Ayetlerde Dualar

Ayetlerde Dualar

Ayetli Dua, Ayetlerde Dua

Bu sayfada ayet dua, ayet dua ile ilgili, ayet duaları, ayetlerde dua örnekleri, kuranda geçen dualar bulunmaktadır.

“Rabbim! Bana katında, cennette bir ev yap.” (Tahrim, 11)

“Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kâfir topluma karşı bize yardım et.” (Âl-i İmran, 147)

“Rabbimiz! Biz, ‘Rabbinize iman edin’ diye imana çağıran bir davetçi işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört. Canımızı iyilerle beraber al. Rabbimiz! Peygamberlerin aracılığı ile bize vadettiklerini ver bize. Kıyamet günü bizi rezil etme. Şüphesiz sen, vadinden dönmezsin.” (Âl-i İmran, 193,194)

“Ey Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır, gerçekten onun azabı sürekli bir helaktir.”; “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle!” (Furkan, 65, 74)

Mü’minlerin Kendilerinden Önce Gelen Kardeşlerine Duası

“Ey Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla. Kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin tutturma! Ey Rabbimiz! Şüphesiz sen çok esirgeyicisin, çok merhametlisin.” (Haşr, 10)

 

رَبَّنَااغْفِرْلَنَاذُنُوبَنَاوَإِسْرَافَنَافِيأَمْرِنَاوَثَبِّتْأَقْدَامَنَاوَانصُرْنَاعَلٰى

الْقَوْمِالْكَافِرِينَ

Okunuşu: “Rabbeneğfir lena zunubena ve israfena fi emrina ve sebbit akdamena vensurna ‘alel-kavmilkafirin.”

Anlamı: “Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işlerimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sabit kıl, kâfirler güruhuna karşı da bize yardım et!” (Al-i İmran, 3/147)

* * *

Ayette dua

“Kullarım, sana benden sorarlarsa (onlara soyle): Ben (onlara) yakınım. Dua eden, bana dua ettiği zaman onun duasına karşılık veririm. O hâlde onlar da bana karşılık versin (benim çağrıma uysun)lar, bana inansınlar ki, doğru yolu bulmuş olalar.” (Bakara, 2/186)

* * *

“Yahut dua ettiği zaman darda kalmışa kim yetişiyor da kötülüğü (onun uzerinden) kaldırıyor ve sizi (eskilerin yerine) yeryüzünün sahipleri yapıyor? Allah ile beraber başka bir tanrı mı var? Ne de az düşünüyorsunuz?” (Neml, 27/62)

* * *

Ayette dualar

“Şüphesiz Rabbim duaları işitendir.” (İbrahim, 14/39)

* * *

“Orada (mihrapta) Zekeriyyâ, Rabbine; ‘Rabbim, bana katından temiz bir nesil ver. Sen duayı işitensin’ diye dua etmişti.”(Al-i İmran, 3/38)

* * *

“O’ndan mağfiret dileyin, sonra O’na tövbe edin! Çünkü  Rabbim yakındır, (duaları) kabul edendir” (Hud, 11/61)

“Rabbim Kuranı rehber edinen kullarından eylesin.”

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mıknatıs

almanca alfabesi

Tüyap Çiçekçi 

seo 

içerik

web site 

iktisat