Fırtına Özet ve Karakter Analizi

Fırtına Özet

Kraliyet partisi ve soğukkanlı Kayıkçı dışındaki diğer denizciler, hayatlarından korkmaya başlar. Şimşek çakar ve denizciler geminin vurulduğunu haykırırlar. Herkes batmaya hazırlanıyor.

Bir sonraki sahne çok daha sessiz başlıyor. Miranda ve Prospero adalarının kıyısında durup, yakın zamanda yaşanan gemi enkazına bakıyorlar. Miranda, babasından gemideki zavallı ruhlara yardım etmek için elinden geleni yapmasını ister. Prospero ona her şeyin yolunda olduğuna dair güvence verir ve ardından kendisi ve geçmişi hakkında daha fazla şey öğrenmesinin zamanının geldiğini söyler. Ona gemi kazasını kendisinin planladığını açıklar ve ona geçmişinin uzun hikayesini anlatır; bu hikaye ona daha önce sık sık anlatmaya başladığı ama asla bitiremediği bir hikayedir. Hikayeye göre Prospero, kardeşi Antonio, Napoli Kralı Alonso ile komplo kurarak onun konumunu gasp edene kadar Milano Dükü idi. Kaçırılan ve denizde bir sal üzerinde ölüme terk edilen Prospero ve kızı hayatta kalır çünkü Gonzalo onlara büyüsünün ve gücünün kaynağı olan malzemeleri ve Prospero’nun kitaplarını bırakır. Prospero ve kızı şu anda kaldıkları adaya geldiler ve on iki yıldır oradalar. Prospero, ancak şimdi, Talih’in sonunda düşmanlarına yol gösterdiğini ve onların arasını kesin olarak düzeltmek için fırtınayı yükselttiğini söylüyor.

Bu hikayeyi anlattıktan sonra Prospero, Miranda’yı uyutarak uyutur ve ardından tanıdık ruhu Ariel’i , baş büyülü ajanı çağırır. Prospero ve Ariel’in tartışması, Ariel’in gemiye fırtına getirdiğini ve direği ateşe verdiğini ortaya koyuyor. Daha sonra herkesin adaya güvenli bir şekilde ulaştığından emin oldu, ancak artık birbirlerinden küçük gruplara ayrılmış durumdalar. Prospero’nun esir hizmetkarı olan Ariel, efendisine bu gibi görevleri şikayet etmeden yerine getirmesi halinde Ariel’e bir yıl erken özgürlük sözü verdiğini hatırlatır. Prospero, Ariel’i protesto ettiği için cezalandırır ve ona kurtarıldığı korkunç kaderi hatırlatır. Prospero adaya gelmeden önce Sycorax adında bir cadı, Ariel’i bir ağaca hapseder. Sycorax öldü ve Ariel, Prospero gelip onu serbest bırakana kadar kapana kısıldı. Ariel, Prospero’ya haddini bildiğine dair güvence verdikten sonra Prospero, Ariel’e bir deniz perisi şeklini almasını ve kendisini Prospero dışında herkese görünmez kılmasını emreder.

Miranda uykusundan uyanır ve o ve Prospero Caliban’ı , Prospero’nun hizmetkarı ve ölü Sycorax’ın oğlu ziyarete giderler. Caliban, Prospero’yu lanetler ve Prospero ile Miranda, ona verdikleri ve öğrettikleri için nankör olduğu için onu azarlar. Prospero Caliban’ı yakacak odun getirmesi için gönderir. Görünmez olan Ariel, müzik çalmaya ve hayranlık uyandıran Ferdinand’a liderlik etmeye başlar. Miranda ve Ferdinand hemen birbirlerine aşık olurlar. O, Miranda’nın Caliban ve babası dışında gördüğü tek adamdır. Prospero, kızının gelecekteki evliliğine ilişkin planının işe yaradığını görmekten mutludur, ancak ilişkilerinin çok hızlı gelişmesini önlemek için işleri geçici olarak alt üst etmesi gerektiğine karar verir. Ferdinand’ı sadece Napoli Prensi gibi davranmakla suçluyor ve onu hapisle tehdit ediyor. Ferdinand kılıcını çektiğinde Prospero onu büyüler ve Miranda’nın merhamet çığlıklarını görmezden gelerek onu hapishaneye götürür. Daha sonra Ariel’i başka bir gizemli göreve gönderir.

Adanın başka bir yerinde Alonso, Sebastian, Antonio, Gonzalo ve diğer muhtelif lordlar güvenlikleri için şükranlarını sunarken Ferdinand’ın kaderi konusunda endişeleniyorlar. Alonso, kızını Tunus prensiyle hiç evlendirmemiş olmayı dilediğini, çünkü bu yolculuğu yapmamış olsaydı oğlunun hâlâ hayatta olacağını söylüyor. Gonzalo, adanın güzelliğinden bahsederek moralini korumaya çalışır, ancak sözleri Antonio ve Sebastian’ın alaycı ekşiliğiyle gölgelenir. Ariel görünmez bir şekilde ortaya çıkıyor ve Sebastian ile Antonio dışında herkesi uyutan bir müzik çalıyor. Bu ikisi daha sonra uyuyan arkadaşlarını öldürmenin olası avantajlarını tartışmaya başlar. Antonio, Sebastian’ı, Alonso’yu öldürmeleri halinde ikincisinin Napoli’nin hükümdarı olacağına ikna eder. Ferdinand gerçekten ölmüş olsaydı bir sonraki mirasçı olacak Claribel, hakkını talep edemeyecek kadar uzakta. Sebastian ikna olmuştur ve ikisi uyuyan adamları bıçaklamak üzereyken Ariel, Gonzalo’nun bağırarak uyanmasına neden olur. Herkes uyanır ve Antonio ile Sebastian, kralı aslanlardan korumak için kılıçlarını çekmiş olduklarına dair saçma bir hikaye uydururlar. Ariel, Prospero’ya geri dönerken Alonso ve ekibi Ferdinand’ı aramaya devam eder.

Bu arada Caliban, Trinculo’yu görünce Prospero’ya odun taşıyor ve onun Prospero tarafından ona eziyet etmek için gönderilen bir ruh olduğunu düşünüyor. Uzanır ve pelerininin altına saklanır. Bir fırtına yaklaşıyor ve Caliban’ın tuhaf görünümü ve kokusuna meraklı ama buna aldırmayan Trinculo, onunla birlikte pelerinin altına giriyor. Sarhoş ve şarkı söyleyen Stephano gelir ve Caliban ile Trinculo’nun pelerinin altına sokuldukları tuhaf manzarayla karşılaşır. Şarkıyı duyan Caliban, “ruhlar” onu rahat bıraktığı sürece daha hızlı çalışacağını haykırıyor. Stephano bu canavarın içkiye ihtiyacı olduğuna karar verir ve Caliban’a içirmeye çalışır. Trinculo, arkadaşı Stephano’yu tanır ve ona seslenir. Kısa süre sonra üçü birlikte oturup içki içmeye başlarlar. Caliban kısa sürede coşkulu bir içiciye dönüşür ve şarkı söylemeye başlar.

Prospero, Ferdinand’ı odun taşıma işine verir. Ferdinand, Miranda’nın iyiliği için yaptığı işi keyifli buluyor. Miranda, babasının uyuduğunu düşünerek Ferdinand’a biraz ara vermesini söyler. İkisi birbirleriyle flört ediyor. Miranda evlenme teklif eder ve Ferdinand kabul eder. Prospero çoğu zaman görünmeden sahnedeydi ve bu gelişmeden memnundu.

Stephano, Trinculo ve Caliban artık sarhoş ve gürültülüdürler ve görünmez bir şekilde yanlarına gelen ve onların seslerini taklit ederek ve onlarla alay ederek onları birbirleriyle kavga etmeye kışkırtan Ariel sayesinde bu durum daha da artmaktadır. Caliban, Prospero’yu nasıl öldüreceğini bildiğine dair övünmelerinde giderek daha hararetli hale gelir. Hatta Stephano’ya onu Prospero’nun uyuduğu yere götürebileceğini bile söyler. Prospero’yu öldürmelerini, kızını almalarını ve Stephano’yu adanın kralı olarak atamalarını önerir. Stephano bunun iyi bir plan olduğunu düşünür ve üçü, Prospero’yu bulmak için yola çıkmaya hazırlanır. Ancak Ariel’in flüt ve tabor davuluyla çaldığı müziğin sesi dikkatlerini dağıtır ve olay örgüsünü gerçekleştirmeden önce bu müziği takip etmeye karar verirler.

Alonso, Gonzalo, Sebastian ve Antonio seyahat etmekten yorulur ve dinlenmeye ara verir. Antonio ve Sebastian, Alonso ve Gonzalo’nun yorgunluğundan yararlanmak için gizlice plan yapar ve akşam onları öldürmeye karar verir. Muhtemelen sahnenin balkonunda bulunan ve erkeklerin göremediği Prospero, tuhaf şekilli ruhlar tarafından bir ziyafet düzenlenmesine neden olur. Erkekler yemek yemeye hazırlanırken Ariel bir harpy gibi görünür ve ziyafetin ortadan kaybolmasına neden olur. Daha sonra adamları Prospero’nun yerini almakla suçluyor ve Alonso’nun oğlu Ferdinand’ın bu günahtan dolayı kaçırıldığını söylüyor. Ortadan kaybolur ve Alonso’nun kendini üzgün ve suçlu hissetmesine neden olur.

Prospero artık Ferdinand’a karşı yumuşar ve onu Miranda’nın müstakbel kocası olarak ailesine kabul eder. Ancak Ferdinand’a sert bir şekilde Miranda’nın “bakire düğümünün” (IV.i. 15 ) Düğün resmi olarak kutlanıncaya kadar bozulmamalıdır. Prospero daha sonra Ariel’den Ferdinand ve Miranda için bir maske yapmaları için bazı ruhları çağırmasını ister. Ruhlar Ceres, Juno ve Iris’in şekillerini alırlar ve evlilik törenlerini ve dünyanın bereketini kutlayan kısa bir maske takarlar. Orakçıların ve perilerin dansı bunu takip eder, ancak Prospero aniden hayatına karşı olan komployu hâlâ durdurması gerektiğini hatırladığında kesintiye uğrar.

Ruhları uzaklaştırır ve Ariel’e Trinculo, Stephano ve Caliban’ı sorar. Ariel, efendisine üç adamın sarhoş planlarını anlatır. Ayrıca adamları müziğiyle dikenli otların ve dikenli çalıların arasından ve sonunda Prospero’nun hücresinin yakınındaki pis bir gölete nasıl yönlendirdiğini anlatıyor. Ariel ve Prospero daha sonra Prospero’nun hücresine güzel kıyafetler asarak bir tuzak kurarlar. Stephano, Trinculo ve Caliban, Prospero’yu aramak için içeri girerler ve güzel kıyafetleri bulunca onu çalmaya karar verirler. Prospero ve Ariel’in yönlendirdiği, köpek ve tazı şeklindeki bir ruh sürüsü hemen onların üzerine saldırır.

Prospero, Alonso ve diğerlerini huzuruna çıkarmak için Ariel’i kullanır. Daha sonra Ariel’i, Kayıkçıları ve denizcileri enkaz halindeki gemide uyudukları yerden getirmesi için gönderir. Prospero, Alonso, Antonio ve Sebastian’ı ihanetleriyle yüzleştirir, ancak onları affettiğini söyler. Alonso ona Ferdinand’ı fırtınada kaybettiğini söyler ve Prospero yakın zamanda kendi kızını kaybettiğini söyler. Demek istediğini açıklığa kavuşturmak için bir perdeyi çekerek Ferdinand ve Miranda’nın satranç oynadığını ortaya çıkarır. Alonso ve arkadaşları, Ferdinand’ın hayatta kalmasının mucizesi karşısında hayrete düşerler ve Miranda, daha önce görmediğine benzemeyen insanları görünce şaşkına döner. Ferdinand babasına evliliğini anlatır.

Ariel, Boatswain ve denizcilerle birlikte geri döner. Kayıkçı, görünüşe göre fırtınadan bu yana süren bir uykudan uyanmanın hikayesini anlatıyor. Ariel, Prospero’nun emriyle Caliban, Trinculo ve Stephano’yu serbest bırakır ve onlar daha sonra çalıntı kıyafetlerini giyerek içeri girerler. Prospero ve Alonso onlara onu iade etmelerini ve Prospero’nun hücresini temizlemelerini emreder. Prospero, son on iki yıldaki hayatının öyküsünü onlara anlatabilmek için Alonso ve diğerlerini geceyi burada geçirmeye davet eder. Bundan sonra grup İtalya’ya dönmeyi planlıyor. Düklüğüne geri dönen Prospero, Milano’ya emekli olacak. Prospero, Ariel’i serbest bırakmadan önce, dönüş yolculuğu için denizlerin sakin olduğundan emin olmak için Ariel’e son bir görev verir. Son olarak Prospero, izleyicilere bir son söz vererek, hatalarından dolayı kendisini affetmelerini ve alkışlayarak onu serbest bırakmalarını ister.

Fırtına Karakter Analizi

Prospero

Oyunun kahramanı ve Miranda’nın babası. Oyundaki olaylardan on iki yıl önce Prospero, Milano Düküydü. Kardeşi Antonio, Napoli kralı Alonso ile birlikte onu gasp etti ve kızıyla birlikte bir tekneyle kaçmaya zorladı. Dürüst lord Gonzalo, Prospero’nun kaçışına yardım etti. Prospero, on iki yılını adada, kendisine düşmanlarını cezalandırmak ve affetmek için ihtiyaç duyduğu gücü veren büyüyü geliştirmekle geçirdi.

Miranda

Prospero’nun kızı Miranda, adaya küçük yaşta getirilmiş ve babası ve Caliban dışında hiç erkek görmemiş, ancak bebekken kadın hizmetçiler tarafından bakıldığını belli belirsiz hatırlıyor. Uzun süredir dünyaya kapalı kaldığı için Miranda’nın diğer insanlara ilişkin algıları genellikle saf ve yargılayıcı değil. Merhametli, cömert ve babasına sadıktır.

Ariel

Prospero’nun ruh yardımcısı. Ariel’den bu SparkNote boyunca ve çoğu eleştiride “o” olarak bahsediliyor ancak cinsiyeti ve fiziksel formu belirsiz. Cadı Sycorax’ın elinde uzun bir hapis cezasından Prospero tarafından kurtarılan Ariel, Prospero onu serbest bırakmaya karar verene kadar Prospero’nun hizmetkarıdır. O, adanın uzunluğunu bir anda geçebilen ve istediği zaman şekil değiştirebilen, yaramaz ve her yerde bulunan bir yaratıktır. Oyunda Prospero’nun tamamlaması gereken hemen hemen her görevi yerine getiriyor.

Caliban

Prospero’nun hizmetkarlarından bir diğeri. Artık ölen cadı Sycorax’ın oğlu Caliban, Prospero geldiğinde Prospero’yu adayla tanıştırdı. Caliban adanın haklı olarak kendisine ait olduğuna ve Prospero tarafından çalındığına inanıyor. Konuşması ve davranışı, Stephano ve Trinculo’yla (II.ii, IV.i) sarhoş sahnelerinde olduğu gibi bazen kaba ve acımasızdır ve bazen de I. Perde, sahne ii ve 1. Sahne’de Prospero’yu azarlamasında olduğu gibi anlamlı ve hassastır. Perde III, sahne ii’de adanın ürkütücü güzelliğini tasvir etmesi (III.ii. 130-138 ).

Ferdinand

Alonso’nun oğlu ve varisi. Ferdinand bazı açılardan Miranda kadar saf ve saf görünüyor. İlk görüşte ona aşık olur ve babasının onayını kazanmak için mutlu bir şekilde köleliğe boyun eğer.

Alonso

Napoli Kralı ve Ferdinand’ın babası. Alonso, on iki yıl önce Antonio’ya Prospero’nun Milano Dükü unvanını elinden almasına yardım etmişti. Ancak oyunda göründüğü gibi, tüm eylemlerinin sonuçlarının son derece farkındadır. Kızını Tunus Prensi ile evlendirme kararını oğlunun görünen ölümünden sorumlu tutuyor. Ayrıca büyülü ziyafetin ardından Prospero’nun gasp edilmesindeki rolünden pişmanlık duyar.

Antonio

Prospero’nun kardeşi. Antonio, güce aç ve aptal olduğunu hızla gösterir. Perde II, sahne i’de Sebastian’ı uyuyan Alonso’yu öldürmeye ikna eder. Daha sonra, Gonzalo uyandığında ve Antonio ile Sebastian’ı kılıçları çekilmiş halde yakaladığında, Sebastian’ın aslanları savuşturmakla ilgili absürt hikayesine devam eder.

Sebastián

Alonso’nun kardeşi. Antonio gibi o da hem saldırgan hem de korkaktır. Perdenin i. sahnesinde kardeşini öldürmeye kolayca ikna edilir ve Gonzalo onu kılıcını çekmiş halde yakaladığında aslanlarla ilgili saçma hikayeyi başlatır.

Gonzalo

Eski, dürüst bir lord olan Gonzalo, Antonio’nun Prospero’nun unvanını gasp etmesinden sonra Prospero ve Miranda’nın kaçmasına yardım etti. Gonzalo’nun konuşmaları oyundaki olaylar hakkında önemli bir yorum sağlıyor; mahsur kalan taraf ilk kez adanın güzelliğine, ardından sihirli ziyafetten sonra Alonso’nun çaresizliğine ve V. Perde’deki uzlaşma mucizesine değiniyor. , sahne i.

Stephanus ve Trinculos

Sarhoş bir uşak olan Stephano ve soytarı Trinculo, kaza geçiren grubun iki küçük üyesidir. Prospero ve Alonso ile Antonio ve Sebastian’ın daha güçlü olan diğer çiftlerine komik bir folyo sağlıyorlar. Sarhoş övünmeleri ve küçük açgözlülükleri, Prospero ve diğer soyluların kavgalarını ve güç mücadelelerini yansıtıyor ve söndürüyor.

Kayıkçı

Yalnızca ilk ve son sahnelerde görünen Kayıkçı son derece iyi huyludur. Gemi kazası sahnesinde becerikli ve neredeyse neşeli görünüyor, ağlamak ve dua etmek yerine pratik yardım talep ediyor. Oyunun sonunda uzun bir uykudan uyandığında şaşırmış görünüyor ama sersemlemiş değil.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler