Çavdar Tarlasında Çocuklar Özet ve Karakter Analizi

Çavdar Tarlasında Çocuklar Özet

Çavdar Tarlasındaki Çocuklar 1950’lerde geçiyor ve Holden Caulfield adında genç bir adam tarafından anlatılıyor . Holden hikayeyi anlatırken nerede olduğu konusunda net bir bilgi vermiyor ancak bir akıl hastanesinde ya da sanatoryumda tedavi gördüğünü açıkça belirtiyor. Anlattığı olaylar, sonbahar döneminin sonu ile Holden’ın on altı yaşındayken Noel arasında geçen birkaç günde geçiyor.

Holden’ın hikayesi, Agerstown, Pensilvanya’daki Pencey hazırlık okulundaki derslerin bitimini takip eden Cumartesi günü başlıyor. Pencey, Holden’ın dördüncü okulu; diğer üç kişiden zaten başarısız oldu. Pencey’de aldığı beş dersten dördünde başarısız oldu ve okuldan atıldığına dair uyarı aldı, ancak Çarşamba gününe kadar Manhattan’daki evine dönmesi planlanmıyor. Yaşlı tarih öğretmeni Spencer’ı veda etmek için ziyaret eder, ancak Spencer onu zayıf akademik performansından dolayı azarlamaya çalıştığında Holden sinirlenir.

Yatakhaneye döndüğünde Holden, hijyenik olmayan komşusu Ackley ve kendi oda arkadaşı Stradlater’dan daha da rahatsız oluyor . Stradlater akşamı Holden’ın eskiden çıktığı ve hala hayran olduğu Jane Gallagher ile randevuda geçirir. Akşam boyunca Holden, Stradlater’ın Jane’i dışarı çıkarması konusunda giderek daha fazla tedirgin olur ve Stradlater geri döndüğünde Holden ona ısrarla onunla seks yapmayı deneyip denemediğini sorar. Stradlater, öfkeye kapılan ve Stradlater’a saldıran Holden’la dalga geçer. Stradlater, Holden’ı yere yatırır ve burnunu kanlar. Holden, Pencey’den bıktığına karar verir ve üç gün erken Manhattan’a gidecek, otelde kalacak ve ailesine geri döndüğünü söylemeyecektir.

Holden, New York’a giden trende Pencey’deki öğrenci arkadaşlarından birinin annesiyle tanışır. Her ne kadar bu öğrencinin tam bir “piç” olduğunu düşünse de, kadına oğlunun ne kadar utangaç olduğu ve okulda ona ne kadar saygı duyulduğuna dair uydurma hikayeler anlatıyor. Penn İstasyonuna vardığında bir telefon kulübesine gider ve birkaç kişiyi aramayı düşünür, ancak çeşitli nedenlerden dolayı buna karşı çıkar. Bir taksiye biner ve taksi şoförüne lagün donunca Central Park’taki ördeklerin nereye gittiğini sorar ama sorusu sürücüyü rahatsız eder. Holden, taksi şoförünün kendisini check-in yapacağı Edmont Oteli’ne götürmesini ister.

Holden, Edmont’taki odasından karşı kanattaki bazı konukların odalarının içini görebiliyor. İpek çorap, topuklu ayakkabı, sutyen, korse ve gece elbisesi giyen bir adamı gözlemliyor. Ayrıca başka bir odada bir erkek ve bir kadının sırayla içkilerinden ağız dolusu birbirlerinin yüzlerine tükürdüklerini ve histerik bir şekilde güldüklerini görüyor. Çiftin davranışını bir tür cinsel oyun olarak yorumluyor ve bundan hem üzülüyor hem de tahrik oluyor. Birkaç sigara içtikten sonra hiç tanımadığı ama Princeton’daki bir tanıdığından numarasını aldığı Faith Cavendish’i arar. Holden, onun eskiden striptizci olduğunu duyduğunu hatırladığını düşünüyor ve onu kendisiyle seks yapmaya ikna edebileceğine inanıyor. Onu arar ve ilk başta tamamen yabancı biri tarafından bu kadar geç bir saatte aranmaktan rahatsız olsa da, sonunda ertesi gün buluşmalarını önerir. Holden o kadar beklemek istemez ve bir toplantı ayarlamadan telefonu kapatır.

Holden alt kattaki Lavanta Odası’na iner ve bir masaya oturur, ancak garson onun reşit olmadığını anlar ve ona hizmet etmeyi reddeder. Otuzlu yaşlarında, şehir dışından gelmiş gibi görünen ve çoğunlukla bir ünlüyü görmekle ilgilenen üç kadınla flört ediyor. Yine de Holden onlarla dans ediyor ve sarışın olanın ne kadar iyi dans ettiğini gördükten sonra ona “yarı aşık” olduğunu hissediyor. Yaşı hakkında bazı espriler yaptıktan sonra, hesabın tamamını ödemesine izin vererek ayrılırlar.

Holden lobiye çıktığında Jane Gallagher’ı düşünmeye başlar ve geçmişe dönüşte onu nasıl tanıdığını anlatır. Maine’de bir yaz tatili geçirirken tanıştılar, golf ve dama oynadılar ve sinemada el ele tutuştular. Bir öğleden sonra dama oyunu sırasında üvey babası oyun oynadıkları verandaya geldi ve Jane oradan ayrıldığında ağlamaya başladı. Holden onun yanına oturmak için harekete geçmiş ve yüzünün her yerini öpmüştü ama onun kendisini ağzından öpmesine izin vermiyordu. Bu, “boyun eğmeye” en çok yaklaştıkları noktaydı.

Holden, Edmont’tan ayrılır ve Ernie’nin Greenwich Village’daki caz kulübüne gitmek için bir taksiye biner. Yine taksi şoförüne kışın Central Park’taki ördeklerin nereye gittiğini sorar ve bu taksici ilkinden daha da sinirlenir. Holden, Ernie’nin masasında tek başına oturuyor ve diğer müşterileri tiksintiyle gözlemliyor. Ağabeyinin eski kız arkadaşlarından biri olan Lillian Simmons’la karşılaşır ve onu kendisi ve randevusuyla birlikte oturmaya davet eder. Holden birisiyle buluşması gerektiğini söylüyor, oradan ayrılıyor ve Edmont’a geri dönüyor.

Edmont’taki asansör operatörü Maurice, Holden’ın odasına beş dolara bir fahişe göndermeyi teklif ediyor ve Holden da kabul ediyor. Kendisini “Sunny” olarak tanımlayan genç bir kadın kapısına gelir. Elbisesini çıkarır ama Holden kendini “tuhaf” hissetmeye başlar ve onunla sohbet etmeye çalışır. Yakın zamanda bir omurga ameliyatı geçirdiğini ve onunla seks yapabilecek kadar iyileşmediğini iddia ediyor, ancak yine de ona ödeme yapmayı teklif ediyor. Kadın kucağına oturuyor ve onunla müstehcen konuşuyor ama adam ona beş dolar ödeyip kapıyı göstermekte ısrar ediyor. Sunny, Holden’dan beş dolar daha talep eden Maurice ile birlikte geri döner. Holden ödemeyi reddettiğinde Maurice onun karnına yumruk atıyor ve onu yerde bırakıyor, bu sırada Sunny cüzdanından beş dolar alıyor. Holden yatmaya gider.

Pazar günü saat onda uyanır ve geçmişte çıktığı çekici kız Sally Hayes’i arar. Bir Broadway oyununun matine gösterimi için buluşma ayarlarlar. Kahvaltısını bir sandviç barında yiyor ve burada iki rahibeyle Romeo ve Juliet hakkında konuşuyor. Rahibelere on dolar verir. Jane Gallagher’a telefon etmeye çalışıyor ama telefonu annesi açıyor ve o da telefonu kapatıyor. aramak için Central Park’a taksiye biner Küçük kız kardeşi Phoebe’yi ama o orada değildir. Phoebe’nin okul arkadaşlarından birinin patenini sıkmasına yardım eder ve kız ona Phoebe’nin Doğa Tarihi Müzesi’nde olabileceğini söyler. Phoebe’nin sınıfının Pazar günü müzede olmayacağını bilmesine rağmen yine de oraya gider, ancak oraya vardığında içeri girmemeye karar verir ve bunun yerine bir taksiye binerek Biltmore Oteli’ne giderek Sally ile buluşur.

Holden ve Sally oyuna giderler ve Holden, Sally’nin daha sonra Andover’dan tanıdığı bir çocukla konuşmasından rahatsız olur. Sally’nin önerisi üzerine buz pateni yapmak için Radio City’ye giderler. İkisi de kötü kayıyor ve onun yerine bir masa bulmaya karar veriyorlar. Holden, Sally’ye okulda neden mutsuz olduğunu açıklamaya çalışır ve aslında onu kendisiyle birlikte Massachusetts veya Vermont’a kaçmaya ve bir kulübede yaşamaya teşvik eder. Reddettiğinde ona “baş belası” diyor ve öfkeyle tepki verdiğinde ona gülüyor. Özürlerini dinlemeyi reddediyor ve ayrılıyor.

Holden Jane’i tekrar arar ama cevap gelmez. arar Carl Luce’u Holden’ın Whooton Okulu’nda öğrenci danışmanı olan ve şu anda Columbia Üniversitesi’nde öğrenci olan genç bir adam olan . Luce, akşam yemeğinden sonra bir içki içmek için onunla buluşmayı ayarlar. Holden, vakit öldürmek için Radio City’de sinemaya gider. Holden ve Luce, Seton Oteli’ndeki Wicker Bar’da buluşur. Whooton’da Luce bazı çocuklarla seks hakkında açık bir şekilde konuşmuştu ve Holden onu bir kez daha bu konu hakkında bir sohbete çekmeye çalışıyor. Luce, Holden’ın eşcinsel erkekler ve Luce’un Çinli kız arkadaşı hakkındaki çocukça sözlerinden rahatsız olur ve erken ayrılmak için bir bahane uydurur. Holden viski içmeye ve piyanist ile şarkıcıyı dinlemeye devam ediyor.

Oldukça sarhoş olan Holden, Sally Hayes’e telefon eder ve Noel Arifesi planları hakkında gevezelik eder. Daha sonra çocukluğunda ördekleri izlediği Central Park’taki lagüne gider. Onu bulması uzun zaman alıyor ve bulduğunda donuyor. Daha sonra gizlice kendi apartmanına girip kız kardeşi Phoebe’yi uyandırmaya karar verir. Phoebe’ye okuldan atıldığını itiraf etmek zorunda kalır ve bu da onu ona kızdırır. Okuldan neden nefret ettiğini açıklamaya çalışırken kadın onu hiçbir şeyden hoşlanmamakla suçluyor. Ona, küçük çocukları uçurumdan düşmek üzereyken yakalayan “çavdar tarlasında yakalayıcı” olma fantezisini anlatıyor. Phoebe ona, görüntüyü aldığı şiiri yanlış hatırladığını söyler: Robert Burns’ün şiirinde “bir beden bir bedenle karşılaşırsa, çavdarın içinden gelir” der, “bir bedeni yakalar” değil.

Holden eski İngilizce öğretmeni Bay Antolini’yi arar ve Holden’a dairesine gelebileceğini söyler. Bay Antolini, Holden’a sınır dışı edilmesiyle ilgili sorular sorar ve ona geleceği hakkında tavsiyelerde bulunmaya çalışır. Holden uykululuğunu gizleyemiyor ve Bay Antolini onu kanepeye yatırıyor. Holden uyandığında Bay Antolini’nin alnını okşadığını görür. Bay Antolini’nin cinsel bir teklifte bulunduğunu düşünen Holden aceleyle izin diler ve Grand Central İstasyonundaki bir bankta birkaç saat uyuyarak ayrılır.

Holden, Phoebe’nin okuluna gider ve ona evden tamamen ayrıldığını ve öğle yemeğinde onunla müzede buluşması gerektiğini söyleyen bir not gönderir. Phoebe geldiğinde, elinde kıyafetlerle dolu bir çanta taşıyor ve Holden’dan onu da yanına almasını istiyor. Öfkeyle reddediyor ve kadın ağlıyor ve sonra onunla konuşmayı reddediyor. Kendisini takip edeceğini bilerek hayvanat bahçesine yürür ve ardından onu parkın karşısındaki atlıkarıncaya götürür. Ona bir bilet alır ve ona binmesini izler. Şiddetli yağmur yağmaya başlıyor ama Holden kız kardeşinin atlıkarıncaya binmesini izlemekten o kadar mutlu ki neredeyse gözyaşlarına boğulacak.

Holden, okuyucuya eve nasıl gidip “hastalandığına” dair hikayeyi anlatmayacağını söyleyerek anlatısını burada bitiriyor. Sonbaharda yeni bir okula gitmeyi planlıyor ve geleceği konusunda temkinli bir iyimserlik içinde.

Çavdar Tarlasında Çocuklar Karakter Analizi

Holden Caulfield

Romanın kahramanı ve anlatıcısı Holden, akademik başarısızlığı nedeniyle Pencey Prep adlı bir okuldan yeni atılmış on altı yaşında bir gençtir. Holden zeki ve hassas olmasına rağmen alaycı ve bitkin bir sesle anlatıyor. Çevresindeki dünyanın ikiyüzlülüğünü ve çirkinliğini neredeyse dayanılmaz buluyor ve alaycılığıyla kendisini yetişkinlerin dünyasının acılarından ve hayal kırıklıklarından korumaya çalışıyor. Ancak Holden’ın çevresindekilere yönelttiği eleştiriler aynı zamanda kendisine de yöneliktir. Kendi zayıflıklarından rahatsız oluyor ve zaman zaman kitaptaki herkes kadar sahtekarlık, kötü niyetlilik ve yüzeysellik sergiliyor. Romanın açılışında Holden, çocukluk ile yetişkinliği ayıran uçurumun üzerinde dengede duruyor. Uçurumu başarılı bir şekilde aşamaması onu duygusal çöküşün eşiğine getiriyor.

Stradlater

Holden’ın Pencey Hazırlık Okulu’ndaki oda arkadaşı. Stradlater yakışıklı, kendinden memnun ve popüler, ancak Holden ona “gizli serseri” diyor çünkü bakımlı görünüyor, ancak tıraş makinesi gibi banyo malzemeleri iğrenç derecede kirli. Stradlater cinsel açıdan aktif ve bir hazırlık okulu öğrencisi için oldukça deneyimli, bu yüzden Holden ona “seksi piç” diyor.

Phoebe Caulfield

Phoebe, Holden’ın çok sevdiği on yaşındaki kız kardeşidir. Holden’dan altı yaş küçük olmasına rağmen onun söylediklerini dinliyor ve onu çoğu insandan daha iyi anlıyor. Phoebe zeki, temiz ve harika bir dansçıdır ve onun çocuksu masumiyeti Holden’ın roman boyunca tek tutarlı mutluluk kaynaklarından biridir. Bazen büyük bir olgunluk sergiliyor ve hatta Holden’ı olgunlaşmamışlığından dolayı cezalandırıyor. Bay Antolini gibi Phoebe de Holden’ın kendisinin en büyük düşmanı olduğunun farkında görünüyor.

Bay Spencer

Holden’ın Pencey Hazırlık’taki tarih öğretmeni, başarısız bir şekilde Holden’ı akademik ilgisizliğinden kurtarmaya çalışıyor.

Carl Luce

Holden’ın Whooton Okulu’ndaki öğrenci danışmanı olan Columbia’daki bir öğrenci. Luce, Holden’dan üç yaş büyük ve çok fazla cinsel deneyime sahip. Whooton’da genç öğrenciler için seks hakkında bilgi kaynağıydı ve Holden, toplantılarında onu seks hakkında konuşturmaya çalışıyor.

Bay Antolini

Holden’ın Elkton Hills Okulu’ndaki eski İngilizce öğretmeni. Bay Antolini şu anda New York Üniversitesi’nde ders vermektedir. Kendisi genç, zeki, sempatik ve sevimli biri ve Holden ona saygı duyuyor. Holden bazen onu biraz fazla akıllı buluyor ama rehberlik için ondan yardım istiyor. Bay Antolini çok içki içiyor ve muhtemelen Holden’a cinsel bir hamle yapıyor.

Allie Caulfield

Holden’ın küçük erkek kardeşi. Allie romanın başlamasından üç yıl önce lösemiden ölür. Allie zeki, arkadaş canlısı, kızıl saçlı bir çocuktu; Holden’a göre Caulfield’lerin en zekisiydi. Holden, Allie’nin ölümü yüzünden acı çekiyor ve Allie’nin üzerine yeşil mürekkeple şiirler yazdığı bir beyzbol eldiveni taşıyor.

D. B. Caulfield

Holden’ın ağabeyi. DB, Holden’ın çok hayran olduğu bir cilt dolusu kısa öykü yazdı, ancak Holden, DB’nin Hollywood filmleri için yazarak yeteneklerini fahişeleştirdiğini düşünüyor.

Jane Gallagher

Bir yaz, aileleri Maine’deki komşu yazlık evlerde kalırken Holden’ın birlikte çok zaman geçirdiği bir kız. Jane aslında hiçbir zaman görünmüyor Çavdar Tarlasındaki Çocuklar, ama Holden için son derece önemli çünkü Holden’ın hem saygı duyduğu hem de çekici bulduğu birkaç kızdan biri.

Sally Hayes

Holden’ın uzun zamandır tanıdığı ve çıktığı çok çekici bir kız. Her ne kadar Sally iyi okumuş olsa da Holden onun “aptal” olduğunu iddia ediyor, ancak bu yargının gerçekliğe mi yoksa yalnızca Holden’ın kendisine cinsel olarak ilgi duyma konusundaki kararsızlığına mı dayandığını söylemek zor. Zevkleri ve tavırları açısından kesinlikle Holden’dan daha geleneksel.

Ackley

Holden’ın Pencey Hazırlık Okulu’ndaki yurttaki kapı komşusu. Ackley, diş hijyeni berbat olan, sivilceli, kendine güveni olmayan bir çocuktur. Sık sık Holden’ın odasına dalıyor ve Holden’ın gitmesi gerektiğine dair ipuçlarından tamamen habersiz davranıyor. Holden, Ackley’in cinsel deneyimiyle ilgili ayrıntılı yalanlar uydurduğuna inanıyor.

Maurice

Holden için bir fahişe temin eden Edmont Oteli’ndeki asansör operatörü.

Sunny

Holden’ın Maurice aracılığıyla işe aldığı fahişe. Kitapta Holden’ın beceriksizce bağlantı kurmaya çalıştığı birkaç kadından biri.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler