6. Sınıf Sosyal Bilgiler Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir?

Bilimsel Araştırma Basamakları Sırasıyla Nelerdir?

Bilimsel Araştırma Basamakları 6. Sınıf

  1. Konunun belirlenmesi: Konu ya da problemin belirlenmesi. (konu sınırlandırılabilir, konunun amacı belirlenir)
  2. Hipotezlerin ortaya konması: Sorunun çözümüne yönelik varsayımlar (hipotezler) yazılır. Hipotezler bilimsel tahminlerdir.
  3. Kaynakların Taraması-Katalog taraması: Kaynaklar araştırılır. Bilgi ve belgeler toplanır. Araştırma yapılır. ( konu ile ilgili gazete, dergi, kitap, internet, kütüphane vb. yerlerden bilgi toplanır.)
  4. Bilgiler sınıflandırılması: Elde edilen bilgiler sınıflandırılır. Bilgi ve belgelerden kullanılacaklar belirlenerek sınıflandırılır.
  5. Sonuç –Rapor: Rapor metni yazılır. Araştırma sonucu rapor haline getirilir. ( raporda dipnot ve kaynakça belirtilir.)

 Hipotez Nedir? : Bilimsel bir araştırmada problemin çözümüne yönelik bilimsel tahmin, iddia ve çözüm önerilerine hipotez ya da varsayım denir.

Dipnot Nedir?: Kitaplarda ya da yazılı eserlerde genelde sayfanın altında yer alır. Yazıda şayet bir alıntı yapıldıysa ya da herhangi bir açıklama ihtiyacı varsa bu dipnotta gösterilir.

Kaynakça Nedir?: Bilimsel bir eserde yararlanılan veya alıntı yapılan kaynakların gösterildiği kısma kaynakça denir. Eğer kaynakçada yararlanılan eserler gösterilmezse bu durum bilgi hırsızlığı olur.

İntihal Nedir?: Bir eserinde başka kişilere ifade, buluş veya düşüncelerin kaynak belirtilmeksizin kullanılmasıdır. İntihal bilgi hırsızlığıdır.

Paylaşmak güzeldir.

One thought on “6. Sınıf Sosyal Bilgiler Bilimsel Araştırma Basamakları Nelerdir

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir