kalmak için ailesini terk eden Al ile nişanlanır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler