5. Sınıf Sosyal Bilgiler Berkay Yayınları Çalışma Kitabı sayfa 85

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Berkay Yayınları Çalışma Kitabı sayfa 85

Berkay yayınları 5. sınıf sosyal bilgiler çalışma kitabı cevapları sayfa 85

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları Sayfa 85 Hangi İhtiyaçlara Hangi Kurumlar  Etkinlik Soruları ve Cevapları

Hangi İhtiyaçlara Hangi Kurumlar 

Deprem sonrası bir yerleşim yerindeki konutların çoğu kullanılamaz hâle geldi ve birçok insan yaralandı. Sizin göreviniz farklı kurumlan koordine ederek depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak­tır. O yerleşim yerindeki insanların ihtiyaçlarını belirleyip bu ihtiyaçları karşılayacak kurumlan tabloya yazınız. Ayrıca kurumların görevlerini bir cümle ile belirterek “Acil Durum Planı”nı tamamlayınız.

BARINMA  >  Kurumlar: TOKİ, KIZILAY , AFAD > Görevleri: Afet sonrasında insanlara geçici ve kalıcı barınma yerleri temin etmek.

GİYECEK > Kurumlar: Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı, Gönüllü kuruluşlar > Görevleri :Afet sonrasında insanlara giyecek  temini eder.

YİYECEK  > Kurumlar: Belediye, Toprak Mahsülleri Ofisi, Kızılay, STK’lar > Görevleri : Afet sırasında insanların yiyecek ihtiyacını karşılamak.

SAĞLIK > Kurumlar: Hastaneler, Kızılay, Tüm Sağlık kuruluşları ve STK’lar > Görevleri:  Afet sırasında insanlara her türlü sağlık hizmeti vermek.

GÜVENLİK > Kurumlar: Polis, Jandarma > Görevleri : Afet sırasında insanların can ve mal güvenliğini sağlamak.

EĞİTİM > Kurumlar: Okullar > Görevleri:  Afetten sonra eğitime devam etmek ve çocukların normal hayatlarına devam etmelerini sağlamak.

ÇEVRE >  Kurumlar: Belediyeler, Çevre Müdürlükleri > Görevleri: Afet sonrasında hızlı bir şekilde sağlıklı bir çevre temin etmek.

Paylaşmak güzeldir.

3 thoughts on “5. Sınıf Sosyal Bilgiler Berkay Yayınları Çalışma Kitabı sayfa 85

Yorumlarınızı Bekliyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir