Çocuk Kalbi Kitabının Özeti

Çocuk Kalbi Kitabının Özeti

Bu sayfamızda Çocuk Kalbi özeti, Çocuk Kalbi oku, Çocuk Kalbi kitap özeti uzun, Çocuk Kalbi özet, Çocuk Kalbi kitap özeti kısa yer almaktadır.

*Edmondo De Amicis*

 

Çocuk Kalbi, İtalya’nın bir şehrinde ilkokul üçüncü sınıfa yazılan Enrico isimli çocuğun bu sınıfı bitirene kadar yazdığı günlükten oluşur.

İlk yazıda Enrico annesiyle birlikte üçüncü sınıfa yazılır. Elli dört kişilik bir sınıfa kaydolur. Öğretmenleri Perboni, uzun boylu, uzun ve kır saçlı hiç gülmeyen biridir. Ancak Enrico daha ikinci gün onu sevmeye başlar.

Okula gelirken annesinin elinden kurtulan bir çocuk atlı bir tramvay gelirken yere düşmüş. Robertti adında ikinci sınıfa giden bir çocuk koşarak bu çocuğu kurtarmış. Ama çocuğu kurtarırken kendi ayağı tramvayın altında kalır. Bunu gören Enrico, Robertti için çok üzülür.

Enrico’nun sınıfında en çok sevdiği arkadaşı Garrone’dir. Garrone, okula iki yıl geç başladığı için sınıf arkadaşlarına göre iri bir çocuktur. Sınıfta fakir olduğu için diğerleri tarafından dışlanan Nelli’yi ve diğer yardıma ihtiyacı olan çocukları her zaman koruyup kollamakta, onlarla dalga geçilmesine engel olmaktadır. Bu nedenle de Enrico ona karşı hayranlıkla karışık bir sevgi duymaktadır.

Babası Enrico’ya yazdığı bir mektupta şöyle diyordu: ”Öyleyse cesur ol, büyük ordunun küçük askeri. Silahların kitaplarındır. Sınıf tabur. Savaş alanı ise bütün yeryüzü. Sen bu meydanda sakın korkak bir asker olma emi!”

Coretti isminde neşeli bir arkadaşı vardır. Coretti babasına dükkanda yardım ediyor, odun taşıyordu. Coretti bir taraftan ders çalırken bir taraftan da hasta annesine bakıyordu.

Sınıfta dersleri en iyi öğrenci Derossi idi. Enrico, Derossi’yi kıskanıyordu.

Garoffi bir kar topuyla yaşlı bir memurun gözünü yaraladı.  Garoffi ondan özür dilemeye gitti. Hem de çok sevdiği pul koleksiyonunu memura hediye etti. Bu yaşlı memur bir süre sonra pul koleksiyonundaki bazı eksikleri de tamamlayıp koleksiyonu Garoffi’ye geri getirdi.

Bir gün Enrico’nun sınıfına Calabriali bir öğrenci gelir. Öğretmen sınıfla kaynaşmasını sağlar. Uzaktan gelen bu öğrenciye iyi davranılmasını ister. Yine günün birinde annesi ve kız kardeşi ile yoksul bir kadına çamaşır götüren Enrico kapıyı açan kadını görür ve içeride sınıf arkadaşını görür.

Babası olmayan Crossi bütün zorluklara rağmen derslerine özen göstermeye çalışır. Bu duruma üzülen Enrico’nun annesi onlara para yardımında bulunur.

Enrico’nun öğretmeni hastalanır. Enrico onu ziyarete gider. Öğretmeninin haline çok üzülür.

Ödül dağıtım günü Enrico için çok heyecan vericiydi.

İlkbaharın gelişiyle Enrico’nun mutluluğu artmıştı. Enrico hastalanmıştı. Herkes onu ziyarete geliyordu. Ailesi de bu durumdan oldukça etkilenmişti. Sonra iyileşince okula devam etti.

Enrico’nun birinci sınıf öğretmeni hayatını kaybetmişti. Öğretmeninin bütün öğrenci ve öğrenci aileleri cenazeye katılmış, üzülmüşlerdi.

Okul bitmiş herkes birbiriyle vedalaşmıştı.

Çocuk kalbi kitabının yayınevi: Erdem Çocuk

çoçuk kalbi kitabı kaç sayfa: 96

çoçuk kalbi kitabının yazarı: Edmondo De Amicis

çoçuk kalbi kitabının konusu: Çocuk Kalbi, İtalya’nın bir şehrinde ilkokul üçüncü sınıfa yazılan Enrico isimli çocuğun bu sınıfı bitirene kadar yazdığı günlükten oluşur.

çoçuk kalbi kitabının yorumları: Çocuk Kalbi kitabı kısa, eğlenceli bir hikayedir.

Edmondo De Amicis çocuk kalbi özet, çocuk kalbi kitabının özeti, çocuk kalbi hikayesinin özeti, çocuk kalbi kitabını oku, Çocuk Kalbi Kitabının Özeti ödev
Paylaşmak güzeldir.

One thought on “Çocuk Kalbi Kitabının Özeti

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir