Ampulün Tarihsel Gelişimi, Ampulün Geçmişten Günümüze Tarihçesi

Ampulün Tarihsel Gelişimi, Ampulün Geçmişten Günümüze Tarihçesi

Ampulün Tarihçesi Kısaca, Ampulün Tarihsel Gelişimi İnovasyonu, Ampulün Tarihsel Gelişimi(İnovasyon) Kısaca, Ampulün icadı kısaca

1879’da Thomas Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda yoğunlaşmaya karar verdi. 1880’de ürettiği ampullerin tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Edison ve Swan güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

Edison, pamuk ipliği filamentinin yardımı ile on üç saatten fazla ışık bulabildi ve 27 Ocak 1880’de ilk ampul patentini aldı. Daha fazla araştırmadan sonra, Edison ve laboratuar ortakları karbonize olmuş bambunun 1.200 saatlik sürekli ışık sağladığından mükemmel filament maddesi olduğunu öğrendi. 4 Eylül 1882’de, Edison ilk büyük ölçekli ışık testini yaptı ve New York şehrinin finans bölgesinde 25 bina aydınlattı.

1883’de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayınlamasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Related Posts

One thought on “Ampulün Tarihsel Gelişimi, Ampulün Geçmişten Günümüze Tarihçesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir