Büyük Umutlar Özet ve Karakterler

Büyük Umutlar Özet

Pip Kız kardeşi ve kocasıyla birlikte Kent bataklıklarında yaşayan genç bir yetim olan , bir akşam mezarlıkta oturup ebeveynlerinin mezar taşlarına bakar. Aniden, kaçan bir mahkum bir mezar taşının arkasından fırlıyor, Pip’i yakalıyor ve ona yiyecek ve bacak demirleri için bir törpü getirmesini emrediyor. Pip itaat eder, ancak korkunç mahkum yine de kısa sürede yakalanır. Hükümlü, eşyaları kendisinin çaldığını iddia ederek Pip’i korur.

evi olan Satis House’a oynamaya götürülür Bir gün Pip, amcası Pumblechook tarafından, son derece eksantrik olan zengin dul Bayan Havisham’ın : Gittiği her yerde eski bir gelinlik giyer ve evindeki tüm saatleri aynı anda durdurur. zaman. Ziyareti sırasında Estella kendisine soğuk ve aşağılayıcı davranan adında güzel bir genç kızla tanışır. Yine de ona aşık olur ve ona layık olabilmek için zengin bir beyefendi olmanın hayalini kurar. Hatta Bayan Havisham’ın onu bir beyefendi yapmayı ve Estella ile evlendirmeyi planladığını umuyor, ancak Satis House’a aylarca süren düzenli ziyaretlerin ardından Bayan Havisham, ailesinin işinde sıradan bir işçi olmasına yardım etmeye karar verdiğinde umutları suya düşer.

kayınbiraderi Joe’nun Bayan Havisham’ın rehberliğinde Pip, köyün demircisi olan yanında çırak olarak çalışır. Pip, demirhanede mutsuz bir şekilde çalışıyor, sıradan, nazik Biddy’nin yardımıyla eğitimini iyileştirmeye çalışıyor ve Joe’nun kötü niyetli gündelikçisi Orlick ile karşılaşıyor. Bir gece, Orlick’le yaşanan bir tartışmanın ardından Pip’in Bayan Joe olarak bilinen kız kardeşi, acımasızca saldırıya uğrar ve dilsiz sakat kalır. Pip, verdiği sinyallere göre saldırıdan Orlick’in sorumlu olduğundan şüphelenir.

Bir gün Jaggers adında bir avukat garip bir haberle ortaya çıkar: Gizli bir hayırsever, Pip’e büyük bir servet vermiştir ve Pip’in bir beyefendi olarak eğitimine başlamak için derhal Londra’ya gelmesi gerekir. Pip mutlu bir şekilde önceki umutlarının gerçekleştiğini varsayar; Bayan Havisham’ın onun gizli hayırseveri olduğunu ve yaşlı kadının onun Estella ile evlenme niyetinde olduğunu.

Pip, Londra’da Herbert Pocket adında genç bir beyefendi ve Jaggers’ın hukuk katibi Wemmick ile arkadaş olur. Eski arkadaşlarını ve sevdiklerini, özellikle de Joe’yu küçümsediğini ifade ediyor, ancak Estella’nın özlemini çekmeye devam ediyor. Herbert’in babası öğretmen Matthew Pocket’in yanında çalışarak eğitimini ilerletiyor. Herbert, Pip’in bir beyefendi gibi davranmayı öğrenmesine bizzat yardım ediyor. Pip yirmi bir yaşına gelip servetinden gelir elde etmeye başladığında, Herbert’in kendisi için seçtiği işi satın almasına gizlice yardım edecek. Ancak şimdilik Herbert ve Pip, Londra’da oldukça disiplinsiz bir hayat sürüyor, eğleniyor ve borçlanıyorlar. Orlick, Bayan Havisham’ın kapıcısı olarak çalışan Pip’in hayatında yeniden ortaya çıkar, ancak Pip, Orlick’in nahoş geçmişini ortaya çıkardıktan hemen sonra Jaggers tarafından kovulur. Bayan Joe ölür ve Pip, büyük bir acı ve pişmanlık duyarak cenaze için eve gider. Birkaç yıl geçer, ta ki bir gece tanıdık bir figür Pip’in odasına dalıncaya kadar – mahkum Magwitch , Pip’in servetinin Bayan Havisham değil kendisi olduğunu açıklayarak Pip’i şaşkına çevirir. Pip’e, Pip’in çocukluğundaki nezaketinden o kadar etkilendiğini, hayatını Pip’i bir beyefendi yapmaya adadığını ve bu amaçla Avustralya’da bir servet kazandığını söyler.

Pip dehşete düşer, ancak mahkum hem polis hem de eski suç ortağı Compeyson tarafından takip edildiğinden Magwitch’in Londra’dan kaçmasına ahlaki açıdan bağlı olduğunu hisseder. Pip, Bayan Havisham’ı sunakta terk eden adamın Compeyson olduğunu ve Estella’nın da Magwitch’in kızı olduğunu öğrendiğinde karmaşık bir gizem ortaya çıkmaya başlar. Bayan Havisham, kırık kalbinin ona yaşattığı acının intikamı olarak onu erkeklerin kalplerini kıracak şekilde büyüttü. Pip, genç Estella’nın üzerinde pratik yapabileceği bir çocuktan başka bir şey değildi; Bayan Havisham, Estella’nın kendi sevgisiyle oynama yeteneğinden çok memnundu.

Haftalar geçtikçe Pip, Magwitch’teki iyiliği görür ve onunla derinden ilgilenmeye başlar. Magwitch’in kaçma girişiminden önce Estella, Bentley Drummle adında üst sınıftan bir hödükle evlenir. Pip, Satis Evi’ni ziyaret eder; burada Bayan Havisham, geçmişte kendisine davranışlarından dolayı af diler ve onu affeder. O günün ilerleyen saatlerinde şöminenin üzerine eğildiğinde kıyafetleri alev alır ve alevler içinde kalır. Hayatta kalır ama sakat kalır. Son günlerinde işlediği suçlardan dolayı tövbe etmeye ve Pip’ten af ​​dilemeye devam edecek.

Pip ve arkadaşlarının Magwitch’i Londra’dan uzaklaştırma zamanı gelir. Kaçma girişiminden hemen önce Pip, bataklıklarda karanlık bir toplantıya çağrılır ve orada intikam peşinde koşan şeytani Orlick ile karşılaşır. Herbert bir grup arkadaşıyla birlikte gelip Pip’in hayatını kurtardığında Orlick, Pip’i öldürmenin eşiğindedir. Pip ve Herbert, Magwitch’in kaçışını gerçekleştirmek için aceleyle geri döner. Magwitch’i bir kayıkla nehirden gizlice geçirmeye çalışırlar, ancak Compeyson’un ihbar ettiği polis tarafından keşfedilirler. Magwitch ve Compeyson nehirde kavga eder ve Compeyson boğulur. Magwitch ölüm cezasına çarptırılır ve Pip servetini kaybeder. Magwitch, cezasının Tanrı’nın bağışlaması olduğunu hisseder ve huzur içinde ölür. Pip hastalanır; Joe onunla ilgilenmek için Londra’ya gelir ve barışırlar. Joe ona evden haber veriyor: Orlick, Pumblechook’u soyduktan sonra artık hapiste; Bayan Havisham öldü ve servetinin çoğunu Pockets’a bıraktı; Biddy, Joe’ya okuma ve yazmayı öğretti. Joe gittikten sonra Pip, onun peşinden eve gitmeye ve Biddy ile evlenmeye karar verir, ancak oraya vardığında Joe ile Joe’nun zaten evlenmiş olduklarını keşfeder.

Pip, ticari ticarette çalışmak üzere Herbert’le birlikte yurtdışına gitmeye karar verir. Yıllar sonra geri döndüğünde Satis Evi’nin yıkık bahçesinde Estella ile karşılaşır. Kocası Drummle ona kötü davrandı ama o artık ölü. Pip, Estella’nın soğukluğunun ve zulmünün yerini hüzünlü bir nezaketin aldığını fark eder ve ikisi el ele bahçeden ayrılırlar. Pip, bir daha asla ayrılmayacaklarına inanır.

Büyük Umutlar Karakterler

 

Pip

Oyunun kahramanı ve anlatıcısı Büyük Beklentiler , Pip hikayeye, İngiltere’nin güneydoğusundaki bataklık ülke Kent’te kız kardeşi ve eniştesi tarafından büyütülen genç bir yetim çocuk olarak başlıyor. Pip tutkulu, romantik ve özünde biraz gerçekçi olmayan bir insandır ve kendisi için makul olandan daha fazlasını bekleme eğilimindedir. Pip’in de güçlü bir vicdanı var ve kendisini hem ahlaki hem de sosyal açıdan geliştirmeyi derinden istiyor.

Estella

Bayan Havisham’ın güzel genç koğuşu Estella, roman boyunca Pip’in ulaşılmaz hayalidir. Onu tutkuyla seviyor ama bazen onu bir arkadaş olarak görse de genellikle soğuk, zalim ve ona karşı ilgisiz. Birlikte büyüdükçe, kalbi olmadığı konusunda onu defalarca uyarıyor.

Bayan Havisham

Bayan Havisham, Pip’in köyünün yakınındaki Satis Evi adlı bir malikanede yaşayan zengin, eksantrik yaşlı bir kadındır. Kendisi maniktir ve çoğu zaman deli gibi görünür, solmuş bir gelinlikle evinin etrafında uçar, masasında çürüyen bir ziyafet düzenler ve etrafını yirmi kala dokuza kadar durdurulmuş saatlerle çevreler. Genç bir kadın olan Bayan Havisham, düğününe dakikalar kala nişanlısı tarafından terk edilmişti ve şimdi tüm erkeklere karşı bir kin besliyordu. Estella’yı intikamının bir aracı olması için kasıtlı olarak yetiştiriyor ve güzel koğuşunu erkeklerin kalbini kırmak için eğitiyor.

Abel Magwitch (“Mahkum”)

Korkunç bir suçlu olan Magwitch, savaşın başında hapishaneden kaçar. Büyük beklentiler ve mezarlıkta Pip’i terörize ediyor. Ancak Pip’in nezaketi onun üzerinde derin bir etki bırakır ve daha sonra kendisini bir servet kazanmaya ve bunu Pip’i daha yüksek bir sosyal sınıfa yükseltmek için kullanmaya adar. Avukat Jaggers aracılığıyla Pip’in Londra’daki eğitimini ve zengin yaşam tarzını finanse ederek perde arkasında Pip’in gizli hayırseveri olur.

Joe Gargery

Pip’in kayınbiraderi ve köyün demircisi olan Joe, yalnızca Pip’e olan sevgisinden dolayı Bayan Joe olarak bilinen zorba, istismarcı karısıyla birlikte kalır. Joe’nun sessiz iyiliği onu dünyadaki birkaç sempatik karakterden biri yapıyor. Büyük beklentiler . Eğitimsiz ve beceriksiz olmasına rağmen sürekli olarak sevdiklerinin iyiliği için hareket eder ve Pip ona soğuk davrandığında sessizce acı çeker.

Bay Jaggers

Pip’in üst sınıfa yükselişini denetlemek için Magwitch tarafından tutulan güçlü, önsezili avukat. Londra’nın en önemli ceza avukatlarından biri olan Jaggers, bazı kirli işlerden haberdardır; acımasız suçlularla arkadaşlık ediyor ve onlar bile ondan korkuyor. Ancak Jaggers’ta aşılmaz dış görünüşünden daha fazlası var. Sık sık Pip’le ilgileniyor gibi görünüyor ve roman başlamadan önce Bayan Havisham’ın yetim Estella’yı evlat edinmesine yardım ediyor. Jaggers yoğun bir şekilde sabun kokuyor: Suçluluğun onu yozlaştırmasını önlemek için psikolojik bir mekanizma olarak ellerini takıntılı bir şekilde yıkıyor.

Herbert Cep

Pip, Herbert Pocket ile ilk kez Satis Evi’nin bahçesinde tanışır; bu sırada Herbert, solgun bir genç beyefendi olarak onu kavgaya davet eder. Yıllar sonra Londra’da tekrar karşılaşırlar ve Herbert, Pip’in beyefendi statüsüne yükselmesinin ardından Pip’in en iyi arkadaşı ve kilit arkadaşı olur. Herbert, Pip’e “Handel” adını takıyor. Bayan Havisham’ın kuzeni Matthew Pocket’in oğludur ve Clara Barley ile evlenebilmek için tüccar olmayı umuyor.

Wemmick

Jaggers’ın katibi ve Pip’in arkadaşı Wemmick, filmdeki en tuhaf karakterlerden biridir. Büyük beklentiler . İş yerinde sert, alaycı, alaycı ve “taşınabilir mülkiyete” takıntılı; Walworth’taki evinde neşeli, alaycı ve “Yaşlı Ebeveynine” şefkatli bir bakıcıdır.

Biddy

Basit, iyi kalpli bir köylü kızı olan Biddy, birlikte okula gittiklerinde Pip ile ilk kez arkadaş olur. Bayan Joe saldırıya uğrayıp sakat kaldıktan sonra Biddy, ona bakmak için Pip’in evine taşınır. Romanın çoğu boyunca Biddy, Estella’nın tam tersini temsil ediyor; sade, nazik, ahlaklı ve Pip’in kendi sosyal sınıfından biri.

Dolge Orlick

Joe’nun demirhanesindeki gündelik işçi Orlick, kötülüğün kambur, ahmak bir vücut bulmuş halidir. Kötü niyetli ve kurnazdır; sırf bundan hoşlandığı için insanlara zarar verir. Bayan Joe’ya yapılan saldırının sorumlusu odur ve daha sonra Pip’i öldürme girişiminde neredeyse başarılı olur.

Bayan Joe

Pip’in kız kardeşi ve Joe’nun karısı, yalnızca “Bayan” olarak biliniyor. Roman boyunca Joe”. Bayan Joe, hem Pip hem de Joe için sert ve otoriter bir figür. Tertemiz bir evi var ve “Gıdıklayıcı” adını verdiği bastonuyla sık sık kocasını ve erkek kardeşini tehdit ediyor. Ayrıca onları katran suyu adı verilen tadı kötü bir karışım içmeye zorluyor. Bayan Joe dar kafalı ve hırslıdır; En büyük dileği olduğundan daha fazlası olmak, köyün demircisinin karısı olmaktır.

Pumblechook Amca

Pip’in kendini beğenmiş, kibirli amcası. (Aslında Joe’nun amcası ve dolayısıyla Pip’in “amcası”dır, ancak hem Pip hem de kız kardeşi ona “Pumblechook Amca” diyor.) Paraya takıntılı bir tüccar olan Pumblechook, Pip’in Bayan Havisham’la ilk buluşmasını ayarlamaktan sorumludur. . Romanın geri kalanı boyunca, Pip’in gizli hayırseveri Bayan Havisham değil Magwitch olduğundan, Pip’in sosyal statüsündeki yükselişinden utanmadan pay çıkaracak, bununla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen.

Compeyson

Bir suçlu ve Magwitch’in eski ortağı olan Compeyson, kaba ve eğitimsiz Magwitch’le keskin bir tezat oluşturan, eğitimli, centilmen bir kanun kaçağıdır. Romanın sonunda Magwitch’in yakalanmasından Compeyson sorumludur. Aynı zamanda Bayan Havisham’ı düğün gününde terk eden de oydu.

Bentley Drummle

Pockets’ın evinde Pip’le ders seanslarına katılan ahmak, nahoş bir genç olan Drummle, soyluların küçük bir üyesidir ve bunun ona verdiği üstünlük duygusu, etrafındaki herkese karşı zalimce ve sert davranmasında kendisini haklı hissetmesini sağlar. Drummle sonunda Pip’i üzecek şekilde Estella ile evlenir; evliliklerinde mutsuzdur ve yaklaşık on bir yıl sonra Drummle öldükten sonra Pip ile yeniden bir araya gelir.

Bay Wopsle

Pip’in taşra kasabasındaki kilise katibi; Bay Wopsle’ın teyzesi yerel bir okul öğretmenidir. Pip bir beyefendi olduktan bir süre sonra Bay Wopsle Londra’ya taşınır ve oyuncu olur.

Startop

Pip ve Herbert’in bir arkadaşı. Startop, Pip ve Drummle ile birlikte Matthew Pocket’in vesayetini üstlenen hassas bir genç adamdır. Daha sonra Startop, Magwitch’in kaçmasında Pip ve Herbert’e yardım eder.

Bayan Skiffins

Wemmick’in sevgili ve nihai eşi.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com cratosroyalbet betwoon grandpasha giriş deneme bonusu veren siteler bonus veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusal.net hondacivictirepressure.com