Evde Limon Çekirdeği Nasıl Çimlenir?

Saksıda Limon Ağacı Yetiştirme

Limon ağacı sıcak ve ılıman iklimlerde yetişir. Ama evde limon ağacı yetiştirmekte mümkündür. Evde limon ağacı yetiştirmek eğlenceli ve bilgilendirici bir deneyim olacaktır. Limon ağacınız sayesinde yıl boyu sağlıklı limon yiyeceksiniz. Meyve ağacı yetiştirmek iyi bir bakım ve sabır gerektirir. Meyve almak için bir kaç yıl beklemeniz gerekecektir. Evde Limon çekirdeğini çimlendirmek için gerekli malzemeleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Limon çekirdeğini ekmek için gerekli malzemeler
Limon
Saksı
Toprak
Bir peçete
Buzdolabı poşeti veya herhangi bir küçük poşet
Limon Tohumunu Filizlendirme Aşamaları.

1.Aşama: Salataya limonu sıkın çekirdeklerini bir kenara ayırmayı unutmayın.

2. Aşama: Ayırdığınız limon çekirdeklerinin üzerindeki ince zarı çıkarın.

3. Aşama: Zarlarını çıkardığınız çekirdekleri nemli bir peçete arasına yerleştirin.

4. Aşama: İçerisinde tohum olan peçeteleri buzdolabı poşetine yerleştin. Poşetin ağzını sıkıca kapatın. 5-6 gün karanlık bir yerde bekletin. Çekirdeklerin bazıları çimlenmiş olacaktır.

5. Aşama: Bir adet saksı veya bir yoğurt kabına toprak koyun. Çimlenen tohumları saksıya ekin. Başlangıç olarak küçük bir saksı ile işe başlayabilirsiniz. Limon ağacı büyüdükçe saksıyı büyütebilirsiniz.

6. Aşama: Ektiğiniz limon tohumlarını her gün nemlendirecek kadar az suyla sulayın. 8-9 gün içerisinde ilk filizleri toprağın üzerinde göreceksiniz.

Elbette limon çekirdeğini ağaca dönüştürmenin başka yolları vardır. Biz evde denediğimiz yöntemi sizlerle paylaşıyoruz. Limon ağacı ilk filizlerini verdi. Kış boyu kapalı balkonda veya evin içerisinde tutmanız gerektiğini unutmayın.

Deneyeceklere şimdiden kolay gelsin.

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir