Da Vinci Şifresi Özet ve Karakter Analizi

Da Vinci Şifresi Özet

Louvre’da Silas adında bir Opus Dei keşişi müzenin küratörü Jacques Sauniére’i tutuklar ve Kutsal Kase’nin nerede olduğunu biliyorum. Sauniére ona söyledikten sonra Silas onu vurur. ve onu ölüme terk eder. Ancak Sauniére Silas’a bu konuda yalan söylemiştir. Kase’nin konumu. Sadece birkaç dakikasının kaldığını fark ederek Sauniére, yaşadığını ve önemli sırrını başkalarına aktarması gerektiğini anlatıyor karnının üzerinde kendi kanıyla bir beş köşeli yıldız, bir daire çiziyor kanını alır ve kendini çemberin merkezine sürükleyerek yeniden yaratır konumu Da Vinci’nin Vitruvius Adamı’nın . O da yere bir kod, bir satır sayı ve iki satır metin bırakır görünmez mürekkeple.

Polis dedektifi Jerome Collet, Robert Langdon’ı arar. hikayenin kahramanı ve bir semboloji profesörü ve ona soruyor: sahneyi yorumlamaya çalışmak için Louvre’a gelmek. Langdon yapar kendisinin cinayetten şüphelenildiğini henüz anlamadı.

Silas, Sauniére’i öldürdükten sonra “Öğretmen”i çağırır ve Sauniére’e göre kilit taşının Kilise’de olduğunu söyler Paris’teki Saint-Sulpice. Öğretmen Silas’ı oraya gönderir. Silas Sauniére’in kilit taşının konumuna dair ipuçlarını takip eder ve keşfeder kandırıldığını söyledi. Bir öfke anında Rahibe Sandrine’i öldürür. Bieil, kilisenin bekçisi ve Sion Tarikatı’nın nöbetçisi. Langdon, Louvre’da polis Jerome Collet ve Bezu Fache ile tanışır. Kaptan ve iki polisin ondan şüphelendiğini fark eder. cinayet.

Sophie Neveu, kriptoloji departmanının bir temsilcisi ve Sauniére’in torunu olay yerine gelir ve şunları söyler: Langdon’a elçiliği araması gerektiğini söyledi. Langdon Sophie’yi aradığında verdi, telesekreter servisine ulaştı. Mesaj Langdon’ı uyarıyor tehlikede olduğunu ve Sophie ile tuvalette buluşması gerektiğini söyledi. Louvre.

Sophie banyoda Langdon’a Fache’nin fark ettiğini gösteriyor Hareketleri bir takip cihazıyla takip ediliyor. Cihazı dışarı atıyor pencerenin yoldan geçen bir kamyona açılması polisi düşündürdü Langdon’ın Louvre’dan kaçtığını.

Sophie ayrıca Langdon’a sırrın son satırının “PS Robert Langdon’ı Bulun” mesajı büyükbabasının onu uyarıyorum: PS büyükbabasının takma adının baş harfleridir onun için Prenses Sophie . Langdon öyle düşünüyor PS, adanmış eski bir kardeşlik olan Sion Tarikatı anlamına gelebilir Pagan tanrıçalara tapınma geleneğinin korunmasına ve Sauniére’in korurken öldüğü sırrın korunmasına.

Langdon, Sauniére’in mektubundaki ikinci ve üçüncü satırları çözüyor mesaj: “Leonardo Da Vinci! Mona Lisa !” Sophie başka bir ipucu aramak için resimlere geri döner. Polis var Louvre’a da döndüler ve Langdon’ı tutukladılar. Sophie arkasında bir anahtar bulur Kayalıklar Bakiresi’nin . İle Tabloyu rehin olarak kullanarak polisi silahsızlandırmayı başarır memura git ve kendisini ve Langdon’ı binadan çıkar.

Sophie ve Langdon, üzerinde belirtilen İsviçre bankasına doğru giderken Langdon anahtarın arkasında tarikatın tarihini anlatıyor Sion ve onların silahlı kuvvetleri Tapınak Şövalyeleri. Bunu ortaya koyuyor Tarikat, Sangreal olarak bilinen gizli belgeleri korur . veya Kutsal Kase. Langdon’ın son el yazması bununla ilgili ders.

Sophie ve Langdon bankaya girdiklerinde ismi açıklanmayan bir güvenlik görevlisi Kaçak olduklarını anlar ve polisi arar, ancak André Vernet bankanın müdürü ve Sauniére’in bir arkadaşı, Sophie’yi tanır ve onun ve Langdon’ın kaçmasına yardım eder. Sophie ve Langdon anladılar Sauniére’in cesedinin yanında bırakılan numaranın hesap numarası olması gerektiğini bu kasayı açacak. Kasayı açtıklarında bir kripteks bulurlar. Da Vinci tarafından tasarlanan ve Sauniére tarafından üretilen bir mesaj iletme cihazı. Kripteks yalnızca şifreyle açılabilir.

Vernet, Sophie ve Langdon’ı Collet’in yanından başarıyla kaçırdı kilitli bir zırhlı arabanın arkasında. Vernet onlara saldırıyor ama başarıyorlar Langdon’ın fark ettiği kripteksten kurtulmak için aslında Tarikatın kilit taşı; yani Tarikatın tüm sırlarının anahtarı Kutsal Kase’nin yeri hakkında bilgi sahibidir.

Langdon ve Sophie, Sör Leigh Teabing’in evine giderler. Kutuyu açmak için bir tarihçiden yardım istedi. Teabing anlatıyor Onlara tarihsel kanıtlarla başlayan Kâse efsanesi İncil’in doğrudan Tanrı’dan gelmediğini, onun tarafından derlendiğini İmparator Konstantin. Ayrıca İsa’nın tanrısallığına dair kanıtlardan da söz ediyor İznik’te yapılan bir oylamayla İsa’nın Meryem ile evli olduğuna karar verildi Kraliyet kanından olan Magdalene’in ondan çocukları vardı. alay etme gizli sembolleri gösterir Onlara Son Akşam Yemeği’ndeki ve Magdalene’nin boyalı temsili. Onlara bunu söylüyor Kutsal Kase aslında Magdalalı Meryem’in cesedi ve belgelerdir Meryem’in soyunun İsa’yla akraba olduğunu kanıtlıyor. Düşündüğünü söylüyor Sauniére ve diğerleri Kilise yüzünden öldürülmüş olabilir. Tarikatın bu sırrı açığa çıkarmak üzere olduğundan şüpheleniyordu.

Langdon kripteksi gösterirken Silas ortaya çıkar ve kafasına vurur. Silas, Sophie ve Teabing’i silah zoruyla tutuyor ve kilit taşını ister ama Teabing Silas’a saldırıp ona vurur. ceza kemerinin bulunduğu uylukta ve Sophie işini bitiriyor yüzüne tekme atarak onu uzaklaştırdı. Silas’ı bağlarlar.

Collet kaleye varır ama Sophie, Langdon, Silas, Teabing ve hizmetkarı Rémy’yi bağlayıp kaçarlar ve Teabing’in gemisine binerler. İngiltere’ye özel uçak. Sophie, üzerindeki yazının kriptex aynaya bakıldığında çözülebilir. Anlamaya geldiler “Tapınakçılar tarafından övülen bir mezar taşına” gönderme yapan şiir ve şifreye ulaşmalarına yardımcı olacak “Atbash şifresi”. Langdon, Tapınak Şövalyeleri’nin sözde tapındığını hatırlıyor. Bazen büyük bir taş kafa ile temsil edilen tanrı Baphomet. Atbash Şifresi tarafından çözülen kelime Sofya’dır . Ancak kripteksi açtıklarında yalnızca başka bir kripteks bulurlar. bunda bir şövalyenin gömüldüğü mezar hakkında bir ipucu var Papa. Şövalyenin üstünde olması gereken küreyi bulmaları gerekiyor. mezar.

Fache, Teabing ve diğerlerinin içeride olduğunu fark eder. Jet. İngiliz polisini arar ve etrafı kuşatmalarını ister. ama Teabing polisi orada olduğuna inandırarak kandırıyor. uçağın içinde kendisinden başka kimse yok. Sonra Sophie’yle birlikte gider. Langdon, Rémy ve Silas Londra’daki Temple Kilisesi’ne götürülüyor. Papa’nın öldürdüğü şövalyelerin bulunduğu yer.

Rémy, Silas’ı serbest bırakır ve kendisinin de kuralları takip ettiğini açıklar. Öğretmen. Silas kilit taşını almak için kiliseye gider ama Langdon’ı vazgeçmeye zorluyor, Langdon ayrılmakla tehdit ediyor BT. Rémy müdahale ederek Teabing’i rehin alır ve Langdon’ı zor durumda bırakır. kripteksinden vazgeçmek.

Bu sırada Collet ve adamları Teabing’in evine bakıyorlar ve Sauniére’i izlediğini öğrendiklerinde şüphelenmeye başlarlar. Öğretmen telefonda Silas’a teslimatı Rémy’ye bırakması talimatını verir. kripteks. Öğretmen parkta Rémy ile tanışır ve onu öldürür. Öğretmen polisi arar ve Silas’ı yetkililere teslim eder. Silas kaçmaya çalışırken vurulur ve yanlışlıkla ateş eder. onun idolü Piskopos Aringarosa’ydı.

Silas, Piskopos Aringarosa’yı hastaneye götürür ve sendeler öldüğü bir parka. Ertesi gün hastanede Aringarosa Teabing’in kendisini işlerine yardım etmesi için kandırdığını acı bir şekilde yansıtıyor. Piskoposun Kâse’yi teslim etmesi halinde bunu iddia ederek ölümcül plan ona göre Opus Dei’nin Kilise’nin gözünde yeniden itibar kazanmasına yardım edecekti.

Sophie ve Langdon’ın araştırması onları bu keşfe götürüyor aradıkları şövalyenin Sir Isaac Newton olduğunu Papa tarafından gömüldü çünkü onun İskender tarafından gömüldüğünü öğrendiler Papa. Newton’un gömülü olduğu Westminster Abbey’e giderler. Orada, Öğretmen, Teabing’in elinde olduğunu söyleyen bir notla onları bahçeye çeker. Onlar Oraya gidip Teabing’in Öğretmen olduğunu keşfederim. alay etme Sauniére’in bu sırrı açıklamamaya karar verdiğinden şüpheleniyordu. Sion Tarikatı, çünkü Kilise Sophie’yi öldürmekle tehdit etti eğer sır açığa çıkarsa. Sırrın kamuoyunun bilgisine sunulmasını isteyen, Kâse’yi kendisi bulmaya karar vermişti.

Teabing, Langdon’a kripteksi verir ve Langdon ile Sophie’ye sorar. açmasına yardım etmek için. Langdon şifrenin elma olduğunu anladı . Newton’un mezarında küre eksik. Kripteksi açar ve gizlice papirüsü çıkarır. Daha sonra boş kripteksi havaya fırlatıyor. Teabing’in tabancasını yakalamaya çalışırken düşürmesine neden oluyor ve İçerideki haritanın yok edilmesini önleyin. Fache aniden patladı odaya girer ve Teabing’i tutuklar.

İkinci kripteksin içindeki papirüs Sophie’yi yönlendirir ve Langdon, Sophie’nin erkek kardeşini ve büyükannesini bulduğu İskoçya’ya gider. Yeniden bir araya gelme sırasında ailesinin gerçekten de İsa ve Mecdelli Meryem’in soyu. Sophie ve Langdon ayrılıyor bir ay içinde Floransa’da buluşma sözü verdi. Langdon, Paris’e geri döndük. onu inşa edilen küçük piramide götüren şiiri anlar Kâse’nin orada olduğundan emin olduğu Louvre’daki yere gizlenmiş.

Da Vinci Şifresi Karakter Analizi

Robert Langdon

Romanın erkek kahramanı. Harvard’da semboloji profesörü olan Langdon dürüst ve güvenilirdir. Aynı zamanda son derece başarılı bir akademisyen ve birçok kitabın yazarıdır. Langdon, din eğitimi almasına rağmen herhangi bir dine inanmıyor ve inanç meselelerinde dışarıdan bir gözlemci olarak kalmayı tercih ediyor. Sophie gibi onun da her türlü bulmacaya karşı büyük bir sevgisi var.

Sophie Neveu

Fransız Adli Polisi’nde çalışan bir kriptolog ve romanın kadın kahramanı. Otuz yaşlarında olan Sophie çekici, bekar, şefkatli ve çok zekidir. Anne babası, erkek kardeşi ve büyükannesi bir araba kazasında öldükten sonra büyükbabası tarafından büyütüldü ve büyükbabası ona bulmaca ve kod sevgisini aşıladı. Yirmili yaşlarındaki Sophie, Britanya’da kriptoloji eğitimi aldı. Romanda büyükbabasının şifresini kırmaya çalışan en önemli oyunculardan biridir. Aynı zamanda İsa ve Mecdelli Meryem’in soyundandır.

Leigh Teabing

Bir tarihçi ve romanın muhalifi. Sir Leigh Teabing bir şövalye, Kraliyet Tarihçisi ve son derece zengin bir adamdır. Kendisi çocuk felci nedeniyle sakat ve evli değil. Yıllardır Kutsal Kase onun tek tutkusuydu ve Kâse’de var olduğuna inandığı Gerçeği arayış onu takıntı haline getirmişti. Sonunda bilme ihtiyacı onu bir katile dönüştürür. Kötü planını gerçekleştiren başka bir ego olan Öğretmen’i yaratır.

Manuel Aringarosa

Opus Dei Piskoposu. Aringarosa dini görüşlerinde muhafazakardır ve Kilise’nin katı yöntemlere dönmesini arzulamaktadır. Tarikatının gücünü temsil eden maddi şeylere karşı şefkati vardır. Silas’a karşı naziktir.

Rahibe Sandrine Bieil

Rahibe ve Saint-Sulpice Kilisesi’nin koruyucusu. Kilise kısıtlamalarının gevşetilmesini ve kilisenin modernleştirilmesini destekliyor ve Opus Dei’nin kadınlara karşı tutumuna karşı çıkıyor. Sion Tarikatı’nda nöbetçilik yaparken Silas tarafından öldürülür.

Marie Chauvel

Sophie’nin büyükannesi ve Sauniére’in karısı. Nazik ve akıllı bir kadın olan Mary Chauvel, Tarikatın sırrı saklama planının bir parçasıdır. İsa’nın ve Mecdelli Meryem’in soyundandır.

Jerome Collet

Fransız Adli Polisi’nden bir ajan. Bazı yönlerden klasik beceriksiz polis memuru Collet, Sophie ve Langdon’ın takibi sırasında çok sayıda hata yapar. Yanlış adımları Fache’nin verimliliğiyle çelişiyor. Ancak Sophie’nin masumiyetine inanır ve sonunda kendini Fache’ye kanıtlar.

Simon Edwards

Londra’nın güneyindeki Biggin Hill Havalimanı’nın yönetici hizmetleri memuru. Havalimanı özel iş dünyasına hizmet verdiği için Edwards çok zenginlerin her türlü arzusunu yerine getirmeye alışkındır.

Bezu Fache

Fransız Adli Polisi’nin kaptanı. “Boğa” lakaplı Fache güçlü, iradeli ve dindardır. İşinde teknolojinin kullanılmasına büyük bir inancı var ve bu da onu bazen yanlış yola sürüklüyor. Fache’nin polislik yöntemleri biraz alışılmışın dışında ama iyi kalpli. Fache ismi şuna çok benziyor: sinirli Fransızca “kızgın” anlamına gelir.

Jonas Faukman

Langdon’ın editörü. O, klasik bir New York yayıncılık türüdür. Faukman para kazanmaya heveslidir ama aynı zamanda kültürlü ve şık bir adamdır.

Pamela Gettum

Kings College’daki dini kütüphaneci. Nazik bir ruha sahip olan Gettum, aramalarında Sophie ve Langdon’a yardım etmeye hazırdır.

Claude Grouard

Louvre’da bir güvenlik müdürü. Grouard iyi bir adamdı ve Sauniére’in arkadaşıydı.

Rémy Legaludec

Leigh Teabing’in uşağı ve Kâse’yi kurtarma planının katılımcısı. Rémy, komploya yalnızca para için katılan bir paralı askerdir.

Jacques Sauniére

Louvre’un küratörü ve Sophie’nin büyükbabası. Onun öldürülmesi romanda yaşanan olaylar zincirini başlatır. Sauniére’in akademik tutkuları arasında Leonardo Da Vinci, tanrıça ikonografisi ve bulmacalar yer alır. Aynı zamanda Kase’yi korumakla görevli gizli kardeşlik olan Sion Tarikatı’nın da gizlice başıdır ve İsa ile Mecdelli Meryem’in soyundan gelmektedir.

Silas

Bir Opus Dei keşişi ve Jacques Sauniére’in katili. Bir albino olan Silas, gençliğinden beri karşılaştığı reddedilme ve dehşetten motive oluyor. Piskopos Aringarosa’nın yörüngesine girdiğinde dini bulur ve kendisini Opus Dei’nin katı Katolik geleneklerine adar. Kendini cezalandırma ve bekarlığa takıntılıdır ve hayattaki amacı Piskopos ve Opus Dei’ye yardım etmektir.

André Vernet

Zürih Emanet Bankası’nın Paris şubesinin başkanı. Vernet, Jacques Sauniére’in arkadaşıydı ve onun sırrının yeminli koruyucusuydu. Kusursuz bakımlı Vernet, zenginler arasında yaşıyor ama tek dileği kültürle iç içe olmak.

Vittoria

Langdon’ın geçmişinde bir kadın. Yalnızca hafızasında beliriyor ve ilişkileri sürdürmenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com