Mehmet Ali Kâğıtçı kısaca hayatı

Mehmet Ali Kâğıtçı Hayatı 

Bu yazımızda Mehmet Ali Kağıtçının Türk sanayisine katkıları hakkında bilgi, Mehmet Ali Kağıtçı kısaca hayatı, Mehmet Ali Kağıtçı kısaca, Mehmet Ali Kağıtçı hayat hikayesi bulunmaktadır.

Mehmet Ali Kağıtçı Türk kâğıt sanayisinin kurucusudur.

Mehmet Ali Kağıtçı’nın Hayatı

1899 Heybeliada’da doğan Mehmet Ali Kağıtçı, kimyager ve kâğıt mühendisidir. İlköğrenimini Heybeliada’da, liseyi İs­tanbul Erkek Lisesi tamamlayan Mehmet Ali Kâğıtçı Darülfünun’da Kimya Bölümü’nü bitirdi (1922). Sanayi Kimya Enstitüsü’nde öğretim görevlisi ve Heybeli­ada Bahriye Mektebi’nde kimya öğretmeni olarak görev yaptı. Mehmet Ali Kâğıtçı, dört yıl Almanya ve Fransa’da selüloz ve kâğıt sanayisi üzerine araştırmalar yaptıktαn sonra Grenoble Üniversitesi’ ne bağlı Fransız Kâğıt Mühendisliğini bitirdi ve kâğıt mühendisi oldu. 1927’de Türkiye’ye döndü.

Mehmet Ali Kağıtçı’nın Türk Kağıt Sanayisini Kurması

Mehmet Ali Kâğıtçı belli bir mücadele sonunda kâğıt ve selüloz sanayisi­nin kurulması projesini I. Beş Yıllık Sanayi Plαnı’nα (1934-38) aldırmayı başardı. 14 Ağustos 1934’te temeli atılan fabrikada başlangıcından bitimine değin kurucu mü­dür, kâğıt mühendisi ve kimyager olarak çalıştı.

Mehmet Ali Kağıtçı’nın Türk Kağıt Sanayisine Katkısı

1936’da ikinci kâğıt fabrikasının açılmasını sağladı. Selüloz ve şap yapımı konusunda çalışmalarının yanı sıra Kütahya’da çini sana­yisini geliştirmek için bir laboratuvar kurulması için çalıştı. 1941’e kadar İzmit Selüloz Sanayiinde çalışan Mehmet Ali Kâğıtçı, 1942’de İstanbul Belediye Kimyahanesi Müdürlüğü’ne atandı.

İstanbul’dayken İstan­bul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesin­de kâğıtçılık dersleri verdi. Şehir Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne dönüştürülen Belediye Kimyahanesi’nden 1964te emekli oldu.

Kâğıt sanayisindeki buluşlarından dolayı yurtiçi ve yurtdışında çeşitli ödüller aldı. Ayrıca yerli ve yabancı basında çeşitli yazıları yayım­landı. 1982’de İstanbul’da hayatını kaybetti.

Mehmet Ali Kağıtçı’nın Çalışmaları;

  • Kimyayı Sınai Laboratuvarı Kitαbı (1925),
  • Selüloz ve Kαğıt (1928),
  • Kαğıtçılık Tarihçesi (1936),
  • Besin Kılαvuzu (1949),
  • İktisadi Kalkınma­mız ve Tabii Servet Kaynaklarımız (1952),
  • Kâğıtçılığımız ve Engelleri(1964),
  • Hatırladıklarım ve Düşündüklerim (1966),
  • Uluslararası Kâğıtçılık Kongresi (1968),
  • Kağıtçılığımız (1977).

Bu sayfada Mehmet ali kağıtçı hakkında bilgi bulunmaktadır.

Paylaşmak güzeldir.

8 Comments

  1. valla katkıları kısa olsa daha iyi olur o yüzden :(( ama :)) 😀 böyle olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir