Rekaberlik Nedir? Ne Anlama Gelir?

Sorular ve CevaplarCategory: GenelRekaberlik Nedir? Ne Anlama Gelir?
admin Staff asked 2 hafta ago

Bu yazımızda, rekaberlik ne demek, rekaberlik nedir, rekaberlik ne demektir sorularınıza yanıt vermeyi umuyoruz.

Piyasa ekonomisi, rekabeti ön plana çıkararak ekonomiyi büyütürken insanları farklılaştırdı. Kimileri, rekabete konu olan bir olayın içerisinde tanınmaz hâle gelirken durumdan keyif almaya başladı. Kimileri ise rekabetin dışında kendine yer ayarlayarak rahat bir yaşamı tercih etti. Herkes bir şekilde yaşamını sürdürmek zorundayken piyasa üzerinde bir iş ile meşgul olmak zorunda kaldı. Durum böyleyken diğerleri ile rekabet içerisinde üretim yapmak zorundaydı. Örneğin; firmalar birbirleriyle derin bir rekabetin içerisinde kendilerini buluyorlar. Bu durumda da günden güne fazla çalışma maratonuna giriyorlar. Üretim ve hizmet sektöründe her geçen gün rekabet kızışıyor. Peki, bu durumda insanlar ne hissediyorlar? İnsanların beraberliği rekabetten nasıl etkileniyor?

Rekaberlik Nedir?

Rekabet dünyası her geçen gün farklılaşarak içinden çıkılmaz bir duruma geliyor. İnsanlar, geçinebilmek için deyim yerindeyse hunharca çalışıyorlar. Rekaberlik kelimesi de iki kelimenin birleşerek tek bir kelime olmasıyla ortaya çıkmıştır.

Rekaberlik = Beraberlik + Rekabet 

Şimdi bu nedir dediğinizi duyar gibiyim. Rekaberlik, rekabetin yıkıcı etkisini azaltmaktadır. Rekabet içerisinde olan firmalar ve insanlar ne pahasına olursa olsun kendi çıkarlarına yarayışlı olan kararlara yönelirler. Bu durumda ise rekabet yıkıcı olmaktadır. Bir taraf kazanırken diğer taraf negatif sonuç almaktadır. Aynı zamanda, rekabetin olduğu ortamda daima kazanç düşüncesi bulunmaktadır. Fayda arka planda kalabilmektedir. Herkes kazanmak istediği için genellikle kimsenin kazanç sağlamadığı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Oysa bizler yaptığımız işleri insanların faydasına yapmak istemekteyiz. Rakiplerimizi düşman olarak görmek yerine onlarla birlikte daha fazla değer yaratabileceğimiz ortam oluşturabiliriz. Çünkü, herkesin kazanması herkesin lehine olur. Rakiplerle anlaşma yoluna giderek kendi maliyetlerimizi düşürebiliriz. Buna ek olarak, yeni ürünler tasarlayabiliriz. Aynı zamanda rekabetimizi sürdürebiliriz. Rekaberlik, birlikte değer yaratımı için uygun ortamı sağlayan kelimedir. Gelecek yıllarda sıkça kullanılacaktır. Dilimize geçmiş değerli bir kelimedir.

Rekaberlik Ne Demektir? Nerelerde Kullanılır?

Özellikle iş dünyasında ön plana çıkan kelime, rekabetin söz konusu olduğu her alanda kullanılabilir. Çünkü, özünde değerli bir sonuca ulaşmak amaçlanmaktadır.

Sonuç olarak; rekaberlik kelimesinin ‘değer yaratımı’ kökeninde birleşmek üzere rekabet ve beraberlik kelimelerinin birleşimi ile yola çıktığını vurgulayabiliriz.