Bülbülü Öldürmek Özeti ve Karakter Analizi

Bülbülü Öldürmek Özeti

Scout Finch , kardeşi Jem ve dul babaları Atticus ile birlikte Alabama’nın sakin Maycomb kasabasında yaşıyor. Maycomb, Büyük Buhran’dan acı çekiyor, ancak Atticus tanınmış bir avukat ve Finch ailesi, toplumun geri kalanıyla karşılaştırıldığında oldukça iyi durumda. Bir yaz Jem ve Scout, yaz boyunca mahallelerinde yaşamaya gelen Dill adında bir çocukla arkadaş olur ve üçlü birlikte hikayeler canlandırır. Sonunda Dill, sokaklarındaki Radley Place adlı ürkütücü eve hayran kalır. Nathan Radley’e ait . Evin sahibi, kardeşi Arthur’un (Boo lakaplı) yıllardır dışarı çıkmadan orada yaşadığı Bay

Scout sonbaharda ilk kez okula gidiyor ve bundan nefret ediyor. O ve Jem, Radley arazisindeki bir ağacın budak deliğinde kendileri için bırakılmış olduğu anlaşılan hediyeler bulurlar. Dill ertesi yaz geri döner ve o, Scout ve Jem, Boo Radley’in hikayesini canlandırmaya başlar. Atticus onların maskaralıklarına bir son vererek çocukları yargılamadan önce hayatı başka bir kişinin bakış açısından görmeye teşvik eder. Ancak Dill’in yaz boyunca Maycomb’daki son gecesinde, üçü gizlice Radley arazisine girer ve burada Nathan Radley onlara ateş eder. Jem, ardından gelen kaçışta pantolonunu kaybeder. Onları almak için geri döndüğünde, onları onarılmış ve çitin üzerine asılmış halde bulur.

Sonraki kış, Jem ve Scout ağaçta muhtemelen gizemli Boo’nun bıraktığı başka hediyeler de bulur. Nathan Radley sonunda budak deliğini çimentoyla tıkar. Kısa bir süre sonra başka bir komşunun evinde yangın çıkar ve yangın sırasında Scout yangını izlerken birileri Scout’un omuzlarına bir battaniye koyar. Bunu Boo’nun yaptığına inanan Jem, Atticus’a onarılan pantolonlardan ve hediyelerden bahseder.

Atticus, Maycomb’un ırkçı beyaz topluluğunu şaşkına çevirerek, beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanan Tom Robinson adlı Siyah bir adamı savunmayı kabul eder. Atticus’un kararı nedeniyle Jem ve Scout, Finch’s Landing’deki aile yerleşkesinde Noel’i kutlarken bile diğer çocukların tacizine maruz kalırlar. Finches’in Siyah aşçısı Calpurnia , onları sıcak ve birbirine sıkı sıkıya bağlı topluluğun çocukları büyük ölçüde kucakladığı yerel Siyah kilisesine götürür.

Atticus’un kız kardeşi Alexandra gelecek yaz Finch’lerin yanında yaşamaya gelir. “Yeni babasıyla” başka bir kasabada yaşaması gereken Dill kaçar ve Maycomb’a gelir. Tom Robinson’un davası başlar ve sanık yerel hapishaneye konulduğunda bir kalabalık onu linç etmek için toplanır. Atticus duruşmadan önceki gece mafyayla yüzleşir. Evden gizlice çıkan Jem ve Scout da kısa süre sonra ona katılır. Scout adamlardan birini tanır ve oğlu hakkındaki kibar sorusu onu utandırarak kalabalığı dağıtır.

Duruşmada çocuklar kasabanın Siyah vatandaşlarıyla birlikte “renkli balkonda” oturuyorlar. Atticus, suçlayıcılar Mayella Ewell ve babası Bob’un yalan söylediğine dair açık kanıtlar sunuyor: Aslında Mayella, Tom Robinson’a teklifte bulundu, babası tarafından yakalandı ve ardından utancını ve suçluluğunu gizlemek için Tom’u tecavüzle suçladı. Atticus, Mayella’nın yüzündeki izlerin babasının açtığı yaralardan olduğuna dair etkileyici kanıtlar sunuyor; Onu Tom’la keşfettikten sonra ona fahişe dedi ve onu dövdü. Ancak Tom’un masum olduğunu gösteren önemli delillere rağmen tamamı beyazlardan oluşan jüri onu mahkum eder. Masum Tom daha sonra hapishaneden kaçmaya çalışır ve vurularak öldürülür. Duruşmanın ardından Jem’in adalete olan inancı fena halde sarsılır ve umutsuzluğa ve şüpheye düşer.

Karara rağmen Bob Ewell, Atticus ve yargıcın onu aptal yerine koyduğunu düşünüyor ve intikam almaya yemin ediyor. Tom Robinson’un dul eşini tehdit eder, yargıcın evine girmeye çalışır ve sonunda bir Cadılar Bayramı partisinden eve yürürken Jem ve Scout’a saldırır. Ancak Boo Radley müdahale ederek çocukları kurtarır ve mücadele sırasında Ewell’i ölümcül bir şekilde bıçaklar. Boo, yaralı Jem’i Atticus’un evine geri götürür ve burada şerif, Boo’yu korumak için Ewell’in bir ağaç köküne takılıp kendi bıçağının üzerine düştüğü konusunda ısrar eder. Boo, Scout’la bir süre oturduktan sonra bir kez daha Radley’lerin evinde kaybolur.

Daha sonra Scout, Boo için hayatın nasıl bir şey olduğunu sonunda hayal edebildiğini hisseder. Sonunda onun için bir insan haline geldi. Bu gerçeğin farkına varan Scout, babasının sempati ve anlayış gösterme tavsiyesini benimser ve nefret ve önyargıyla ilgili deneyimlerinin insanın iyiliğine olan inancını lekelemeyeceğini gösterir.

Bülbülü Öldürmek Karakter Analizi

Scout Finch

Hikayenin anlatıcısı ve kahramanı. Jean Louise “Scout” Finch, babası Atticus, erkek kardeşi Jem ve siyah aşçıları Calpurnia ile Maycomb’da yaşıyor. Zekidir ve kendi zamanının ve mekanının standartlarına göre bir erkek fatmadır. Scout’un kavgacı bir yanı var ve toplumundaki insanların iyiliğine olan temel inancı var. Roman ilerledikçe bu inanç, Tom Robinson’un duruşması sırasında ortaya çıkan nefret ve önyargıyla sınanır. Scout sonunda insanın kötülüğünü göz ardı etmeden insanın iyiliğini takdir etmesini sağlayan daha yetişkin bir bakış açısı geliştirir.

Atticus Finch

Scout ve Jem’in Maycomb’da bir avukat olan babası, eski bir yerel aileden geliyordu. Kuru bir mizah anlayışına sahip bir dul olan Atticus, çocuklarına güçlü ahlak ve adalet duygusunu aşılamıştır. O, Maycomb’un ırksal eşitliğe kendini adamış birkaç sakininden biridir. Beyaz bir kadına tecavüz etmekle suçlanan siyahi Tom Robinson’u savunmayı kabul ettiğinde kendisini ve ailesini beyaz toplumun öfkesine maruz bırakır. Atticus, güçlü inançları, bilgeliği ve empatisiyle romanın ahlaki omurgası işlevi görüyor.

Jem Finch

Hikayenin başında Scout’un kardeşi ve daimi oyun arkadaşı. Jeremy Atticus “Jem” Finch, cesaretten geri adım atmayı reddeden ve futbol oynamanın hayalini kuran tipik bir Amerikalı çocuktur. Scout’tan dört yaş büyük olan Scout yavaş yavaş oyunlarından uzaklaşır ama roman boyunca onun yakın arkadaşı ve koruyucusu olarak kalır. Hikaye sırasında Jem ergenliğe girer ve Tom Robinson’un duruşması sırasında algıladığı kötülük ve adaletsizlik nedeniyle idealleri fena halde sarsılır.

Arthur “Boo” Radley

Evinin dışına asla adım atmayan bir münzevi olan Boo, Jem, Scout ve Dill’in hayal gücüne hükmeder. O, Scout ve Jem’e küçük hediyeler bırakan ve çocukları kurtarmak için uygun bir anda ortaya çıkan, başlangıçtaki ürkütücülük örtüsüne bürünmüş güçlü bir iyilik sembolüdür. Zalim babası tarafından duygusal açıdan zarar gören zeki bir çocuk olan Boo, kötülüğün masumiyet ve iyiliğe karşı oluşturduğu tehdidin bir örneğini sunuyor. Romanın “alaycı kuşlarından” biri, insanlığın kötülüğünden yaralanmış iyi bir insandır.

Calpurnia

Finches’in Siyah aşçısı. Calpurnia katı bir disiplincidir ve beyaz dünya ile kendi Siyah topluluğu arasındaki çocuk köprüsüdür.

Bob Ewell

Maycomb’un en fakir ailesinin sarhoş, çoğunlukla işsiz bir üyesi. Tom Robinson’un kızına tecavüz ettiği yönündeki bilerek haksız suçlamasında Ewell, Güney’in karanlık tarafını temsil ediyor: cehalet, yoksulluk, sefalet ve nefret dolu ırksal önyargı.

Charles Baker “Dill” Harris

Jem ve Scout’un yazlık komşusu ve arkadaşı. Dill, aktif bir hayal gücüne sahip, küçücük, kendine güvenen bir çocuktur. Boo Radley’e hayran kalır ve roman boyunca çocukluktaki masumiyet perspektifini temsil eder.

Miss Maudie Atkinson

Finches’in komşusu, keskin dilli bir dul ve ailenin eski bir dostu. Bayan Maudie, Atticus’un küçük kardeşi Jack ile neredeyse aynı yaştadır. Atticus’un adalete olan tutkusunu paylaşıyor ve Maycomb’un yetişkinleri arasında çocukların en iyi arkadaşıdır.

Aunt Alexandra

Atticus’un kız kardeşi, ailesine karşı şiddetli bir bağlılığa sahip, iradeli bir kadın. Alexandra mükemmel bir Güneyli kadındır ve görgü kurallarına ve geleneğe olan bağlılığı onu çoğu zaman Scout’la çatışmaya sürükler.

Mayella Ewell

Bob Ewell’in istismara uğramış, yalnız ve mutsuz kızı. Baskıcı babası nedeniyle Mayella’ya acınabilir ama Tom Robinson’a yönelik utanç verici suçlaması nedeniyle onu affedemezsiniz.

Tom Robinson

Siyah saha çalışanı tecavüzle suçlandı. Tom, romanın “alaycı kuşlarından” biridir ve kötülüğün yok ettiği masumiyetin önemli bir simgesidir.

Link Deas

Tom Robinson’un işvereni. Deas, ırkın ötesine bakma ve Tom’un karakterinin bütünlüğünü övme isteğiyle önyargının tam tersini temsil ediyor.

Mrs. Henry Lafayette Dubose

Finch’lerin yakınında yaşayan yaşlı, huysuz, ırkçı bir kadın. Jem, Bayan Dubose’un tamamen kötü bir kadın olduğuna inansa da Atticus, morfin bağımlılığıyla mücadele etme cesaretinden dolayı ona hayranlık duyuyor.

Nathan Radley

Boo Radley’in ağabeyi. Scout, Nathan’ın ölen Bay Radley, Boo ve Nathan’ın babasına benzediğini düşünüyor. Nathan, Boo’nun çocuklara hediyeler bıraktığı budak deliğini tıkayarak Boo’nun Jem ve Scout ile olan ilişkisinin önemli bir unsurunu acımasızca keser.

Heck Tate

Maycomb şerifi ve Tom Robinson’un duruşmasının önemli tanıklarından biri. Heck, masumları tehlikeden korumaya çalışan düzgün bir adamdır.

Mr. Underwood

Maycomb’un gazetesinin yayıncısı. Bay Underwood, Atticus’a saygı duyuyor ve onun müttefiki olduğunu kanıtlıyor.

Mr. Dolphus Raymond

Siyah metresi ve çok ırklı çocuklarıyla birlikte yaşayan zengin beyaz bir adam. Raymond, Maycomb vatandaşlarının davranışlarına ilişkin bir açıklama bulabilmesi için sarhoş gibi davranıyor. Gerçekte, beyaz toplumun ikiyüzlülüğünden bıkmış durumda ve Siyahlar arasında yaşamayı tercih ediyor.

Mr. Walter Cunningham

Fakir bir çiftçi ve hapishanede Tom Robinson’u linç etmeye çalışan mafyanın bir parçası. Bay Cunningham, Scout’un nezaketi onu hapishanedeki adamları dağıtmaya zorladığında insani iyiliğini sergiler.

Walter Cunningham

Bay Walter Cunningham’ın oğlu ve Scout’un sınıf arkadaşı. Walter bir gün okulda öğle yemeği yiyemez ve kazara Scout’un başı belaya girer.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İstanbul Hukuk Bürosu mide ameliyatı Transplante Capilar Turquia Transplante Capilar dentco clinicpark BahçeHavuz www.okeyoyna.com www.bodyloveinc.com Deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bonus veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler bonusportali.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betwoon deneme bonusu veren siteler