Candide Özet ve Karakter Analizi

Candide Özet

Candide gayri meşru yeğenidir. bir Alman baronu. Baronun şatosunda vesayet altında büyür. Ona bu dünyanın “dünya” olduğunu öğreten bilgin Pangloss’un olası dünyaların en iyisi.” Candide barona aşık olur. genç kızı Cunégonde. Baron ikisini öpüşürken yakalar ve Candide’i evinden kovar. Candide ilk kez tek başına kısa süre sonra Bulgar ordusuna alınır. O uzaklaşıyor Kısa bir yürüyüş için kamptan ayrılır ve asker kaçağı diye acımasızca kırbaçlanır. Korkunç bir savaşa tanık olduktan sonra kaçmayı başarır ve seyahate çıkar. Hollanda’ya.

Hollanda’da Jacques adında nazik bir Anabaptist, Candide’i yanına alır. Candide deforme olmuş bir dilenciyle karşılaşır ve onun Pangloss olduğunu keşfeder. Pangloss frengiye yakalandığını ve Cunégonde’un ve ailesi Bulgar ordusu tarafından vahşice öldürüldü. Ancak yine de iyimser bakış açısını koruyor. Jacques alır Pangloss da orada. Üçü birlikte Lizbon’a giderler, ancak daha önce Gemilerinin fırtınaya yakalandığını ve Jacques’in boğulduğunu görürler. Candide ve Pangloss Lizbon’a vardıklarında burayı bir bomba tarafından yok edilmiş halde bulurlar. deprem ve Engizisyonun kontrolü altında. Pangloss Kısa süre sonra bir kafir olarak asıldı ve Candide, kendisini dinlediği için kırbaçlandı. Pangloss’un felsefesine onay. Dayak yedikten sonra yaşlı bir kadın Candide’in yaralarını sarıyor ve sonra hayretle onu götürüyor Cunégonde’a. Cunégonde, Bulgarların öldürmesine rağmen ailesinin geri kalanına sadece tecavüz edildi ve sonra yakalandı Onu Don Isaachar adında bir Yahudi’ye satan bir yüzbaşı. Şu anda, o, Don Isaachar ve Baş Engizisyoncu’nun ortak mülkiyetinde olan bir seks kölesidir Lizbon’un. Cunégonde’un iki sahibinden her biri sırayla gelir. Candide konuşuyor ve Candide ikisini de öldürüyor. Dehşete düşmüş, Yaşlı kadın Candide ve Cunégonde kaçar ve bir gemiye binerler. Güney Amerika için. Yaşlı kadın yolculukları sırasında şunları anlatır: kendi hikayesi. Papa’nın kızı olarak doğdu ama dualardan acı çekti tecavüz, köleleştirme ve yamyamlığı içeren talihsizliklerin.

Candide ve Cunégonde evlenmeyi planlıyorlar ama Buenos Aires’e vardıklarında vali Don Fernando, Cunégonde’a evlenme teklif eder. Kendi maddi refahını düşünerek kabul ediyor. Yetkililer Baş Engizisyoncunun katilini aramak Portekiz’den geldi Candide’in peşinde. Yeni alınan Cacambo adında bir uşakla birlikte, Candide isyan eden Cizvitlerin kontrolündeki bölgeye kaçtı İspanyol hükümetine karşı. Seyirci talebinde bulunduktan sonra Bir Cizvit komutanı olan Candide, komutanın Cunégonde’a ait olduğunu keşfeder. Bulgarlardan kaçmayı başaran baron kardeşi. Candide, Cunégonde ile evlenmeyi planladığını duyurur, ancak baron kız kardeşinin asla halktan biriyle evlenmeyeceği konusunda ısrar ediyor. Öfkeli Candide baronu kılıcıyla delip geçiyor. O ve Cacambo kaçarlar. bir yerli tarafından yenilmekten kıl payı kurtuldukları vahşi doğa Biglugs adı verilen kabile.

Candide ve Cacambo günlerce yolculuk ettikten sonra kendilerini Altın ve mücevherlerin sokaklara saçıldığı Eldorado ülkesi. Bu ütopik ülke ileri düzeyde bilimsel bilgiye sahip, dini çatışma yok, mahkeme sistemi yok ve bol miktardaki altın ve mücevherlerine değer vermiyor. Ancak Candide, Cunégonde’a dönmeyi arzuluyor ve Eldorado’da geçirdiği bir ayın ardından o ve Cacambo, üzerlerine yüklenmiş sayısız paha biçilmez mücevherlerle yola çıkıyorlar. hızlı paket koyun. Surinam topraklarına vardıklarında Candide Cacambo’yu, silahın bir kısmını kullanma talimatlarıyla birlikte Buenos Aires’e gönderir. Cunégonde’u Don Fernando’dan satın alma ve sonra onunla tanışma fırsatı onu Venedik’te. Vanderdendur adında vicdansız bir tüccar hırsızlık yapıyor Candide’in servetinin büyük kısmı iyimserliğini biraz azalttı. Hüsrana uğramış, Candide, özel olarak seçilmiş bir refakatçiyle Fransa’ya doğru yola çıkar. Martin adında pişmanlık duymayan kötümser bir bilim adamı. Oraya doğru yoldayım, İspanyol bir kaptan Vanderdendur’u batırınca servetinin bir kısmını geri kazanır. gemi. Candide bunu dünyada adaletin var olduğunun kanıtı olarak kabul ediyor. ancak Martin kesinlikle aynı fikirde değil.

Candide ve Martin, Paris’te sosyal seçkinlerin arasına karışır. Candide’in serveti çok sayıda askının ilgisini çekiyor ve bunların birçoğu başarılı oluyor ondan mücevherleri çalarken. Candide ve Martin Venedik’e giderler. Candide’i dehşete düşüren Cunégonde ve Cacambo’nun hiçbir yerde olmadığı yer bulunan. Ancak başka renkli bireylerle de karşılaşırlar. orada, oda hizmetçisinden fahişeye dönüşen Paquette de dahil. Pangloss’a frengiyi ve zengin bir Venedikli olan Kont Pococurante’yi verdi. etrafını saran kültürel hazinelerden umutsuzca sıkılan o. Sonunda, artık devrik bir Türk hükümdarının kölesi olan Cacambo, yüzeyler. Cunégonde’un Konstantinopolis’te olduğunu ve kendisi de yaşlı kadınla birlikte köleleştirildi. Martin, Cacambo, ve Candide, Candide’nin Cacambo’s’u satın aldığı Türkiye’ye doğru yola çıkar. özgürlük.

Candide, Pangloss’u ve baronu bir Türk dilinde keşfeder. zincir çetesi. Her ikisi de görünüşteki ölümlerinden sağ kurtuldular ve Çeşitli talihsizlikler yaşadıktan sonra Türkiye’ye geldi. Aksine Pangloss her şeye rağmen iyimser olmaya devam ediyor. Çok sevinen Candide satın alır özgürlüklerine kavuşurlar ve o ve büyüyen maiyeti Cunégonde’u bulmaya devam eder. ve yaşlı kadın. Cunégonde, Candide’i son gördüğünden beri çirkinleşti ama yine de onun özgürlüğünü satın alıyor. Ayrıca yaşlı kadınınkini de satın alıyor özgürlüğüne kavuşur ve Konstantinopolis dışında bir çiftlik satın alır. O tutar Cunégonde’la evlenmeye dair uzun zamandır verdiği söz, ancak ancak Kız kardeşinin evlenmesine hala katlanamayan baronu göndermek zorunda kaldı halktan biri, zincir çetesine geri dönelim. Candide, Cunégonde, Cacambo, Pangloss ve yaşlı kadın rahat bir ortama yerleşirler. Çiftlikte hayatlarını sürdürürler ancak çok geçmeden kendilerini sıkılmış ve kavgacı olmaya başlamış halde bulurlar. Sonunda Candide basit bir hayat yaşayan, çalışan bir çiftçiyle tanışır. zor ve kötü alışkanlıklardan ve boş zamanlardan kaçınır. İlham veren Candide ve arkadaşları Ciddi bir şekilde bir bahçe yetiştirmeye başlayın. Tüm zamanları ve enerjileri çalışmaya girer ve felsefi spekülasyona hiçbir şey kalmaz. Şu tarihte: Sonunda herkes tatmin oldu ve mutlu oldu.

Candide Karakter Analizi

Candide

Romanın baş kahramanı Candide, iyi kalpli ama bir o kadar da saf bir gençtir. Akıl hocası Pangloss ona kendi dünyalarının “mümkün olan dünyaların en iyisi” olduğunu öğretiyor. Candide, çocukluğunun geçtiği evden sürgün edildikten sonra dünyayı dolaşır ve çok çeşitli talihsizliklerle karşılaşır, bu arada güvenliğin peşinde koşar ve sevdiği kadın Cunégonde’un peşine düşer. Pangloss’un saf iyimserliğine olan inancı defalarca test ediliyor. Candide gerçekçi bir karakterden ziyade kendisini çevreleyen tutum ve olaylara aracılık eden bir karakterdir. Görüşleri ve eylemleri neredeyse tamamen dış faktörlerin etkisiyle belirlenmektedir.

Pangloss

Pangloss bir filozof ve Candide’in öğretmenidir. Bu dünyanın “mümkün olan dünyaların en iyisi” olduğuna dair iyimser inancı, romanın hicivinin ana hedefidir. Pangloss’un kendi deneyimleri bu inanışla çelişiyor ama yine de bu inanca sadık kalıyor. Candide gibi Pangloss da üç boyutlu bir karakter değil. Bunun yerine aşırı iyimser Aydınlanma filozoflarının abartılı bir parodisidir.

Martin

Martin, Candide’in seyahat arkadaşı olarak arkadaş olduğu alaycı bir bilim adamıdır. Martin hayatında çok acı çekti ve katıksız bir karamsarlık felsefesini vaaz ediyor. Candide ve Pangloss’tan daha bilgili ve zeki olan Martin yine de kusurlu bir filozoftur. Her zaman dünyadan en kötüsünden başka bir şey beklemediği için çoğu zaman dünyayı gerçekte olduğu gibi görmekte zorluk çeker.

Cunégonde

Cunégonde, Candide’nin kızına olan sevgisini keşfedene kadar Candide’nin hayırseverliğini yapan bir Alman baronunun kızıdır. Romanın büyük bölümünde Cunégonde genç ve güzeldir. Babasının kalesi savaşta yıkıldıktan sonra, bir dizi sömürücü adam onu ​​köleleştirir ya da metresi olarak kullanır. Cunégonde, Candide’in aşkına karşılık verir ama kendi çıkarları uğruna ona ihanet etmeye hazırdır. Onun gibi o da ne zeki ne de karmaşıktır. Onun çok yumuşaklığı, Candide’in ona olan çılgın romantik tutkusuna hicivli bir ışık tutuyor.

Cacambo

Candide Güney Amerika’ya seyahat ederken Cacambo, Candide’nin uşağı olur. Amerika kıtasının karma ırklı bir yerlisi olan Cacambo, son derece zeki ve ahlaki açıdan dürüsttür. O anlayışlıdır ve Candide’i birçok beladan tek başına kurtarır. Ayrıca Candide’nin Cunégonde ile yeniden bir araya gelmesinden de doğrudan sorumludur. Pratik bir eylem adamı olarak Pangloss ve Martin gibi etkisiz filozoflara doğrudan karşı çıkıyor.

Yaşlı kadın

Yaşlı kadın bir Papa’nın kızı olarak dünyaya geldi. Savaş zamanında nişanlısının ölümü, korsanların tecavüzü, kölelik ve yamyamlık deneyimlerini yaşadı. Cunégonde’un hizmetkarı olur. Talihsizlikleri onu insan doğası konusunda alaycı hale getirdi, ancak kendine acımaya boyun eğmiyor. Akıllı, pratik ve metresine sadıktır. Sık sık intihara yaklaşsa da her zaman yaşamak için bir sebep buluyor.

Komutan veya Baron

Baron, Cunégonde’un erkek kardeşidir. Ailesinin kalesi savaş sırasında yıkıldıktan sonra Cizvit rahibi olur. Eşcinsel eğilimleri olduğu defalarca ima ediliyor. Ailesinin asil kökeni konusunda kibirlidir ve sıradan Candide’den hoşlanmasına rağmen Candide’in Cunégonde ile evlenmesine izin vermez.

Jacques (Anabaptist)

Jacques insancıl bir Hollandalı Anabaptisttir. Gezgin Candide ve Pangloss’la ilgileniyor. Nezaketine rağmen Jacques insan doğası konusunda karamsardır. Nankör bir denizcinin hayatını kurtarmaya çalışırken Lizbon Körfezi’nde boğulur.

Çiftçi

Çiftçinin Konstantinopolis’in dışında mütevazı bir çiftliği var. Candide ve arkadaşları onun sıkı çalışma ve basit zevklerden oluşan yaşam tarzından etkileniyor ve bunu kendilerine benimsiyorlar.

Kont Pococurante

Kont zengin bir Venedikli. Harika bir sanat ve edebiyat koleksiyonu var ama her şeyden sıkılıyor ve her şeyi eleştiriyor.

Paquette

Romanın başında Paquette, Cunégonde’un annesinin oda hizmetçisidir. Pangloss’la ilişkisi var ve ona frengi bulaştırıyor. Sonunda kendini geçindirmek için fuhuş yapıyor. Kardeş Giroflée onun müşterilerinden biri. Venedik’te Candide, Paquette’in sefaletinden etkilenir ve ona büyük miktarda para verir ve bu parayı hızla çarçur eder.

Kardeş Giroflée

Kardeş Giroflée tatminsiz bir keşiş. Ailesi, kardeşinin servetini artırmak için onu bir manastıra gitmeye zorladı. Paquette’in hizmetlerinin parasını ödüyor. Kendisi gibi o da perişandır ve Candide ona büyük miktarda para verdikten sonra daha da mutlu olmaz.

Büyük Engizisyoncu

Büyük Engizisyoncu, Portekiz Katolik Kilisesi’nde önemli bir figürdür ve dini liderlerin ikiyüzlülüğünü temsil eder. Yahudi Don Issachar’ı Cunégonde’u kendisiyle paylaşmaya zorlamak için dini baskı tehdidini kullanıyor. Bu arada şüpheli kafirlerin diri diri yakılmasını emreder. Engizisyoncu onu Cunégonde ile birlikte bulduğunda Candide, Engizisyoncuyu öldürür.

Don Issachar

Don Issachar zengin bir Yahudidir. Cunégonde’u satın alır ve onu metresi yapar. Baş Engizisyoncu, onu bir kafir olarak diri diri yakmakla tehdit ederek Cunégonde’u paylaşmaya zorlar. Candide, Candide ve Cunégonde’un sözünü kestiğinde Don Issachar’ı öldürür.

Don Fernando d’Ibaraa ve Figueora ve Mascarenes ve Lampourdos ve Souza

Don Fernando, Buenos Aires’in valisidir. Cunégonde’a aşık olur ve Candide ile nişanlı olmasına rağmen onu metresi yapar.

Vanderdendur

Vanderdendur zalim bir köle sahibi ve vicdansız bir tüccardır. Candide’in mücevher yüklü koyunlarından birini çaldıktan sonra gemisi bir savaşta batırılır. Candide, ölümünü, dünyada cezalandırıcı adaletin işlediğinin bir işareti olarak görüyor.

Perigord Rahibesi

Başrahip (başrahip), Candide’in parasını aldatan bir Paris sosyetesidir.

Parolignac Markizi

Markiz kurnaz, cinsel açıdan ahlaksız bir Paris sosyetesidir. Candide’i baştan çıkarır ve mücevherli yüzüklerinden bazılarını çalar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz gauss ölçümü Antalya Oto Ekspertiz Osmaniye Oto Ekspertiz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler