Gülibik Kitap Özeti

Gülibik Kitap Özeti

Bu sayfamızda Gülibik kitabı, Gülibik özeti, Gülibik oku, Gülibik kitap özeti uzun, Gülibik kitap özeti kısa, Gülibik özet yer almaktadır.

Gülibik Kitabının Özeti

Çetin ÖNER

 

Yoksul bir köyde ailesiyle birlikte yaşayan küçük bir çocuk ile bir horoz olan Gülibik’in hikayesi anlatılır kitapta. Hayvancılık ve tarımla uğraşan ailenin küçük çocukları ahırdaki adı Kınalı olan tavukla oynamak ister. Kınalı çocuğu yaklaştırmaz yanına. Çünkü Kınalı kuluçkaya yatmıştır. Ertesi gün civcivler yumurtadan çıkar. Çocuk bu duruma çok sevinir ve bu mutluluğunu arkadaşı Alişir ile paylaşır.

Alişir tavukların horozlardan daha iyi hayvanlar olduğunu düşünmektedir. Çünkü tavuklar yumurta yaparak soylarını devam ettirirler, ancak horozlar yumurtlamadıkları için ölünce ancak ölü bir horoz olurlar.

Çocuk tatilde babasıyla birlikte tarlaya gidip ona yardım etmektedir. Eşeği ile babasına azık taşımaktadır.

Çocuk her hafta babası ile birlikte pazara gider peynir, yoğurt gibi köyde ürettikleri ürünleri satmaya çalışırlardı.

Çocuk okula gittiğinde Gülibik’i çok özlüyordu. Bir horozu sevmeyen onunla arkadaşlık etmeyen öğrenciler ve öğretmenler onun Gülibik’e olan sevgisini anlayamıyorlardı. Çocuk bundan dolayı onlara kızmıyordu. Çünkü onların hiç horoz arkadaşı olmamıştı.

Gülibik’in ilk kez ötmesi çocuğu çok sevindirmişti. Ancak anne ve babası onun bu kadar sevinmesine anlam verememişlerdi. Bir kez Gülibik hastalanmıştı. Çocuk buna çok üzüldü. Kış şartları ağır geçiyordu. Hayvanlar açlıktan hastalanıyorlardı. Bazı tavuklar ölünce çocuk Gülibik’i eve aldı. Onunla ilgilendi. Gülibik iyileşince de çok sevindi.

Bir gün babası satılacak tavukların içine Gülibik’i de koymuştu. Çocuk pazarda Gülibik satılmasın diye çok uğraşmış ve buna engel olabilmişti.

Babası horoz dövüşlerinde çok para olduğunu duymuştu. Gülibik’i dövüştürmeye başlamıştı. Günlerden bir gün yine dövüştürmek için Gülibik ‘i pazara gittiler. Gülibik’in rakibi daha iri bir horozdu. Çok hırpaladı iri horoz Gülibik’i. Gülibik kan içinde kalmıştı. Bir süre sonra dövüş yerinde çocuk, babası ve yerde kanlar içinde yatan Gülibik’ten başkası kalmamıştı.

Bu sayfada Çetin ÖNER’in “Gülibik” adlı Kitabının Özeti, gülibik kitabı özeti bulunmaktadır.

Okumak güzeldir.

Gülibik kaç sayfa : 80

Gülibik, Çetin ÖNER yayın hayatımıza kazandırdığı tatlı, sevimli bir eserdir. “Gülibik” oldukça eğlenceli başlasa da üzüntüyle bitmektedir.

Paylaşmak güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir