Atatürk’ün Türk Köylüsüyle İlgili Söylediği Sözleri

Atatürk’ün Türk Köylüsüyle İlgili Söylediği Sözler

Atatürk Köylülere her zaman değer veren, onların dertlerine çareler arayan bir liderdir. Bu sayfamızda Atatürk’ün Türk köylüsüyle ilgili söylediği sözleri, atatürkün köylülerle ilgili söylediği sözleri, atatürkün Türk çiftçisiyle ilgili söylediği sözler, atatürkün köylüler için söylediği sözler, atatürk’ün köylüler için sözleri  bulunmaktadır. Yeter ki siz okuyun. www.arabuloku.com

Bu memleketin sahibi ve toplumumuzun asil unsuru köylüdür.

Türkiye’nin asıl sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür. O halde, herkesten daha çok refah, saadet ve servete müstahak ve layık olan köylüdür. Onun için, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iktisadi siyaseti bu aslî gayeye erişmek maksadını güder.

Eğer milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bu gün dünya üzerinde olmayacaktık.

Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde Anadolu köylü kadınının üstünde kadın çalışmasını zikretmeye imkan yoktur ve dünyada hiçbir milletin kadını Ben Anadolu kadınının daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim diyemez.

Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız.

Türk köylüsünü ‘Efendi’ yerine getirmedikçe memleket ve millet yükselemez İnsaf ve merhamet dilenmekle millet işleri, devlet işleri görülemez; millet ve devlet şeref ve bağımsızlığı temin edilemez.

Köylülerin gözleriyle görebilecekleri, çalışmaları için örnek tutacakları, verimli, modern, uygulamalı tarım merkezleri kurmak gereklidir.

Paylaşmak güzeldir.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir